Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Van társasházi lakástulajdonom...

Van társasházi lakástulajdonom haszonélvezettel. A haszonélvező hozzájárulásom nélkül kiadta januártól albérletbe, a díjat Neki utalják. Kérhetem én az albérleti díjat? Köthetek a bérlőkkel új szerződést? Vagy felvehetem én a bérleti díjat?

Figyelt kérdés
2009. jún. 3. 13:26
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%
Nem. Amíg haszonélvezete van, addig a haszonélvező rendelkezik a lakással. Lakhat benne, kiadhatja. Mindent tehet amit egy tulajdonos, egyedül el nem adhatja. De addig minden jog (és kötelezettség) az övé.
2009. jún. 3. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim válasza:
0%
Úgy tudom, hogy a tulajdonos és a haszonélvező beleegyezése is szükséges a lakás kiadásához/eladásához. Elviekben ő nem adhatná ki a lakást. Te meg nem kérheted, nem kaphatod meg az albérlet pénzt, a bérlőkkel egymagad nem köthetsz új szerződést, mert a haszonélvezet jogilag erősebb, mint a tulajdonjog. Próbáljatok megegyezni fele-fele, mást nagyon nem tehettek.
2009. jún. 3. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

én első.

NEM jár neked a díjból

"A haszonélvezet sajátos jogviszony, amely alapján a haszonélvező más személy tulajdonában álló ingatlant birtokolja, ingyen használja és hasznait szedi.

A haszonélvezőt tehát megilleti a birtoklás, ingyenes használat és a hasznok szedésének joga. Ennek megfelelően birtokvédelmet is kérhet az őt zavarókkal, így akár a tulajdonossal szemben is. Jogainak gyakorlása körében a rendes gazdálkodás szabályai szerint, az állag sérelme nélkül köteles eljárni"

2009. jún. 3. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:

"Úgy tudom, hogy a tulajdonos és a haszonélvező beleegyezése is szükséges a lakás kiadásához/eladásához."


Téves. Nem kell a tulaj hozzájárulása.

2009. jún. 3. 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:
Csak ezt szeretném megtudni, mint tulajdonos, aki emberölési kísérlet miatt albérletben lakik, kérheti e a lakbért, kell e a hozzájárulása mint tulajdonos a kiadáshoz?Vagy enélkül is kiadhatja egy semmire való alkoholista a hozzájárulásom nélkül?
2009. jún. 3. 22:22
 6/11 anonim ***** válasza:
A haszonálvező kiadhatja a tulajdonos hozzájárulása nélkül, lényegtelen minden egyéb körülmény.
2009. jún. 4. 05:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
Mint tulajdonos annyi jogod van a lakbérre, mint a szomszédod lakásának a lakbérére, azaz semmi.
2009. jún. 4. 05:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
Nálunk is ez van,tehát elsőbbséget élvezel ha kiadásról van szó.Ugyanazért a pénzért lakhatsz ott és először Téged kellett volna megkérdeznie,hogy igényt tartasz-e rá.A bökkenője,hogy a bérleti díjat emelheti a csillagos égig ha el akar üldözni.Semmilyen bevételből Neked nem jár,jól írták a hasznait Ő szedheti és élvezheti.
2009. jún. 4. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

Szóval, itt vegyülnek a jó válaszok a rossz válaszokkal.... :-)


A Ptk. szerint a helyzet a következő:

A haszonélvező saját maga valóban a tulajdonost megelőzően használhatja, birtokolhatja, stb. az ingatlant, de ha ellenérték fejében kiadja másnak (a hasznait szedi tehát), akkor - a Ptk. 159.§. (2) bek. szerint - nyilatkoztatnia kell a tulajdonost, hogy ugyanazon feltételekkel, mint amelyekkel bérbe adná, nem tart-e rá igényt.

Ha igen, a tulajdonos igényt tart, akkor a bérlő helyébe lép, és csak akkor engedhető át a haszonélvezeti jog gyakorlása másnak ellenérték fejében, ha a tulajdonos nem kívánja "kibérelni" a saját ingatlanát.


Ez is egy albérlet, de mégiscsak a sajátját használhatja a tulajdonos.

2009. jún. 4. 23:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:
Ha én bérbe veszem, mivel én magam albérletben lakom, attól félek zaklatni fog,de nem ajánlotta fel, nem kérdezett meg, nem járultam hozzá.Akkor mit tehetek most?
2009. jún. 5. 13:51
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!