Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » A Bankkártya elfogadóhelyen,...

A Bankkártya elfogadóhelyen, hatósági hivatalos személyként eljárva bármikor igazoltahatnak?

Figyelt kérdés
Egy üzletben 4497 Forintért vásároltam. A 4497 Ft-t Bankkártyával fizettem volna ki, de az üzletben lévő pénztáros hölgy, a Bankkártya elfogadássakor igazoltatot! Vagyis be mutatásra kérte tőlem a személyi igazolványt! Joga van-e ehhez egy bolti eladónak? Ugyanis egy személyi igazolványba nem csak fénykép és név van benne. Ha nem még egyéb más adat is. Példul: Születési hely, születési és dátum, leánykori név, vagy előző név, anyja leánykori neve, vagy maga az igazolvány száma is ami adat. Joga van-e ezen adatokat is meg tudni egy eladónak? Egyáltlán ha igazolványt kér bank kártyás fizetéskor az már igazoltásnak minősül-e? Még mielőtt valaki meg kérdezné a nevetséges összeget, igen annyiba került a termék amelyett meg vásároltam, és igen saját bankkártyámmal fizettem!

2012. aug. 24. 15:34
1 2
 1/12 A kérdező kommentje:
Nem is fizetendő összeg a fontos. Henem hogy joga van-e? Ha egy BKV ellenőrnek nincs joga igazoltatni, akkor egy bankkártya elfogadó helyen joga van-e igazoltatni?
2012. aug. 24. 15:39
 2/12 anonim ***** válasza:
41%
Alighanem ki van írva a boltban, hogy bankkártyás fizetésnél be kell mutatnod a személyidet. Ha nem tetszenek ezek a feltételek, ne vásárolj abban a boltban. Különben bizonyos értékhatár fölött rengeteg helyen elkérik.
2012. aug. 24. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:

Kedves doltorrossz (2/2 válsaz adó.)!

Igen ki volt írva, hogy bankkártyás fizetés esetén kérhetnek igazolványt. De csak feltételes módban volt ki írva! Bankkártyás fizetés esetén igazolványt kérhetünk. Volt ki írva. De nem is ez volt a kérdés, igy a kérdésemre nem adott választ! De tök mindegy ki van-e írva, vagy nincs ki írva. Mert ez igazoltásnak minősül véeményem szerint, és ehhez joga van-e? A másik hoy az gigazolványban lévő összes adat, meg ismeréséhez joga van-e egy bolti eladónak. Itt az összes adat meg ismerése a lényeg!

2012. aug. 24. 15:56
 4/12 anonim ***** válasza:
69%
Azért kérnek igazolványt, hogy lássák, hogy a saját kártyádat használod-e. Ez nem igazoltatás, ezek szerint téged még soha nem igazoltatott rendőr, hiszen nem tudod, mi a különbség a kettő között.
2012. aug. 24. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:
Kedves válaszadó! Mint írtam saját kártyámmal fizettem! A válasza elégé sértő. De ezt le számitva, nem válaszolt a kérdésemre. Inkább konkrét válaszát várnám, a kérdésben. Jogosult-e igazoltani? Ha egy BKV/BKK jegy és bérlet ellenőr nem jogosult igazoltatni. Akkor mi alapján jogosult egy bolti eladó igazoltatni? És joga van-e meg ismerni az igazolványban lévő összes általam le írt adatokat? Kérem a kommentelőket, csak és kizárolag a konkrét a konkrét kérdésre válszoljanak. "Igen, vagy nem."
2012. aug. 24. 16:48
 6/12 anonim ***** válasza:
66%

A bankkártya szerződésedben (amit aláírtál, elfogadtál, de el nem olvastál) is benne van, hogy a kereskedő partner kérhet a személyazonosságod igazolására. A kérhet (magyar nyelven) azt jelenti, hogy bizonyos esetekben kérni is fogja, máskor meg nem. Ez ki is volt írva. Hátha megérted a feltételes módot: "Lehet, hogy te mégiscsak értelmes ember vagy?"


PS: lehet, hogy külsőre bejöttél a pénztáros lánynak (fiúnak?). Persze ha kiverted a balhét, akkor el is ástad magad azonnal.

