Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » GYES-en vagyok a kisfiammal,...

GYES-en vagyok a kisfiammal, aki január 2. -án lesz 2 éves. Ha teherbe esnék, kirúghatnának a munkahelyemről?

Figyelt kérdés
Állítólag ezt akarják bevezetni,igaz ez???Terveznénk a második babát,de félek ha betelefonálok a munkahelyemre,hogy terhes vagyok ismét,megköszönnék az eddigi munkámat..........
2011. szept. 29. 14:05
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
Iegn úgy tudom ez van az új munkatörvénykönyv tervezetében. Ha jól tudom még nem lépett életbe. De a válaszom határozott igen. Persze vannak most is olyan munkahelyek ahol a munkakörnyezet miatt azonnal elbocsájtanak ha terhes vagy.
2011. szept. 29. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
75%

ezért nem alkalmaznak szívesen fiatalabb nőket a munkaadók. még le se telt a gyesed már tervezed a következőt.


Persze ha 5-10 éve vagy a cégnél, azt mondom, egy gyerek belefér, ha annyira hatékony stb voltál, hogy ezt finanszírozza a cég.


Te hogy reagálnád le munkaadóként, ha a dolgozód terhes lesz, elmegy két évre, fizethetsz utána így is rendesen, azt mire jönne vissza, megint elmegy gyerekezni? Utána jön a harmadik és eltelt 6 év, ennyi idő után azt se tudod, hogy a munkahelyeden mi hogy merre van, kiesel a gyakorlatból, lemaradsz a fejlődésekről, változásokról.


ezek után csodálkoztok ha a cégek nem alkalmaznak szívesen fiatal nőket akik ugyanezt tehetik? Ha minden nő olyan lenne, hogy minimum 5-6 évet ledolgozik és utána megy el gyereket szülni (nem zsinórban 3-at), akkor a cégeknek semmi bajuk nem lenne, még így se, hogy az állam rájuk terhel költségeket.

2011. szept. 29. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
31%
Utolsó, én részben egyetértek veled. De számoljuk ki... 24évesen befejezik az iskolát(diploma meg mondjuk még egy 2éves képzés) Azonnal munkát kap(nem túl reális sajnos) Ledolgozza a 6évét, majd elmegy szülni(ez sem mindig jön azonnal, ahogy eltervezik) ~30évesen megszüli az elsö gyerekét. 32 évesen visszamegy dolgozni. Ledolgozik 3 évet, majd ismét terhes lesz. ~36évesen szüli a második gyerekét. Ez elviekben nem olyan rossz, de gyakorlatban nem tervezhetö ennyire a teherbeesés. Ráadásul 35 környékén már nehezebben jön össze, gyakoribb a vetélés és a betegségek kockázata is nagyobb.
2011. szept. 29. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
100%

elhiszem, hogy ez is egy tényező, de ugye ha te vagy a munkáltató, és zsinórban 2 női dolgozó csinálja ezt meg veled, akkor is ennyire megértő leszel?


ne értsed félre, nem állok ilyen esettel szemben, nem vagyok munkáltató, de valahogy bele tudom képzelni ebbe maga. Te is?

2011. szept. 29. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim válasza:
40%
Na arról meg nem is beszélve, hogy van, aki 30 éves koráig tanul ám! Biológiailag és társadalmilag is a cirka 3 éves korkülönbség jó a testvéreknek, nem a 6-8 éves. Sajnálom, hogy vannak akik még mindig a cégeket védik! A tőke a szent, hiába! Ennyit a családbarát társadalomról!
2011. szept. 29. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
46%

Hehe, ismerek olyat, ahol a nő valami 11,5 éve dolgozott az adott cégnél, el is mondta mindig, hogy milyen régóta van ott. Azt sosem tette hozzá, hogy abból 9 évet gyesen volt. :D

Aztán én meg csodálkoztam, hogy 25 évesen sehova nem akartak felvenni, mert mindenhol attól féltek, hogy azonnal elmennék szülni, és engem sem látnának vagy 10 évig...

Na, de a kérdésre visszatérve, és természetesen nem feltételezve, hogy a kérdező is vissza kíván élni a helyzettel: egyelőre még él a kismamáknak gyermek három éves koráig járó védelme. A jelenlegi munka törvénykönyvéből ez egyértelműen kiolvasható, és ez alapján kikényszeríthető.

