Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Szerintetek jogosan tettek...

Szerintetek jogosan tettek feljelentést a NAV-osok az őket bepanaszoló utas ellen?

Figyelt kérdés

[link]


Az utas Nyugat-Európából érkezett haza. A gépből kiszállva busz vitte be őket a repülőtér épületébe, ahol a vámosok – a panaszos elmondása szerint – mindenkitől útlevelet vagy személyit kértek, ő azonban ezt kifogásolta. Elmondása szerint ezért hat vámos rászállt, és méltatlan stílusban oktatták ki. Erre ő hivatalosan észrevételt tett az adóhatóságnak, Részletesen leírta a történteket, és panaszában valóban keresetlen szavakat használt a reptéri vámosokra, a pénzügyőr hadnagyokra és századosokra egyaránt. Ezt nem tűrték az egyenruhások, és ezért ők is feljelentették az utast becsületsértésért.


Az egyik megkérdezett ügyvéd szerint megvalósulhatott a becsületsértés, és miután rendvédelmi dolgozókról van szó, az ügyből a feljelentéssel automatikusan lett közvádas eljárás. Becsületsértés esetén ráadásul – szemben a rágalmazás vétségével – még egy négyszemközti megjegyzésnek is lehet büntetőjogi következménye, nem szükséges hogy más is jelen legyen. A jogász szerint egyrészt panaszt tenni szabad, a szabad vélemény alkotmányos jog, ugyanakkor a gyalázkodást, a lealacsonyító értékítéletet senkinek sem kötelessége eltűrni. Ráadásul az államnak meg kell őriznie a méltóságát, nem engedheti, hogy rendvédelmi feladatot ellátó személyeket lealacsonyítsanak. Például ha egy rendőrön szabadon gyalázkodhatnak az állampolgárok, akkor hogy lehet tőle elvárni, hogy vérontás nélkül meg tudja a rendet védeni? Az ügyvéd szerint az ebben a konkrét esetben használt minősítések „még csak nem is határesetek, ugyanis a hazai bírói gyakorlat szerint az olyan szavak, mint a nyikhaj, a hülyegyerek vagy a bunkó” már becsületsértőnek számítanak. Nem ritka az ilyen eset, amikor állampolgárok épp így kerülnek közvádas eljárásba.


A panaszos saját védőügyvédje azonban másképp gondolja. Szerinte vannak szakmák, ahol fáradt, ideges, dühös emberek csúnyát mondanak nekünk. A reptéri finánc munkája is ilyen, de az ügyvédé is. Akit ez zavar, az keressen más munkát. Hivatalos személy esetében pedig már 1994-ben kimondta a Sólyom László vezette Alkotmánybíróság, hogy nekik bizony tűrniük kell akár a durva véleménynyilvánítást is, főleg, hogy a reptéri káoszt nemcsak az utasok okozzák,


Na, ki hogyan gondolja?


febr. 22. 11:58
A kérdező szavazást indított:
Igen, az ilyen kifejezéseket nem kell eltűrni
Nem volt igazuk, túlreagálták
9 szavazat
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:

Ez jó 🤣


Egy erősebb beszólásból becsületsértést kreáltak.

Sajnos ez már csak ilyen, hogy nem lehet anyázni 🤡

Mondja ezt ő, aki már azon is felháborodott, hogy megállítják 🤡

febr. 22. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 árokpart ***** válasza:
Négyszemközti megjegyzésnek semmiképpen nem lehet következménye, mert nincsen tanú, ráadásul ezek polgári peres ügyek.
febr. 22. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 árokpart ***** válasza:
A bíró egyszerűen kinvetne bárkit, hogy ha azzal menne oda, hogy azt mondta neki, hogy pl. bunkó.
febr. 22. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:
Az utas azért kifogásolta a vámosok intézkedését, mert amíg a határőrök/rendőrök a személyek beléptetését végzik – tehát az úti okmány eredetiségét, érvényességét, a vízumot ellenőrzik –, a személyek beutazási feltételeinek meglétét, addig a vámosok a bejelentésköteles áruk ki- és behozatalát ellenőrzik. Ugyanakkor a pénzügyőr is jogosult a személyazonosság megállapítása érdekében személyazonosító okmányokat (például: személyi igazolványt, útlevelet, jogosítványt) elkérni bárhol az országban – törvényi felhatalmazás alapján.
febr. 22. 13:08
 5/14 árokpart ***** válasza:
Kérdező! Ezt értem és ez a munkájuk természetesen. Arra reagáltam, hogy ha nem hivatalos személynek szólsz be mint jelen esetben a vámosok , hanem pl. egy átlagembernek szólsz be az még messze nem büntetőügy, sőt egyszer sem. A rágalmazás azt jelenti, hogy valairől olyan valótlanságot állítasz, amely jelenetős érdeksérelemmel bír akiről állítod. A becsületsértésnek is nagy nyílvánosság előtt kell történnie. Sajnos jelene esetben a vámos veheti hivatalos személy elleni verbális támadásnak és sajnos így máris van egy szubszidiarítási magyarán kiegészítő tényező amivel az illetőt meg tudta fogni.
febr. 22. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 árokpart ***** válasza:
Ha pl. neked az utcán azt mondja az X.Y, hogy te ez és ez vagy ha nincsen tanú, nem mások előtt mondja akkor egyszerűen nincsen ügy. Ha ilyennel odamennél a bíróságra a bíró is azt mondaná, hogy nincsen ügy még polgári sem, mert nincsen tanú. Simán lehet egy állítás egy tagadás és senki , soha az életben nem fogja tudni bebizonyítani, hogy neked valaki ezt és ezt mondta négyszemközt.
febr. 22. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:
Nem neked írtam árokpart, hanem az 1-es válaszolónak, aki megjegyezte, hogy az utas felháborodott azon, hogy megállították. Erre reagáltam a 4-es hozzászólásomban, mert ezt a rövidebb összefoglalóba nem tettem bele
febr. 22. 13:20
 8/14 A kérdező kommentje:

Hozzáteszem amúgy, hogy bár megértem a szándékukat, mégsem hiszem, hogy ez megállná a helyét bíróságon. Szerintem is aki ilyen foglalkozást űz, az magára veszi azt a kockázatot, hogy verbális inzultus is érheti, a kérdés az, hogy ennek hol vannak az ésszerű határai


Teszem azt, ha én visszaszólnék az intézkedő rendőrnek, hogy te f...!, akkor ezért ő feljelenthetne engem?

febr. 22. 13:23
 9/14 árokpart ***** válasza:
Egyébként az az igazság, hogy azzal tudják, tudnak egy ilyen procedúrát megcsinálni aki hagyja magát. Szépen nem kellett volna elmennie a kihallgatásra, nem elfogadni, hogy ő gyanúsított, hanem szépen megmondani, hogy ez nem ügy és pont.
febr. 22. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 árokpart ***** válasza:
Az ügyvéd is talált sajnos egy palimadarat akit le tudott húzni. Gondolkodni kell.
febr. 22. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!