Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ha betörőre / magánlaksértőre,...

Ha betörőre / magánlaksértőre, engedéllyel tartott fegyvert fogok, és az illető (k) felszólításra nem távoznak, akkor? (Bővebben lent)

Figyelt kérdés

Jogom-e van rájuk lőni magam / családom / értékeim védelmében?


És, ha többszöri felszólítás ellenében sem távoznak, hanem éppen ellenkezőleg felém kezdenek el közeledni, akkor a fegyverhasználat minősülhet-e önvédelemnek (vagy a családommal szembeni védelemnek, ha épp feléjük közeledne).


A kérdés természetesem nem feltétlen halálos kimenetelű fegyverhasználatról lenne szó, de szóba jöhetne az is.


És még egyszer leírnám, hogy a fegyver tartására volna engedélyem.


(Ezt a kérdést csak azért teszem fel, mert hallottam már olyan híreket, hogy családjukat / vagyonukat fegyverrel védőket büntették meg, ha használták a fegyverüket betörők ellen.)


2011. júl. 12. 19:47
 1/9 anonim ***** válasza:
Nem használhatsz fegyvert ellene, ha az nem támad. Ráfoghatod a fegyvert, amíg valaki értesíti a rendőrséget, és addig természetesen maradhat ez a helyzet. DE élet kioltása nem fér bele, kivéve ha betörő mondjuk valamilyen eszközzel, ami egyértelműen alkalmas akár súlyosabb sérülés akár élet kioltására, akkor lőhetsz rá, nyilván először azért pl a lábát kell célozni, vagy olyan részt, ami nem vezet azonnali halálhoz. Azért nem úgy megy a dolog, hogy önkényesen kiírtunk emberek akik betörtek hozzánk. Ezzel nem a betörőt védem, hanem egyszerűen neked nincs jogod ahhoz, hogy mást az életétől megfossz, amennyiben az ellened nem intéz élet/testi épség elleni, más erőszakos támadást.
2011. júl. 12. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Nah szép.


Valaki betör hozzám, és még én lennék megbűntetve, ha leszedném.


Bezzeg vannak olyan országok, ahol a saját telkemen még akkor is lelőhetem az embert, ha az háttal áll, és éppenséggel akár fut is.

2011. júl. 13. 05:23
 3/9 anonim ***** válasza:
Igen ez így jó, mert senkinek nincs önkényesen joga egy másik ember életét elvenni, erről nem te döntesz, lehet nem látod ennek az értelmét, de akkor költözz Amerikába, ha mindenkit le szeretnél lőni, szerencsére itt ezt nem engedik. De a támadással szemben ugyanúgy megvédheted magad, de mint írtam a kinyírás és a nem teszek semmit között van átmenet.
2011. júl. 13. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Lehet félre értjük egymást, DE, ha valaki bemászik a saját privát lakásomba, nekiállja rámolni a cuccaimat, ami az én tulajdonom. Ezzel már két "intim" szférát sértett meg, mondjuk úgy.


Nah már most, ráfogom a fegyvert, megmondom neki, szépen, menjen vissza az anyukájába, de ő nem hajlandó. Vagy rámol tovább, vagy kiröhög, és mire a rendőrök jönnek elmegy a francba, mert nem tehettem ellene semmit.


Nah már most, én ebben nem látok semmi önkényességek, elvégre is első, hogy felszólítottam. Békésen távozhatott volna, míg időben van az ÉN lakásomból, ahol az ÉN tulajdonomat rongálja / lopja. Ha nem teszi, szerintem az ne nem önkényesség, ha megvédem a területem / tulajdonom / életem / családom, és "erőszakot" (fegyvert) alkalmazok egy olyan személy ellen, aki tudatában volt annak, hogy:

1. ezt megtehetem vele (ha a törvények ugye engednék)

2. ez nem az ő területe


Csóró egy törvények vannak errefelé, baz, védekezem, nos engem büntetnek meg.


