Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Egy 12 évest tényleg le lehet...

Egy 12 évest tényleg le lehet csukni 15 évre?

Figyelt kérdés

A bőnyi késelés kapcsán kérdezem sok helyen olvastam hogy 15 évet kaphat de ez nekem abszurd hisz pl rengeteg felnőtt rablógyilkos megússza pár évvel

Gyerekeknek még 5 évet is ritkán osztanak nem hogy 15



máj. 8. 10:14
1 2 3
 11/26 anonim ***** válasza:
9, én ezzel tisztában vagyok és tudom, hogy van ilyen, én is találkoztam ilyen gyerekkel, de akkor is úgy gondolom, hogy, ha a szülő beadja a gyereket egy állami intézetbe, akkor igenis az állami intézet -mégha az csak egy iskola is- felel a gyerekért, az épségéért és az egészségéért.
máj. 8. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/26 anonim ***** válasza:
59%

Igen.


Btk.

109. §

(2) A bűncselekmény elkövetésekor tizenhatodik életévét be nem töltött fiatalkorúra kiszabható szabadságvesztés leghosszabb tartama

a) életfogytig tartó szabadságvesztéssel is büntethető bűncselekmény elkövetése esetén tíz év,


123. § (1) Fiatalkorú esetén a halmazati és az összbüntetés nem haladhatja meg

b) a 109. § (2) bekezdés a) pontja és a (3) bekezdés b) pontja esetén a tizenöt évi,

máj. 8. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/26 anonim ***** válasza:
0%

A törvény elvi lehetőséget biztosít.

A 15 éves börtönnnel való fenyegetettség valós, a reális itélet meg nyilván nem fogja elérni még ennek felét sem.

Arra kell gondolni, hogy a 15 éves maximum mindenre elég kell, hogy legyen, tehát akár egy 12 éves sorozatgyilkos elitéltetésére is.


Az én véleményem az, hogy egy 12 évest meg nem szabadna büntetőjogilag felelősségre vonni. Az a lány, az elkövető, lényegében maga is áldozat.

Ilyen eset korábban soha nem fordult elő, és azért nem, mert a gyermekek nevelésére gondot fordított a szülők többsége és az iskola is. Ma pedig már nem jut elég idő erre.


Azt is érdemes figyelembe venni, hogy a gyerekek más közegben szocializálódnak, olyan impulzusok érik őket, amiket mi még nem ismertünk, mert nem is léteztek.

A realisztikus videó-játékok világa, a következményektől mentes gyilkolászás (Counter Strike, Assassins Creed, stb.) illúzióját ülteti el az éretlen fejükben.

Az sem egészséges, hogy a tanarak kezében nincs már nevelési eszköz, a kis köcsögök némelyike még kezet is emel rájuk, amit Ők tűrni kötelesek, mert a politikum beleszarik és hagyja, hogy a kisebbség terrorizálja, megalázza a többséget.

máj. 8. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/26 A kérdező kommentje:

Az állami intézetekbe rosszabb a sorsa mint a nem normális szülőknél

Elvileg ott nagyon sok vadállat gyerek van akik bíztatják egymást különféle rosszaságokra

Én is voltam gyerek sose voltam jó gyerek de ilyen dolgokba akkor se mentem bele

Jó mondjuk én 140 IQ val rendelkeztem anno így engem nem lehetett befolyásolni semmivel de ez nagyon ritka

A gyerekek 99% a befolyásolja egymást

Én szerintem nem szabadna bezárni a tobbi bűnöző gyerek közé

A legjobb megoldás lenne hogy le kell dolgozni ezeket így nem lesz semmirekellő se pl megtanítják fát vágni stb én 5 évre beraknám munkabrigádokba de jó kemény fizikai munkára hogy ne legyen ereje ilyen rosszaságokon gondolkodni

De ha valóban a leszúrt lány is folyamatosan kínozta akkor ő se jobb nála így őt is dolgoztatni kéne

máj. 8. 14:33
 15/26 A kérdező kommentje:

És nem kell cigányozni se az a kapitalizmus és liberális rendszer hibája hogy a cigányság szocializációja nehezen ment

Régen a szocializmusba dolgoztak megéltek szerényen de akkor a cigány gyerek megfért a magyar mellett

Sajnos nagyon sok rosszar majmoltunk az USA tol pl ezeket a faji ellentéteket

Kubába pl nincsenek faji ellentétek a fekete a fehér a latino mind testvérek és miért? Mert a szocializmus az összefogásra épít a kapitalizmus meg a széthúzásra így a lecsúszottabb rétegek és a jobb módú osztályok között kibékíthetetlen ellentmondásokat szül

Sajnos a fogyasztói társadalom is erről szól hogy ne törődj semmivel csak magaddal és taposs át a másikon az önző érdekeit érvényesítése érdekébe

Észak Koreába pl miért nincs ilyen? Mert a gyerekeket a rendszer összefogásra neveli és nem ellentétekre

Persze megvannak annak a rendszernek is a hibái pl a szólásszabadság hiánya ezeket ki kell javítani

máj. 8. 15:12
 16/26 Justinianus ***** válasza:

Maradjunk annyiban, hogy a bűncselekmény elkövetésekor 14. életévét be nem töltött fiatalkorúval szemben csak intézkedés alkalmazható.

A legszigorúbb intézkedés a javítóintézeti nevelés, tartama egy évtől négy évig terjedhet.

máj. 8. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/26 anonim ***** válasza:
59%

"törvény szerint a következő bűncselekmények elkövetésénél 12 éves kortól büntethető a fiatal:


emberölés;

erős felindulásban elkövetett emberölés;

testi sértés;

hivatalos személy elleni erőszak;

közfeladatot ellátó személy elleni erőszak;

hivatalos személy vagy közfeladatot ellátó személy támogatója elleni erőszak."


Szóval, maradjunk inkább ennyiben.

máj. 9. 02:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/26 anonim ***** válasza:

Igen, kérdező, le lehet.


A hatályos törvényünk bizonyos bűncselekmények esetén levitte a büntethetőségi korhatárt 12 évre.


De ez nem azt jelenti, hogy ez meg is történik.

Fiatalkorú terheltnél hivatalból vizsgálni kell a belátási képességet, ami a beszámítási képességgel ellentétben nem szakkérdés.

Az ügyészi gyakorlat azonban már ezt is szakkérdésnek veszi, így kell rendelni az ilyen ügyekben az igazságügyi elemorvos és pszichológus szakértőt + környezettanulmány, pártfogó felügyelői vélemény, gyermekpszichiáter.


Ezen személyek együttes feladata eldönteni, hogy az FK. terhelt elérte - e azt a szellemi - erkölcsi érettséget, ami a büntethetőség feltétele.

máj. 9. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/26 Justinianus ***** válasza:

Szóval akkor maradjunk annyiban még egyszer: 14. életévét be nem töltött fiatalkorúval szemben legfeljebb négy év javítóintézeti nevelés alkalmazható.

Ez akkor is így lenne, ha történetesen három osztálytársát halálra késelte volna.

máj. 11. 01:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/26 Justinianus ***** válasza:

#17

Ha nem tűnt volna fel, én is azt mondom, hogy büntethető.

A törvény azt is meghatározza, mivel: legfeljebb négy év javítóintézeti neveléssel.

máj. 11. 02:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!