Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Kötelesrész bizonyítása hogy...

Kötelesrész bizonyítása hogy történik?

Figyelt kérdés

Van két gyerekem, ők lesznek az örököseim.

Egyikük - már 15 éve (még házasságban éltem az apával, de elváltunk), szóval kapott egy lakást. (18 éves volt akkor)

A másik gyerekünket - ahogyan az lenni szokott volt..-, a válás után nem támogatta az apa. Megtehetné, de nem teszi meg.

Tavaly örököltem, és a teljes összeget odaajándékoztam annak a gyerekemnek, aki már vagy 10 éve albérletezett

Miután nem biztos, hogy élek még 10 évig, ennek az összegnek az egyharmadát kérheti köteles részként a másik gyerekem. Sajnos ismerem őt annyira, hogy kérni is fogja. Miközben ő jelentősebb előnnyel indult.

Nem tudja, hogy az örökségemet a testvérének adtam, de szerintem sejti.

Feltételezésre nem hiszem, hogy pert indíthat. Nem is szeretném, ha pereskednének.

De ha mégis szeretne, akkor beleturkálhat a testvérének a bankszámlájába vagy kinyomoztathatja, hogy volt-e pénzmozgás? Vagy hogy működik ez?


márc. 8. 07:53
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
100%

"Feltételezésre nem hiszem, hogy pert indítha" Dehogynem.


"Tavaly örököltem" ennek nyilván nyoma van, nem nehéz kinyomozni.


"a teljes összeget odaajándékoztam annak a gyerekemnek," ez ugyanez a kategória. Ha ebből ingatlant vett, nem nehéz ezt sem "bizonyítani".

márc. 8. 08:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:

Na igen, ezt értem. De mégis, milyen jogcímen tudja lekérni a hagyatéki végzést, a bankszámlámat, a testvérének a bankszámláját.

Bíróságra nem mehet be úgy, hogy "szerinte..." Kérni fogják a bizonyítékokat.

márc. 8. 08:20
 3/15 anonim ***** válasza:
100%

DE, elég ha tud arról, hogy örököltél - ezt bejelenti a bíróságon, ök pedig megvizsgálják a dolgot.

Utána meg elég, ha a te bankszámládat vizsgáltatja meg, márcsak azért is, mert ez a hagyatéki eljárás során teljesen megszokott dolog.

márc. 8. 08:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
100%
Így van, a nyomozást nem a gyereknek kell végrehajtani.
márc. 8. 08:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 A kérdező kommentje:

Valamit tudok tenni? Kölcsönadási szerződés, ilyesmi?

Sajnos a két gyereket pont emiatt az apjuk ugrasztotta össze; már nem is beszélnek egymással

A nagyobbik kb. ezt tudná előadni a bíróságon.

Tisztelt Bíróság!

15 éve kaptam apámtól egy lakást, támogatta az egyetemi diplomámat, külföldön is tanulhattam, szereztem 3 nyelvvizsgát, aztán a szüleink elváltak. Én jól keresek. Amerikában és Japánban nyaralok.

Apánk sz*rik az öcsém fejére; igazándiból engem sem érdekelt, hogy miként lesz neki lakása.

Viszont ami jár, az jár. Legyenek kedvesek nekem x összeg kötelesrészt megítélni. Ha nem tudja az öcsém kifizetni, úgy terheljék rá az ingatlanára. Köszönöm.

márc. 8. 09:09
 6/15 anonim ***** válasza:
A nagyobbik azt tudná elöadni, hoyg anyánk az öcsémnek adott X összeget, amiböl nekem jár a köteles rész.
márc. 8. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
51%

A bíróságot nem érdekli a mese, teljesen mindegy, a másik gyerek mit kapott az apjától és mivel támogatták, ennek semmi köze az általad ajándékozott pénzhez.

Ahogy nem az ö dolga a testvérét támogatni, hogy legyen lakása, vagy hogy mennyi a keresete.


Az egyetlen, ami a történethez tartozik, hogy te ajándékozol egy nagy összeget egy gyereknek, amiböl a másikat kizárod. Ebböl az összegböl neki jár a köteles részt, az nem az ö problémája, miként kapja meg.

márc. 8. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 A kérdező kommentje:

#7,

tehát még egyszer

Az egyik gyerek kap egy nagy összeget az egyik szülőjétől, jelentős előnyre szert téve a másikkal szemben.

A másik gyerek a másik szülőjétől kap kb. ugyanannyit, jóval később.

Az egyiknek a jog - 10 éven belül - biztosítja a lehetőséget, hogy követelőzhessen; a másiknak nem, hiszen ott eltelt a 10 év. Pedig a másik már eleve hátrányból indult.

Nem érzed, hogy ez disszonáns?

Mert én igen.

Erre keresek valamiféle megoldást. Nem akarom, hogy acsarkodjanak egymással.

(És sehol nem írtam, hogy a testvérnek kötelessége a másikat támogatni)

márc. 8. 10:35
 9/15 anonim ***** válasza:
37%

Teljesen mindegy, nem disszonanciáról van szó, hanem jogról!


Másrészt ha az a gyerek, aki kapott egy lakást, nem érzi úgy, ahogy te, akkor mit akarsz? Az egyetlen lehetöség az lenne, ha megbeszélnéd a két gyerekkel, ha ö jogosnak tartja, hogy a testvére kapja az egész összeget, akkor nincs per, ha meg nem, akkor hiába teszel akármit, jár neki a része.


Egyébként nem tudsz semmiféle legális módszert, illegálisan sem igazán van esély a sikerre, mert azt lehet bizonyítani.

márc. 8. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:

Te mit fogsz örökül hagyni rájuk? És milyen arányban?

Mert pl. ha írsz egy végrendeletet, amibe beleírod, hogy a halálod idején a tulajdonodban lévő dolgokat felesben öröklik a gyerekek, abban az esetben, ha a korábban adományozott ajándékokból nem igényelnek a másiktól kötelesrészt, az úgy teljesen helytálló. (Természetesen, nem ezzel a megfogalmazással...)

A kötelesrész ugyanis a hagyaték + az említett ajándék összege felének a harmada, azaz egyhatoda. És a te majdani hagyatékod fele valószínűleg lesz annyi, hogy üti ezt az összeget a nagyobb gyerek számára, tehát ezen kívül már semmi nem jár neki.

márc. 8. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!