Mint védekezésnél is van az az arányosság, hogy megvédhetem magam, de arányossan a támadással szemben. Megtámadnak az utcán, meg akarnak verni, visszaütök, véletlenül kiütöm a támadóm szemét, és már én leszek büntetve.

Kicsit érdekes herce-hurca, mikor az ügyvéd és az ügyész azon vitatkozik, hogy melyik volt a kisebb és a nagyobb erejű dolog, és mennyire volt arányban a védelem a támadással szemben.

Szerintem a legtisztább az, ha megtámadnak, úgy védem meg magam JOGOSAN, ahogy tudom, aránytól, és a büntetés félelmétől elvonatkoztatva...


Mert így, tényleg, ahogy fentebb írtam: lazán kiröhög, és elmegy.

2011. júl. 13. 13:05
 5/9 anonim ***** válasza:

Akkor javasolnám olvass utána hogy van a jogos védelem, mert nem egészen úgy működik, ahogy te írod. Speciel pont most olvastam egy ítéletet, ahol egy nőt felmentettek emberölés vádja alól, jogos védelemre hivatkozva.... Úgy hogy nem így megy hogy nem védheted meg magad, csak nem mindegy hogy hogyan.

Ha védekezéskor kiütöd a támadód szemét nem leszel megbüntetve. Ugyanis az arányosság azt is jelenti, amennyiben többféle lehetséges mód is kínálkozik, akkor lehetőleg a legenyhébbet kell választani. Nyilván ha van gondolkodási időd nem puffanthatsz le valakit csak úgy. És az arányosságot nem utólag kell vizsgálni, hanem a konkrét helyzetben, amikor is a jogtalan támadás/annak közvetlen veszélye fennállt. Nyilvánvaló, hogy ütne meg, nem lehet tudni, az milyen mekkora ütés lesz, de az ember automatikusan védi magát. Így ha még nagyobb sérülés is okoz, utólag nincs is értelmes összemérni az arányosságot, mert az egyik oldalon van sérülésünk a másikon nincs. Ott van emellett az is, aki ijedtségből, vagy menthető felindulásból lépi túl a védekezés szükséges mértékét, ott van a megelőző védekezés lehetősége. Mi kellene még? Hogy szabadon megölhessünk akárkit aki már csúnyán nézett ránk?

2011. júl. 13. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

Nem.


Én egyszerűen csak annak vagyok a híve, hogy aki az ÉN területemen tartózkodik, és felszólításra nem távozik, akkor... kicsit lehessen motiválni, ha az sem segít, akkor az amcsi módszer: bumm a testre.


Most, sajnos nem találom azt a cikket, ahol le volt írva, hogy most akarják módosítani a törvényt úgy, hogy MINDIG a támadó viselje a következményeket.

Abban voltak konkrét cikkek arról, hogy a védekezőket büntették meg, mert "túllépték az arányosságot", stb...


Nem baj... én akkor sem fogom megérteni azt, hogy a saját területemet miért nem védhetem meg, akár a területsértő élete árán is.

Ez nem a szabad életkioltásról szól, ahogy írod, hanem szerintem, akárhogy is nézzük, ez jogos.

Jó, az, hogy átjön a szomszéd nézelődni, vagy beszélgetni, és nem akar elmenni, azért én sem mondom, hogy most le kell puffantani. De, akin nyilvánvaló, hogy tényleg kárt okozni jön (lopni, rongálni), akkor védhessem már meg, ami az enyém...

2011. júl. 13. 18:37
 7/9 anonim ***** válasza:

az, hogy te nem értesz egyet, szerencsére nem jelent semmit

ha egyszer ilyen rendszer lesz, akkor örülhetsz, addig viszont ne lőjj agyon senkit, ugyanis a börtönben az egyetértésed nélkül is bezárnak. uff

2011. júl. 20. 01:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

Porraloltó, befújod őket, és ki is fehérednek :)

Ráadásul engedély nélkül tartható.

2011. aug. 4. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Az sem rossz! :D
2011. aug. 5. 07:27

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!