Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Visszautasított hagyaték!...

Visszautasított hagyaték! Közületi tartozások! Kinek kell megfizetni?

Figyelt kérdés

Hiteles ingatlant örököltem. A hagyatéki tárgyalás lezajlása után derült ki, hogy van egy másik pénzintézet, ahol örökhagyónak tartozása volt. Egyértelmű, hogy azt is örököltem (hurrá).

DE: Mivel közjegyző erről nem tudott - én sem - így a hagyaték újra tárgyalásra kerül, aminek keretében visszautasítom a hagyaték egészét (állambácsié lesz).

A helyzet a következő:

-a hagyaték 2010 szeptemberében vált nyílttá (örökhagyó halálakor)

-az első hagyatéki tárgyalás 2011 áprilisában vált jogerőssé

-2011 decemberében értesültem a másik nagy tartozásról, akkor lett benyújtva az újratárgyalás iránti kérelem.

-2012 februárja folyamán várható a második hagyatéki tárgyalás, majd azt követően, a jogerőre emelkedés


És akkor a kérdés:

Mivel terhelt ingatlanról van szó - amire a tulajdonjogomat is bejegyezték a 2011 nyarán - és mivel nem ott lakom, az ingatlan üres, viszont közületeket számolják. (minimális készenléti díjat, vagy átalányt, amit nem lehet lakásra lebontva kérni, mert nincs egyéni számláló)

Fizetni sajnos nem tudom/tudtam, így felgyűlt a távhőszolgáltató, villanyszolgáltató és közös-költség is (több százezer Ft örökhagyó halála óta)

De így, hogy visszautasítom a hagyatékot és az ingatlan-nyilvántartásból is törölve leszek nekem kell kifizetni a felgyűlt közületi díjakat?

Ha igen, akkor mettől meddig vonatkozik rám?

Mi a kezdő időpont, amikortól fizetésre kötelezhetnek? A hagyaték megnyílta, az első hagyatéki jogerőre emelkedése vagy az ingatlan-nyilvántartásba vétel bejegyzése?

És ennek megfelelően mely a záró dátum? A visszautasítás időpontja, a második hagyatéki jogerőre emelkedése vagy az ingatlan-nyilvántartásból való törlés?


Remélem érthetően fogalmaztam.

Előre is köszönöm a válaszokat!


2012. jan. 12. 13:10
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Most anélkül, hogy részletesen válaszolnék az egészre, csak ennyit írok: az öröklés a hagyaték megnyiltával ipso iure bekövetkezik, vagyis a hagyatéki eljárás lezártával az öröklés pillanatára visszamenőleges hatállyal illet téged a hagyatéki vagyon minden joggal és kötelezettséggel. Mivel új eljárás zajlik, az újabb jogerős határozat nyomán nem te leszel az örökös, hanem az állam, ha visszautasítod a hagyatékot, következésképp a hagyatéki vagyont képező jogok és kötelezettségek már nem téged fognak megilletni ill. terhelni, hanem az államot. Az államnak kell mindazt megfizetnie, amit te eddig elmulasztottál. Te viszont kárt okoztál azzal, hogy nem fizettél, és ezt a kárt az államnak meg kell majd térítened. A kár mértéke a késedelmi és esetleges egyéb kamatok és költségek összege, magyarul mindaz, amit az államnak nem kellene megfizetnie, ha te pontosan fizettél volna.
2012. jan. 12. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
33%
Mindíg az fizet aki örököl. Ha visszautasítod akkor te nem örökölsz majd elárverezi az örökös.De ha örököltél volna akkor is csak az örökség mértékéig tartozol fizetni.Az afeletti tartozást nem öröklöd.
2012. jan. 12. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
Igaz, de arról az új örökös (az állam) nem tehet, hogy ő nem fizette a terheket. Ezzel kárt okozott az államnak, amit majd vele fizettetnek meg, igaz nem a hagyatéki eljárás keretei között, hanem később amikor az állam a kártérítési igényét akarja majd a "régi" örökös ellen érvényesíteni (legalábbis ha van ott egy varamirevaló jogászuk). Az öröklés és a károkozás különválasztandó.
2012. jan. 12. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Azt polgári peres úton intézi az állam a "régi" örökös ellen?

Sajnos nem szánt szándékkal nem fizettem, hanem mert nem tudtam fizetni. Létezhet ilyenkor méltányosságból részletfizetés vagy elengedés?

2012. jan. 12. 15:10
 5/8 anonim ***** válasza:
Igen, polgári peres. A szándékosság nem számít, kárt okozni nemcsak szándékosan lehet. Méltányosság nincs, elengedés nincs, részletfizetést kérhetsz.
2012. jan. 12. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm a kimerítő (és kijózanító) választ.

Még egy dolog. Ha idő közben rendezem a tartozást a szolgáltató(k) felé, vagy velük oldom meg a részletfizetést, akkor megspórolhatok magamnak egy kis időt/kamatot/bíróságrajárkálást?

2012. jan. 13. 20:35
 7/8 anonim ***** válasza:
A bírósági eljárás költségeit mindenképp spórold meg, nem kell, hogy az ügy bíróság elé kerüljön, különben sokba fog kerülni. A másik az, hogy minél előbb rendezed a tartozást, annál kevesebb késedelmi kamat jön majd rá. Ha az egészet kifezeted, még mielőtt rendeződnek a tuladjdoni viszonyok, az állam fog neked tartozni, mikor őt állapítják meg törvényes örökösnek. Hogy ezt hogyan érdemes csinálni, hogy hogyan érdemes megállapodni a közszolgáltatókkal, mennyire egyszerű egy ilyen igényt az állammal szemben érvényesíteni, sajnos nem tudom neked megmondani, ehhez se a tudásom, se a tapasztalatom nem elegendő. Legjobb lenne egy ügyvédet megkérdezni, vagy még kicsit kutakodni, kérdezősködni mondjuk a j o g i f o r u m . h u -n (szóközök nélkül). Tényleg nehogy csak rám hagyatkozz, mert itt többszázezer (millió?) forintról van szó!
2012. jan. 14. 02:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

Villany, távhő, gáz és lakszöv. Az utóbbi a legmagasabb. Kb 400 ezer körül van cakk-pakk mindennel együtt. Viszont van, ahol már behajtásra akarják adni (pedig jelentkeztem, hogy vagyok, csak gondban vagyok...)

A pereskedést mindenképpen el akarom kerülni.

Ez az egész kalamajka is sajnos az én tájékozatlanságom miatt van, valamint amiatt az ügyvéd miatt, aki "állítólag" nem tudott arról a lehetőségről, hogy vissza lehet utasítani az örökséget. Ha ezt az első hagyatékinál tudom, akkor nem jutottam volna ide. Hogy lett második hagyatéki, és így sikerül visszautasítanom az egészet, azt is csak az én józan paraszti eszemnek lehet köszönni, mert akárhány ügyvédet megkérdeztem, csak elutasítást kaptam, mondván, hogy már nem tudom "visszacsinálni" a hagyatékit. (holott de, csak ezek szerint nem ismerik a törvényt... de ha már ők nem, akkor ki?!)

Te így ismeretlenül több okosat mondtál, és segítséget nyújtottál, mint az összes ügyvéd együtt, akikkel eddig összehozott a balsors.

Köszönöm a segítséget.

Szép napot!

2012. jan. 15. 12:57

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!