Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Mit jelent a szabálysértési...

Mit jelent a szabálysértési elévülés?

Figyelt kérdés

Azt olvastam 6 hónapon belül elévül. Ha elkövettem egy szabálysértést márciusban, de csak júliusban idéztek be, vallomást tettem, akkor szeptemberre már elévül? Vagy csak akkor,évül el, ha nem idéztek volna be?

Egyébként miért csak júlisban kellett mennem?


2011. aug. 31. 00:20
 1/4 anonim ***** válasza:
Én úgy tudom 2 év az elévülési idő. Közigazgatási szabálysértésnél (pl. gyorshajtás) 90 nap. és az elkövetéstől számít.
2011. aug. 31. 01:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Ha már megkezdődött az eljárás nem évül el! Egyébként azért csak most mert mostanra jutott hely mert sok ügy van folyamatban, nagyon sok!
2011. aug. 31. 01:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Én is 2-3 évet tudok szabálysértési elévülésre.

De ez csak abban az esetben igaz ha nem foglalkoznak az üggyel mert nem nem kerülsz sora vagy ilyesmi.

Meg van még egy olyan elévülés ami például a jogsira érvényes. Ha sok pontod gyűlik össze mert szabálysértések garmadát követted el akkor azok 3 év múlva semmisnek minősülnek és újra lehet gyűjteni őket elölről! :D Meg van olyan szabálysértések és ügyek amit pár év múlva már nem tud lekérdezni egy munkáltató. Például biztonsági őrök és pénzügyőröknél szokott olyan lenni hogy ha x éve ügye volt a rendőrséggel a jelentkezőnek nem veszik fel. De ha elévült tudomásuk sincs róla.

2011. aug. 31. 01:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

11. § (1) Nincs helye felelősségre vonásnak, ha a cselekmény elkövetése óta hat hónap eltelt (elévülés).


(2) Az elévülés határidejének kezdő napja az a nap, amikor a szabálysértés tényállása megvalósul, kísérlet esetén az a nap, amikor az ezt megvalósító cselekmény véget ér.


(3) Ha a szabálysértés jogellenes állapot előidézésével, illetve fenntartásával valósul meg, az elévülési határidő mindaddig nem kezdődik el, amíg ez az állapot fennáll.


(4) Ha a szabálysértés kötelesség teljesítésének elmulasztása által valósul meg, az elévülési határidő az azt követő napon kezdődik, amikor az eljárás alá vont személy még jogszerűen eleget tehetett volna kötelességének.


(5) Ha az elkövetéstől számított hat hónapon belül a cselekmény miatt büntetőeljárás indul, de a büntető ügyben eljáró hatóság, illetőleg a bíróság a szabálysértési eljárás lefolytatása céljából az ügyet átteszi a szabálysértési hatósághoz, az (1) bekezdés szerinti elévülés az áttételt elrendelő határozatnak a szabálysértési hatósághoz érkezése napjával újrakezdődik.


(6) A szabálysértés miatt az eljárás alá vont személlyel szemben a szabálysértési hatóság, fegyelmi hatóság, az ügyészség és a bíróság által foganatosított eljárási cselekmények az elévülést félbeszakítják. A félbeszakítás napjával az elévülési idő újrakezdődik.


(7) A cselekmény elkövetésétől számított két év elteltével nincs helye szabálysértési felelősségre vonásnak.

2011. szept. 2. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!