Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Mi az a "rendes bíróság"?

Mi az a "rendes bíróság"?

Figyelt kérdés

A rendes bíróság és Alkotmánybíróság összehasonlítását kell megcsinálni beadandó dolgozatként. Az Alkotmánybíróság oké. De mi az a rendes bíróság? Tankönyvben így nincs benne!


Valaki tudna segíteni? Jellemzőire lenne szükségem vagy egy linkre, ahol azok le vannak írva! Vagy ha vki itt összetudná hasonlítani a kettőt, az a mai nap istene lenne nálam.


Ja, ha azt akarod válaszolni, hogy "a Google a barátod" vagy hasonló, akkor először próbáld ki, mit találsz rajta...


2010. nov. 13. 12:09
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:

Szerintem ennek így nincs értelme.

A rendes bíróságot a választottbírósággal van értelme összehasonlítani.

2010. nov. 13. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:

Ha ez a feladat, akkor szerintem ezt kell megcsinálni...


Annyit tudok róla, hogy van: helyi bíróság, megyei bíróág, ítélőtábla és legfelső bíróság amik egymás alá vannak rendelve vagy mi. Továbbá lehet polgári- vagy büntető ügy. Igazságszolgáltatást lát el, van peres- és nem peres eljárás.


Ha valaki még tud vmit és leírja, annak nagyon megköszönöm.

2010. nov. 13. 12:52
 3/14 anonim ***** válasza:

A rendes bíróság az általános hatáskörű bíróság, azaz ahova a bírósági ügyek általában tartoznak. Ehhez képest vannak vagy voltak a különbíróságok, ahova speciális ügyfelek vagy ügycsoportok tartoznak, mint pl. a munkaügyi bíróság vagy korábban a katonai bíróság vagy a fiatal korúak bírósága.


A kérdés az Alkotmánybíróságot tekinti külön kategóriának, hozzá képest az ítélkező bíróságok a rendes bíróságok. A legfontosabb különbség, hogy a rendes bíróságok egyedi ügyekkel foglalkoznak, míg az Alkotmánybíróság jogi normákat vizsgál felül. Kivételesen oda is lehet egyedi üggyel fordulni (alkotmányjogi panasz), de itt is az egyedi sérelem az alkotmányellenes norma alkalmazásából adódott.

2010. nov. 13. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
2010. nov. 13. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:
kösz a válaszokat, ezek segítettek
2010. nov. 13. 13:24
 6/14 anonim válasza:

Rendes bíróságok:

1 fokon jár el a városi és kerületi bíróságok

2.fokon a megyei és fővárosi bíróság

3.fokon az ítélőtáblák(öt van az országban:Pécs,Szeged,Pest,Debrecen,Győr

4.fokon a Legfelsőbb Bíróság


én ezt tanultam most jogi alaptanból okj-s képzésen,szerintem ez jó

2010. nov. 13. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim válasza:
96%
te véletlenül nem BGF-PSZFes vagy? :D
2010. nov. 13. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim válasza:
95%
én PSZF-es vagyok és én se tudtam hogy mi az a rendes biróság ugyhogy nekem is sokat segitettetek köszi:D
2010. nov. 13. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:
hát dehogy nem xD
2010. nov. 13. 20:21
 10/14 anonim ***** válasza:
Írd oda a dolgozat végére, hogy alapvető elv a polgári társadalmak kialakulása óta, hogy mind az Alkotmánybíróság, mind a rendes bíróság a többi hatalmi ágtól független legyen, úgyhogy most a mocskos Fidesz inkább húzzon el!
2010. nov. 15. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!