Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » A háborús emberölésről milyen...

A háborús emberölésről milyen jogi szabályozás van?

Figyelt kérdés
Az emberölést bűn, de háborúban, ha katona öl katonát, akkor azt nem szokták gyilkossággal vádolni. Ezt hogy különítik el jogilag?
2009. márc. 1. 13:36
1 2 3
 1/25 anonim ***** válasza:
97%

A genfi egyezmények.

[link]

2009. márc. 1. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/25 A kérdező kommentje:

Egyezményeken kívül biztos kell lenni valami törvényi szabályozásnak is a Magyar jogban.

Megegyeztek arról, hogy miről fognak törvényt hozni: az egyezmény mén nem jogi szabályozás.

2009. márc. 1. 14:41
 3/25 anonim ***** válasza:
92%
Persze, hogy nem jogi szabályozás, de az egyezmények alapját készülnek a törvények. A katona parancsot teljesít (teljesítenie kell, mert különben őt itélik el), azért nem vonható felelősségre. Mindig azt itélik el, aki a hibás parancsot kiadta (lásd pl. délszláv háború, vagy a '45 utáni perek)
2009. márc. 1. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/25 A kérdező kommentje:

Én a törvényt kérdezem, nem az alapját, mert akkor visszajutnánk erkölcshöz meg ilyenekhez.

Én nem a hibás parancsról kérdezek, hanem háborús helyzetről, pl. mikor nagyapám ágyúzta az oroszokat a világháborúban, az ágyúzást elrendelő tisztet sem perelték gyilkosságért.

2009. márc. 1. 15:56
 5/25 anonim ***** válasza:
96%
Persze hogy nem perelték (a saját országában), de ha az ellenség elfogta volna, akkor kaphatott volna a nyakába haditörvényszéket, rögtön ítélő bíróságot, aminek a vége gyakran halálos ítélet volt abban az időben.
2009. márc. 1. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/25 anonim ***** válasza:
100%

Itt van a 2004. évi CV. törvény a honvédelemről és a Magyar Honvédségről:

[link]

2009. márc. 1. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/25 anonim ***** válasza:
97%
Hogy álapidod meg hogy melyik katonát melyik katona ölte meg? Esetleg bemondásos alapon vagy mi?Amúgy érdekes kérdés.
2009. márc. 1. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/25 anonim ***** válasza:
94%
Csak vélemény szinten. Szerintem nincs törvény a háborús cselekményekre,ha katona öl katonát. Csak azt üldözik,akik kirívóan nagy súlyú gyilkosságokat követnek el. Ilyenek a tudatos népírtás (náci gázkamrák) vagy tömeggyilkosságok (srebrenica fegyvertelen lakosságának lemészárlása).
2009. márc. 2. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/25 anonim ***** válasza:
96%
A győztesek írják a történelmet és a győztesek itélkeznek a vesztesek fölött is. A veszteseket szokták bűntetni, és vagy elfogadják azt a védekezést, h parancsra tettem vagy nem. 1945-ben a Nürnbergi perben pl. nem fogadták el. Azt meg mindenki döntse el, h van -e különbség parancsra teljesíteni és túteljesíteni között.
2009. márc. 2. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/25 anonim ***** válasza:
100%

10:23-as vagyok. Korrigálom az álláspontomat.


Bár a Honvédelmi törvényben nincs ilyen háborús esetre való értelmezés,de az ellenséges oldalon álló katonát harc közben az életedre, és az ország biztonságára nézve veszélyesnek lehet minősíteni, így jogos védelem a megölése .

Ha foglyul van ejtve,akkor már sztem nemzetközi egyezmények miatt nem ölhető meg.

2009. márc. 2. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!