Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Mire esküszünk? Magyarországon...

Mire esküszünk? Magyarországon még mindig a Bibliára?

Figyelt kérdés

Bocsi, ha furán fogalmazok, nagyon nem vagyok jártas ilyen témában.


Nagy-Britanniában élek és a párom ide való. Tegnap esküt kellett tennie arra, h a válási papírjaiban leírt dolgok igazak. Mindezt Isten nevére és a Bibliára. (Nem miattam történik a válás, mielőtt még valaki megszól. 4 éve élnek külön, mi meg két éve ismerjük egymást. Egyszerűen csak lusta a párom:) )

A párom ateista, vagyis számára a Biblia nem törvény, Isten nem létezik. Ebben az esetben miért kell a Bibliára megesküdni? Így akár hazudhatott is volna? Nagy-Britannia tele van bevándorlókkal, különböző vallásokkal. Nekik mire kell esküdni?


Egyáltalán Magyarországon érvényben van még az, akár a bírósági tárgyalások alaklmával, h a Bibliára kell esküdni? Hiszen az egyházi esküvőket sem tekintik törvényesnek. Nagy-Britanniában az egyházi is olyan, mint a polgári. A páromnak viszont csak polgári esküvője volt.


2011. nov. 30. 09:15
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Nem esküszik itt senki a bibliára,ha esküt kell tenni akkor a törvények betartására kell esküdni és az eskütevő dönti el, hogy istenre akar-e vagy sem.Az ő választása,legalábbis a legtöbb hivatali eskünél.
2011. nov. 30. 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 Editte ***** válasza:
Esküdni MINDIG az Istennek esküszünk, vagyis az Ő ítéletét vonjuk magunkra, amennyiben nem teljesítjük azt, vagy hamisan esküszünk. A középkori akkuzatórius perek így kezdődtek, esküt kellett tenni, sokszor ezzel el is dőlt a per. Ez ma többnyire ünnepi eseményeken a szertartás része. Az angolszászoknál viszont pl. a bírósági perek szerves része.
2011. nov. 30. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
50%

Azt, megértem, hogy valaki, nem egyházhívő, de akkor is, miért kell, ateistának lennie?

Egyáltalán, ismeri ő, az őskereszténységet? Ha igen, akkor nagyon is meglepődne rajta, hogy mást állítunk, mint a Vatikán.

Nem térítek, nem ez az én feladatom, de tény, hogy jól tudom, mit jelent, az ateista szó, csak azt nem, hogy miért is, ezt választják az emberek?

2011. nov. 30. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

Azért ateista, mert nem hisz Istenben. Nem hiszi, hogy van. Ezt egyszerűen nem lehet máshogy magyarázni. Kb olyan mint, h valaki nem hisz a szellemekben v az ufókban. Ettől függetlenül senkit nem vet meg, aki hisz Istenben. Itt nem arról van szó.


Itt nem is a párom sztorija a lényeg, hanem az, h mi van, ha valaki odaáll, aki mondjuk zsidó, muzulmán, buddhista stb. Neki is meg kell esküdnie a katolikus Istenre? Vagy a bíróságon, ha valamilyen peres ügyet tárgyalnak, akkor a Bibliát tartják az ember keze alá? Legalábbis a filmekben ezt teszik és nem tudom, h ez Mo-on így van-e.


Csak kíváncsiságból tettem fel a kérdést, nem azért, h bárkit is megbántsak, aki hívő.


Elég kusza a kérdésem, tudom, de igazából nem csak az esküvőkkel és válásokkal kapcsolatos, hanem a bírósági peres ügyeknél elhangzó eskütételekre is kíváncsi voltam.

2011. nov. 30. 18:50
 5/11 anonim ***** válasza:

"Azért ateista, mert nem hisz Istenben. Nem hiszi, hogy van. Ezt egyszerűen nem lehet máshogy magyarázni. Kb olyan mint, h valaki nem hisz a szellemekben v az ufókban. Ettől függetlenül senkit nem vet meg, aki hisz Istenben. Itt nem arról van szó."

