Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ha betör valaki hozzánk...

Ha betör valaki hozzánk éjjel, és rajtakapjuk, megverhetjük önvédelem céljából?

Figyelt kérdés
2011. júl. 12. 20:48
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
77%
Ha bejön de nem támad meg akkor nem. Sőt még fel sem tartoztathatod mert azért is te vagy a hibás. Ha megtámad csak ugyanolyan erejű eszközzel védheted meg magad. tehát nem lehet lelőni ha meg akar késelni.
2011. júl. 12. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
64%
Meg ne próbáld.Add oda amit akar mert ha elmegy a rendőrségre az részedre az néhány év börtön.Tudod Atalljóska államtitkára mondta hogy a bűnözés is egy vállalkozási forma,és egy vállalkozót elverni?hát nem kockáztatnám,különösen ha Viktor népéhez tartozik.
2011. júl. 12. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
61%
Á persze, hogy nem, sőt ültesd le és kínáld meg kávéval, sőt utána tömd be a szádat egy rongyal és kötözd le magad egy székhez....
2011. júl. 12. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
67%
Nyugodtan verd meg. Utána pedig azt kell mondani a rendőröknek, hogy önvédelem volt. Nyilván neked fognak hinni, és nem annak, aki betört hozzád.
2011. júl. 12. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 Vree ***** válasza:

Én ugyan nem vagyok jogász, és azt sem tudom hogy a joggyakorlat szokás szerint milyen védekezést szokott elfogadni, de:


A BTK 176. § szerint magánlaksértést követ el aki a kifejezett akaratod ellenére erőszakkal behatol a lakásodba vagy azt nem hagyja el.


Ez önmagában még nem jogosít fel erőszakra. Feljelentést tehetsz az illető ellen és ez szabadságvesztéssel járhat, de nem erőszakos bűncselekmény.


Ha ellenben megtámad vagy megpróbál ellopni valamit akkor a BTK önvédelemről a következőt rendelkezi:


29.§(1) Nem büntethető, akinek a cselekménye a saját, illetőleg a mások személye, javai vagy közérdek ellen intézett, illetőleg ezeket közvetlenül fenyegető jogtalan támadás elhárításához szükséges.

(2) Nem büntethető az sem, aki az elhárítás szükséges mértékét ijedtségből vagy menthető felindulásból túllépi.

(3) A megtámadott nem köteles kitérni a jogtalan támadás elől.

29/A.§ Nem büntethető, aki a saját, illetőleg a mások személye vagy javai elleni jogtalan támadás megelőzéséhez szükséges védelmi eszközt alkalmaz, ha az az élet kioltására nem alkalmas, és annak folytán a jogtalan támadó szenved sérelmet, továbbá ha a védekező a sérelem elkerülése érdekében mindent megtett, ami tőle az adott helyzetben elvárható volt.


Ezenkívül úgy tudom ha hivatalból üldözendő bűncselekményt követ el, és a fizikai erőszak vagy rablás annak minősül, akkor jogod van a BETK (Büntetőeljárási Törvénykönyv) 266. passzusa alapján polgári letartóztatást foganatosítani és a szabadságától megfosztani ha utána a rendőrséget azonnal értesíted és az első adandó alkalommal a bűnöst nekik átadod, feltéve hogy az előírt szabályok szerint jársz el.


Na ennyit tudok, olvasd el magat is az idevágó bekezdéseket és ha lehet kérdezz meg egy jogászt.


Szerintem ha pluszba megvered ha már harcképtelenné tetted az már jogtalan, bár mint fent mondják védekezhetsz ijedtséggel vagy hasonlóval.

2011. júl. 12. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 A kérdező kommentje:
elbaszott egy rendszer ez, van mit tanulni az amcsiktól, még ha sokan lehülyézik őket akkor is...
2011. júl. 12. 22:12
 7/14 anonim ***** válasza:
ha cigány akkor nem
2011. júl. 12. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
Nincs elb*szott rendszer, de jó, hogy nem jogászok írnak ide baromságokat. Ha betör és úgy érzed fenyegető veszélyt jelent rád, természetesen lehet tenni intézkedéseket, azonban csak olyat, ami még éppen szükséges, adott esetben mondjuk egy jól irányzott ütés belefér.
2011. júl. 12. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:

mostanság fognak erről szavazni de még kétséges hogy milyen mértékben változik...azt ugyanis mindenki tudja már a honatyák körében is hogy álmából felriadó házigazdától nem várható el hogy pillanatok alatt felmérje a helyzetet hányan vannak, van e fegyverük és milyen stb...ráadásul a betörő akkora előnyben van hogy már eleve felkészülten megy és többnyire tudja hányan vannak ott milyen kondiba vannak mennyi idősek stb.........ezek tükrében röhejes arányosságról beszélni

a Jobbik szeretné azt hogy likvidálni lehessen a betörőt de szerintem ennél azért bűnözővédőbb törvény marad mégha a jelenleginél szigorúbb is lesz.



én ugyanakkor attól tartok hogy a betörés nem egyenlő a magánlaksértéssel. a magánlaksértés ugyanis csak szimplán bemenetel de egy tipikus betörésnél már a bemenettellel egyuttal a lopás kísérlete is egyből megvan...nem tudom hogy a vádiratban melyik tényállás ez,de inkább az egyik vagyon elleninek a minősített esete

magánlaksértés inkább az amikor a suhancok Jóska bá tanyájának hátsó részét használják focipályának az ő tiltakozása ellenére

2011. júl. 13. 00:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim válasza:

"Ez önmagában még nem jogosít fel erőszakra. Feljelentést tehetsz az illető ellen és ez szabadságvesztéssel járhat, de nem erőszakos bűncselekmény. "

és amíg én elmegyek feljelentést tenni, addig ő mit csinál?

2011. júl. 13. 08:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!