Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Csak az Alkotmány 75. és 76....

Csak az Alkotmány 75. és 76. § tartalmazza nemzeti jelképeinket, tágabb körben beszélhetünk e továbbiakról? Például Illyés Gyula Egy mondat a zsarnokságról c. verse?

Figyelt kérdés
Ha alkotmányjogász van a csapatban, az ő válaszát várnám.
2011. febr. 12. 14:15
 1/3 anonim ***** válasza:

Természetesen a jog csak a saját körében tud meghatározni dolgokat, de attól még ugyanazoknak a szavaknak lehet más értelmük is a köznyelvben vagy másik szaknyelvben. Ilyen értelemben vannak továbbiak is, csak azokhoz nem fűződik jogi szabályozás.


Nem vagyok alkotmányjogász, de nem is kell annak lenni a válaszhoz.

2011. febr. 12. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Nem vagyok alkotmányjogász, de tanultam már alkotmányjogot, remélem így is válaszolhatok.


Az Alkotmánynak kevés normatív ereje van, tehát ha megsértik az emberi méltóságom nem hivatkozhatok az Alkotmányra, hogy pedig benne van. Viszont szerencsére más jogág is védi, így hivatkozhatok a Ptk. 76.§-ára, de ezt még sorolhatnám mert a legtöbb védendő jogi tárgy levezethető az Alkotmányból (nem mind pl.: állatkínzást büntetik, de az Alkotmányban nincs benne)


A nemzeti jelképet is védi más jogág a Btk. 269/A. § Aki nagy nyilvánosság előtt a Magyar Köztársaság himnuszát, zászlaját vagy címerét sértő vagy lealacsonyító kifejezést használ, vagy más ilyen cselekményt követ el, ha súlyosabb bűncselekmény nem valósul meg, vétség miatt egy évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.

Tehát ennek van jogkövetkezménye, de ha Illyés Gyula versére nagy nyilvánosság előtt azt mondom, hogy szar vers az állam nem alkalmaz szankciót, a tömeg nézőpontjától függően már lehet. (Egyébiránt érdekes az erkölcs, a jog és a morál viszonya. Részben kiegészítik egymást, de ebben a tekintetben nincs jogi relevanciája.)

2011. febr. 12. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm, hogy törődtetek velem, új impulzusokat kaptam a munkámhoz!
2011. febr. 13. 18:45

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!