Az új munkatörvénykönyvben (ami még nem lépett hatályba), valóban el kívánják törölni a védelmeket. Nem csak ezt, a többit is. És igen, az érv pontosan az, ami eddig itt is elhangzott.

A lényeg, hogy egyelőre még védett lennél. A szabály amúgy sem valószínű, hogy visszaható hatállyal megoldható lesz, szóval gondolom azokra vonatkozhat majd, akik az új törvény hatályba lépése után mennek el szülni.

2011. szept. 29. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:

27 éves vagyok és 7 éve dolgozom egy Kórházban mint ápoló.Tehát 7 év után jöttem el szülni.Igen,tervezzük a második babát mert szeretnénk kis tesót a fiamnak,és nem vagyok híve a nagy korkülönbségnek.

Hát akkor nincsenek valami jó kilátásaim.....legfeljebb ha elküldenek,csinálok valamilyen tanfolyamot.Szép kis család barát kormányunk van nem mondom.Aztán csodálkoznak,hogy a fiatalok nem szülnek,mire szüljenek???

2011. szept. 29. 22:20
 8/13 anonim ***** válasza:
59%

"mire szüljenek???"


normális ember nem a segélyre szül, már bocs. csak így a gyeS szó alatt ez eszembe jutott.

2011. szept. 29. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
85%

"Na arról meg nem is beszélve, hogy van, aki 30 éves koráig tanul ám!"

Akinek van pénze 30 éves koráig nem dolgozni, annak legyen pénze gyerekre is.



"Sajnálom, hogy vannak akik még mindig a cégeket védik! A tőke a szent, hiába! Ennyit a családbarát társadalomról!"


esetleg mert az emberek többségének ezek a cégek adják a betevő falatot. Mellesleg elárulom, hogy MO-n a cégek többsége pont nem a nagy tőkéről híres, és pont ezért szar, ha hamar lelépnek az anyukák 5 évekre szülni. persze a kérdező esetében elfogadom, hogy 7 év után elment szülni, oké, de azért szerintem a gyes alatti szülés még mindig önzőség, és azt is tartom, hogy 5 évre elmenni valahonnan felelőtlenség, kivéve ha utána nem tervezi, hogy visszatér, ennyi idő után marha nehéz visszarázódni a munkába.

2011. szept. 29. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:

Függetlenül attól, hogy szerintünk mi jó, vagy mi nem, a jelenleg hatályos törvények szerint ha határozatlan idejű munkaszerződésed van és nem állsz próbaidő alatt, akkor felmondási védelem alatt állsz a terhességed ideje alatt (akkor is, ha a terhességet csak a felmondás időpontja után állapítják meg, de fennállt már a felmondás időpontjában is)

Ha te teherbe esnél, nem rúghatnak ki a munkahelyedről: részint felmondási védelem alatt állsz a gyes miatt (ha csak január 2-án lesz 2 éves a babád, miért nem GYEDet kapsz?), másrészt felmondási védelem alatt állnál a terhesség miatt.

Nem azt akarják bevezetni, hogy a terhesség, vagy a gyes alatt fel lehessen mondani a kismamának, hanem azt, hogy nem kelljen megvárni a védettség utáni 30 nap elteltét a felmondás közlésével. Magyarul: terhes leszel, bejelented a munkáltatódnak, ő pedig már másnap közölheti veled, hogy a védettséged lejárta után nem kíván tovább foglalkoztatni, azaz a gyes lejárta után már másnap megkezdődik a felmondási időd:

"A Javaslat alapvetően a munkavállaló jogi védelmének jellegét változtatja meg. E szerint a munkavállalóval a rendes felmondás a védelmi időszakban közölhető, de a felmondási idő csak a védelmi időszak lejártát követő napon kezdődik."

Az 1992. évi LXIII. törvény

19/A. § rendelkezései szerint

2011. július 18.

A Munka Törvénykönyve

Javaslat

Ez viszont még csak tervezet, még tárgyalni fognak róla és leghamarabb a kihirdetést követő 30 nap múlva léphet életbe.

De ha életbe is lépne még mielőtt ismét teherbe esnél, a munkáltatód akkor sem rúghat ki a terhességed és a gyes alatt.

2011. szept. 30. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!