2012. aug. 24. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
100%

Akkor a konkrét kérdésre: Nem, nem igazoltathatnak.

Viszont a személyazonosságod tisztásága miatt kérhetik, hogy mutasd fel az igazolványodat, hogy lássák, hogy tényleg a saját kártyádat használod-e. Ez NEM igazoltatás!

A pénztáros honnan tudja, hogy a saját kártyádat használod-e?

2012. aug. 24. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

Alkohol vagy dohányárú vásárlásakor is elkérhetik(elkérik, persze fiatalok esetében), akkor is látja az adataid.

Én egyszer egy nagy áruházban vásároltam, nagybevásárlás, meg vettem egy karton sört is, legyen az is.

Látja van sör, elkezdi személyit láthatnák, mondom persze, mindent beletettem már a kosárba, kártyával fizetek, nyújtom a kártyát, erre elkezdi egy személi igazolványt láthatnék, mondom neki 1 perce nézte, erre elkezdi akkor csak a születési dátumot nézte, most megnézte a nevem is. Tiszta vicc volt, egy vásárlásnál 2x elkérnie.

2012. aug. 24. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
41%

Kedves kérdező! Egyrészt a többiek már megválaszolták a kérdésedet. Másrészt értsd meg, hogy ez a bolt egy magánvállalkozás, olyan feltételeket szab, amilyeneket akar. Ha akarják, tízezer forintért adnak egy liter tejet, és még fejen is kell állnod, ha meg akarod venni. Ha nem tetszenek ezek a feltételek (amelyek a jelek szerint tényleg ki voltak írva, csak te nem értetted meg őket rendesen), akkor nem kell ott vásárolni. Ennyi.


A BKV-val való összehasonlítás pedig azért sántít, mert a BKV az egy közszolgáltató, ami monopolhelyzetben van a saját területén, teljesen különleges szabályok vonatkoznak rá. Egyébként az ellenőrnek is joga van elkérni az igazolványodat, csak neked jogod van megtagadni az átadását. Itt is jogod volt megtagadni az átadását: megtehetted volna, hogy nem adod át - csak akkor nem fizethetsz bankkártyával. Ennyi.

2012. aug. 24. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:
Haszontalan, és értemetllen válaszok tömbkelege született. Tisztelt válaszadok. Mert én ugyanis egy jogi kérdést tettem fel. Tehát közelitsük meg jogi irányból. Kik jogosultak igazoltatára? Ez az egyik fő probléma a kérdésemnek. De nézzük a másik jogi oldlát is, ami szintén elég érdekes lehet. Az üzletek töbsége már be vannak kamerázva. Ez ma már általános dolog. De az a vásárló számra nem mindig derül ki, hogy az üzletben lévő kamera, csak megfigyelő kamera, vagy esetleg felvétel is készül a vásárlórol! Hogy jön össze az üzletben lévő kamera, és a bank kártyás fizetés? Erre egy egyszrü péladként a következő szitú. Egy olyan adott üzletben, a pénztárnál a bank kártyával fizető vásárlótól elkérik, a személyi igazolványt. Majd a vásárló be mutatja az eledónak az igazolványt, közben ezen cselekményt a kamera is rögizti. Nekem mint bank kártyás vásálónak, honnan kell azt tudnom, hogy az adott meg figyelő kamera hány mega pixeles, és hogy vajon ki tudják-e annyira nyagyitani a kamera képét, hogy az igazolványban lévő adatokat le tudják-e olvasni? Jó hossú kérdés! De a lényege, az hogy a vásárló nem tudja azt, hogy a kamera képe mennyire nagyitható ki, és hogy nem-e tuják e a kamera képéből ki olvasni az igazolvány adatait? Most persze mindenki mondhatná, hogy akkor ne fizesek kártyával! De ugynakkor a bank kártyás fizetés ma már egyre jobban elterjedt, és az emberek töbsége bank számlára kapja a ffizetését. Mint ahogy én is bank számlára kapom a fizetésemet. Nem is beszélve arról, hogy a bank kártyás fizetés ingyenes a kártya tulajdonosnak.
2012. aug. 25. 12:24
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!