Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Diszkrimináció-e ha bizonyos...

Diszkrimináció-e ha bizonyos önként vállalt tulajdonság vagy öltözet (műszempillás, tetovált, stb.) alapján nem szolgálok ki vendégeket?

Figyelt kérdés
Tehát nem arról van szó, hogy nem fogadok nőket, melegeket, vagy sötét bőrüeket, mert az biztosan diszkrimináció, hanem olyan tulajdonságokat szabok feltételnek amelyről a vendég maga dönt. És mivel én csak normális vendéget akarok fogadni, ezért azt mondom, hogy tornacipővel, melegítőben, hátrafordított silttel, tetováltan, piercinggel, férfiak fülbevalóval, stb. nem jöhetnek be hozzám. Vannak éttermek, ahol például előírják a hosszúnadrágot vagy a szmokingot, és az törvényes. Japánban a közfürdőkbe tilos a tetovált embereknek belépni, az is törvényes ott, de azok a Japán törvények, mi meg Európában élünk. A tetoválást és a piercinget is önként választotta az illető, számolva annak hátrányos következményével. Vagy mi van akkor, ha azt mondom, csak diplomás vendégek jöhetnek. Tudom, ez utóbbit nehéz lenne ellenőrizni, meg a többi is kijátszható, de a kérdés nem erre irányul, hanem arra, hogy ilyen szempontok szerint törvényes-e a vendégek kiszolgálásának megtagadása, ha azt szeretném, hogy főként csak az igényesebb, értelmesebb vendégek jöjjenek, a primitívek meg ne?

márc. 23. 13:41
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
90%

"Tehát nem arról van szó, hogy nem fogadok nőket, melegeket, vagy sötét bőrüeket, mert az biztosan diszkrimináció"

Pont ahogy a te példád is. Ha bárkit hátrányos megkülönböztetésben részesítesz, csak mert neked nem szimpatikus, az diszkrimináció.

márc. 23. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 ludicrousSpeed ***** válasza:
85%

"a primitívek meg ne?"


Kizárod magadat a saját vállalkozásodból? Wow.

márc. 23. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 A kérdező kommentje:
#1: Akkor azok az éttermek, ahol dresscode-ot írnak elő, mind törvénytelenül diszkriminálnak?
márc. 23. 14:07
 4/14 anonim ***** válasza:
84%

Ilyesmihez nagyon kell menjen a hely. Pl 2 hónappal előre kell helyet foglalni oda.

Más esetben az ilyesmi öngyilkos anyagi csőd.

márc. 23. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
72%

Nem, hisz technikailag nem létezik olyan törvény, hogy adott étterembe vagy színházba való bejutás alapjog. Viszont itt két dolog számít igazán. 1. A potenciális vendég megfelelően és előre tájékoztatva lett-e. 2. Mennyire felel meg az adott szabály a közvélekedésnek.

Mert ugye neked, mint szolgáltatónak elviekben jogod van bármilyen feltételt szabni a szolgáltatásod igénybe vételéhez (amíg törvénybe nem ütközik, nyilván), ugyanakkor te, mint szolgáltató, az emberekből élsz. Vagyis ha olyan diszkriminatív feltételeket szabsz meg, ami törvényt ugyan nem sért, de sokakat felháborít, akkor készülhetsz is a csődeljárásra. Mert míg egy dresszkód egy elegáns helyen társadalmilag teljesen elfogadott dolog, ha teszem azt, te fodrászként kitiltasz bárkit akinek tetoválása van, vagy tornacipőt hord, azzal olyan negatív reklámot csinálsz saját magadnak, hogy le is húzhatod a rolót. Mert míg pl Japánban tásadalmilag elfogadott dolog egy tetovált ember hátrányos megkülönböztetése, itt nem az.

márc. 23. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
89%
Es mi van, ha eppen emiatt sokan be sem mennenek hozzad? Mert hogy en sem, az tuti. ;-)
márc. 23. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:
#6: Pont ez lenne a célom, hogy ne jöhessen be mindenki.
márc. 23. 14:56
 8/14 anonim ***** válasza:
88%
7, kerdezo: hamar csodbe mennel. ;-)
márc. 23. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
90%

"A diszkrimináció tulajdonképpen egyenlőtlen bánásmód, mely olyan jegyeken alapszik, amelyek lényegtelenek az adott szituációban, mint például az adott ember származása, vallása, életkora, szexuális irányultsága vagy neme."


A szolgáltatásod szempontjából lényeges-e az illető megjelenése, vagy csak annyi, hogy te utálod? Ha csak utóbbi, akkor igen. Ha van nyomós indokod a szolgáltatást illetően, akkor nem.


Kérdés pl. hogy milyen vállalkozásról van tehát szó. Egy boltban ilyet egyértelműen semmiképpen nem tehetsz, még akkor sem, ha tied a bolt.

A bolt kinyitásával ráutaló magatartást tettél hogy vevőket fogadsz, és nincs jogod senkit hátrányosan megkülönböztetni. A méltóság alapvető emberi jog, és a méltóságában sérted meg.


Ha azonban mondjuk egy társkereső klubot hozol létre, aminek a természetes megjelenés és ez meg az az alapvető értékrendje, és ezt teljesen egyértelműen közlöd, akkor ott ez indokolt, és így rendben van.


A szmokingos stb. étterem is rendben van, hiszen ott egy adott szubkultúrának felelnek meg. De ha egy roma ember bemegy szmokingban, akkor őt is ki kell szolgálni.

márc. 23. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
89%

Az etterem maganterulet,eloirhat dresscodot,amit ki kellene irnia.


Szerintem az a diszriminacio,amikor nincs kiirva a dresscode es megis neked felemlitik. Illetve,ha az olzokodes a sresscod es legkotelebb megfelelo oltozetben vagy es ugyse engednek be.

márc. 23. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!