Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Van valami törvény arra...

Van valami törvény arra nézve, hogy az ember kötelessége másokat figyelmeztetni egy bizonyos veszélyre, ha tud róla?

Figyelt kérdés
2011. szept. 1. 09:05
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%
Igen, ha nem figyelmezteted az ugyanúgy segítségnyújtás elmulasztása,mintha otthagynád ájultan az úton.
2011. szept. 1. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ, de konkrétan érdekelne. Milyen esetekre igaz és hol van megírva? Kreszben tudom és tűzvész témában, de egyéb? Bizonyított veszélyre való figyelmeztetés akár nem egészen törvényes úton. A megmenekülés érdekében. Erről tud vki írni?
2011. szept. 1. 09:18
 3/14 anonim ***** válasza:
100%
Te egy konkrét dologra gondolsz, de amíg nem írod le, addig a kérdésed mások számára értelmezhetetlen.
2011. szept. 1. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:

Akkor kicsit konkrétabban: van a BTK-ban szó arról, hogy veszélyre való figyelmeztetés?

Nem kell ehhez teljesen konkrétnak lenni, van-e erről szó és milyen helyzetekben?

Köszönöm, ha válaszoltok!

2011. szept. 1. 11:54
 5/14 anonim ***** válasza:
100%

Nincs olyan, hogy "veszélyre való figyelmeztetés", de ha te tudsz valami (bármi!) komoly veszélyről, nem szólsz, és ezért más megsérül, akkor igenis elővehetnek. (Nyilván nem könnyű bizonyítani, nem tudom, konkrét esetben tényleg foglalkoznának-e ilyennel, gondolom attól is függ, hogy ténylegesen miről van szó.)

Nincs az eseteknek taxatív felsorolása, rengeteg minden lehet.

2011. szept. 1. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
100%

Így van. Konkrétan nincs leírva, de a Btk és a Be nevesít olyan magatartás formákat, amelyeket megvalósíthat az általad (szerintem) említett magatartás. Ilyen lehet a fentebb már említett segítségnyújtás elmulasztása, vagy akár a foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés is.


Pl.: Egy emeletes házban kigyullad az egyik szint. Te ezt észreveszed, és elindulsz kifelé a folyosón. Ott szembe jön veled valaki, aki nem tudja mi a szitu, te pedig simán elmész mellette, nem szólsz neki semmit. Ez simán segítségnyújtás elmulasztása.


vagy:


Ha egy építkezési terület (mondjuk egy rohadt nagy gödör) nincs körülkerítve, és valaki beleesik. A szalagkordon nyilván nem alkalmas arra, hogy fizikailag távol tartson valakit a veszélyes helytől, de figyelmeztetésre jó. Ha elmulasztják kitenni --> foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés.


Nem tudom érthetően fogalmaztam-e meg, és erre voltál-e kíváncsi.

2011. szept. 1. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:

Mondok példákat:

Pl. valaki egy drogterjesztőt leleplez, aki gyerekeknek árusítja a drogot, s egy illető a figura postafiókjából értesül minderről, s megakadályozza sok gyerek tönkretételét.


Vagy: valaki be akar menni egy égő házba, joga van hozzá, mert ott lakik, s nem tud a tűzről. Valaki figyelmeztetni akarja, s csak olyan módon sikerül megállítani, hogy félrelöki (könnyű testi sértés), a célja nem a bántás volt, mert az életét mentette meg ezzel.


Ilyesmire gondolok :)

2011. szept. 2. 08:34
 8/14 anonim ***** válasza:
100%

A második példa jónak tűnik, ha a veszély tényleg valós, és tényleg nem tudod másképp megakadályozni abban, hogy bemenjen.


Az első példát nem nagyon értem. Ha ilyen bűncselekményről szerzel tudomást, nem partizánkodni kell, hanem jelenteni a rendőrségen. Ellenkező esetben bűnpártolást követsz el.

2011. szept. 2. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:
Janzi, tudnánk beszélni e-mailben? Leírnám konkrétan.
2011. szept. 2. 14:05
 10/14 anonim ***** válasza:
janzi82@freemail.hu
2011. szept. 2. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!