Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Egy ellopott tábla miatt,...

Egy ellopott tábla miatt, felmenthetnek valakit a bűnössége alól?

Figyelt kérdés
Egy főútvonal és egy szűk kis mellékutca torkolatából ellopják az elsőbbség tábla lemezét, (a táblaoszlop ott van). Ha ebből egy figyelmetlen helyi sofőr kihajt a főútvonalra, és belerohan az amúgy szabályosan közlekedő másik járműbe, akkor a büntetőperben jogerősen hivatkozhat e arra hogy őt nem figyelmeztette semmilyen tábla a fokozott figyelemre? És az ítéletnél enyhítő körülmény lehet-e ez?
2011. jún. 16. 21:35
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Én úgy gondolom, ha helyi sofőr, akkor nem, mert ő tudta, hogy ott kéne a táblának lenni, mert ugye az oszlop is ott van.

Ha bizonyítani tudja, hogy életében először jár arra, akkor talán van esélye, inkább csak akkor, ha nem arról főútról érkezett.

Mert ha igen, akkor tudta, hogy az főút...

A bírósági tárgyaláson igen érdekes dolgokat tudnak "előhúzni".

2011. jún. 16. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Hát ha nem volt tábla akkor nyilván jobbkézszabály van. Ami azt jelenti, hogy a "főúton" menő a hibás. Persze ha a főúton menőnek volt főútvonal táblája akkor már az út kezelője a hibás.
2011. jún. 16. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
Nekem volt főútvonal táblám és ő nem a főútvonalról jött hanem a kisutcából, és igen helyi lakosú férfi, jogosítvány télkül..., és én is ettől félek hogy még a végén mégis énrám húzzák a vizes lepedőt. :(
2011. jún. 16. 22:31
 4/9 anonim ***** válasza:
Rád biztos h nem, ha volt főútvonal táblád. Vagy ő lesz a hibás vagy az út kezelője.
2011. jún. 16. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Nekem volt főútvonal táblám és ő nem a főútvonalról jött hanem a kisutcából, és igen helyi lakosú férfi, jogosítvány télkül..., és én is ettől félek hogy még a végén mégis énrám húzzák a vizes lepedőt. :(
2011. jún. 16. 22:41
 6/9 A kérdező kommentje:
de cserbenhagyásért, meg jogosítvány nélküliségért csak megbüntetik nem?
2011. jún. 16. 22:42
 7/9 anonim ***** válasza:
Mindenért megfogják, bár ha nem volt jogsija, akkor majd arra hivatkozik, hogy ezért nem tudta a kresszt, valami f@sszopó ügyvéd tuti megpróbálja elrendezni. De alapjáraton, nincs enyhítő körülménye, ő a hibás.
2011. jún. 17. 06:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Jobb kéz szabályra hivatkoznak. Ha jól értem neked valahol ki volt téve egy főútvonal tábla. A mellékútnál ahogy kifordul a másik kocsi szintén ki kell, hogy legyen téve a főútvonal tábla. Ha nem volt akkor az első mondatom az érvényes. Nem ismer olyat a jog, hogy neki emlékezni kelljen, hogy milyen tábla volt ott pl. a mult héten. Gyakorlatilag akkor nem lehetne változtatni a megszokoktt közlekedési renden.

Hivatkozni is fog arra, hogy nem volt tábla! Ellenben ha netán jön egy csoda és megtalálják azt aki ellopta a táblát azon még el lehet verni a port.

2011. jún. 17. 07:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Önt semmiképpen nem érheti hátrány, ön szabályosan közlekedett. A másik autó vezetője jogosan hivatkozhatna arra, hogy nem volt tábla. DE! Mivel nem volt jogosítványa, így nem feltételezhető, hogy a közlekedési táblákat ismerte, tehát nem biztos, hogy ha van, akkor nem ugyanígy cselekszik. A balesetért felelőssé tehető az út kezelője (osztott felelősség a vezetővel), de ő vélhetően ki fogja menteni magát, hogy nem volt ideje reagálni, nem tudott a hiányról, stb. Azonban ha nem történt súlyos testi sérülés a baleset folytán, akkor nem állja meg a helyét a közlekedési baleset okozása bűncselekmény tényállás. Ekkor közúti közlekedés rendjének megzavarása szabálysértésről van szó, amit szabálysértési eljárásban fognak elbírálni.


Csak közúti veszélyeztetés miatt fogják (büntető)bíróság elé állítani (az jogosítvány nélküli vezetés váltja ki). A járművezetéstől biztos eltiltják (ami ilyen esetben a tanfolyamtól eltiltás), mellette pedig 3 évig terjedő szab. vesztés szabható ki. Ha még nem volt ilyen afférja az illetőnek, szerintem egy 2 év próbára bocsátás jöhet szóba esetleg egy felfüggesztett szabadságvesztés, de alapesetben az előbbi. Ha okozott súlyos testi sérülést, akkor teljesen más a helyzet, halmazatban bírálják el a közlekedési baleset okozását és közúti veszélyeztetést. Ekkor minimum felfüggesztett szabadságvesztést kapna.

2011. jún. 20. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!