Én, tudom, hogy van Isten és ez, nem kitaláció. A jelenlegi tudósok egy része is, próbálja ezt, alátámasztani, de mégis, több kérdéshez jutnak, mint válaszokhoz. Az ősrobbanást is, úgy írják le, mint a keresztények, a Bibliában, csak másképp. Eljutottak a legkisebb egységhez, a húrhoz. Ennél tovább is, jutottak már? De tudod, mi a legérdekesebb? Azt, amit, a részecskegyorsítóban dolgozók mondtak: anyag és antianyag, csak akkor ütközik, ha precízen, egymásnak célozzák. Ezt, az ősrobbanás idején, ki tudta megtenni, főleg úgy, hogy akkor, még nem volt részecskegyorsító? Ha erre, egy ateista, vagy materialista tudja a választ, akkor emelem a kalapomat.


"Itt nem is a párom sztorija a lényeg, hanem az, h mi van, ha valaki odaáll, aki mondjuk zsidó, muzulmán, buddhista stb. Neki is meg kell esküdnie a katolikus Istenre? Vagy a bíróságon, ha valamilyen peres ügyet tárgyalnak, akkor a Bibliát tartják az ember keze alá? Legalábbis a filmekben ezt teszik és nem tudom, h ez Mo-on így van-e."

Vallásszabadság van, Magyarországon, úgyhogy nincs ilyen irányú, megkülönböztetés.


"Elég kusza a kérdésem, tudom, de igazából nem csak az esküvőkkel és válásokkal kapcsolatos, hanem a bírósági peres ügyeknél elhangzó eskütételekre is kíváncsi voltam."

Nézd: ha, polgári esküvőt tartottak, akkor csak polgári szinte kell ezt kezelni. Esküt kell tenni, de csak úgy, hogy az igazat mondja. Nem kell, mindig, a filmekre hagyatkozni.

Nézz meg, egy bírósági tárgyalást, ahol az eskületétel is benne van. Van ilyen is.

Ha Istennek kell esküdnie, akkor nincs mese, de ilyenről, én nem tudok.

2011. nov. 30. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:

Tudom, h vallásszabadság van Mo-on. Nem ez volt a kérdésem, hanem, h Istenre és a Bibliára kell-e esküdni peres tárgyalásokon? A kettő ugyanis úgy látszik, h nem függ össze a briteknél, ahol a vallási szabadság ellenére sem kérdezték meg a páromat, h hisz-e és, h miben, csak mondták neki, h esküdjön meg Istenre, h az igazat és csakis az igazat...


Nem érdekelnek most vallási elméletek, mert nem arról kérdeztem.

2011. nov. 30. 20:08
 7/11 anonim ***** válasza:

Általában az ilyen eskük szöveg végén, aki akarja, mondhatja, hogy "Isten engem úgy segéljen" - de ez nem kötelező része az eskü szövegének.


Egyetemen semmiféle utalás Istenre vagy a vallásra nem volt, hanem az Alkotmánynak, és a magyar népnek kellett hűséget esküdni, meg, hogy az Egyetem iránt tiszteletet tanúsítunk a jövőben is.

Ez a jogi doktori eskü szövege volt.

2011. nov. 30. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:
Utolsó, köszi szépen a választ :)
2011. nov. 30. 21:54
 9/11 anonim ***** válasza:
Tök jó hogy rögtön elsőnek leírtam hogy nem KELL istenre esküdni, de azért nem fogta fel a kérdező.
2011. dec. 1. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

Magyarországon a peres eljárás rendszere, és általában az egész jogrendszer nagyon különbözik az angolszász országokétól.

Nálunk kifejezetten ritka az, hogy egyáltalán esküdni kéne, akkor sem Istenre kell.

Bibliát nem tartanak senki keze alá.

2011. dec. 1. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!