Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Végrendelkezhetek úgy, hogy...

Végrendelkezhetek úgy, hogy halálom után a vagyonom ne legyen egyik rokonomé se, hanem egy külföldi állampolgáré legyen, aki még csak nem is rokonom? Végrehajtanák ezt?

Figyelt kérdés

Tehát ha az életben nem lesznek gyerekeim, akkor nem szeretném, ha unokatestvérek és egyéb rokonoké legyen a vagyonom, mert mindig haragban voltak a szüleimmel, nem érdemelnék meg amit tőlük örököltem és a saját szerzeményeimet sem. (ház, berendezése, néhány kis földdarab, bankbetét)

Azt is szeretném elkerülni, hogy csak úgy a magyar államra,vagy önkormányzatra szálljon (nem tudom hogy megy ez.).

Viszont lengyelországi utazásom során egy nagyon szerencsétlen helyzetben segített rajtam egy lengyel család. Nagyon kedvesek és nagyon szegények voltak. Persze már megháláltam nekik a gondoskodásukat.

De per pillanat ha végiggondolom, ők azok, akikre ráhagynék mindent, ha esetleg úgy adódna, hogy nem lesz gyerekem. Vagy ha fejemre esik holnapután egy tégla... Ezért kéne mielőbb végrendelkezni, hogy most ez a lengyel család legyen megjelölve örökösként.


Mik a jogszabályok, lehet ilyet tenni? Mi kell hozzá?



2012. szept. 6. 20:17
 1/3 anonim ***** válasza:
57%
Igen rendelkezhetsz úgy a végrendeletedben,hogy egyik rokonod sem kap az ég világon semmit sem.Arra hagyod az összes értékedet akire csak akarod.Csak hivatalos végrendeletet kell írnod.
2012. szept. 6. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Külföld!!! Ez itt a lényeg! A magyar állam engedi, hogy Magyarországon lévő ingatlan (ház, föld) csak így egy másik országba kerüljön? Nem vagyok ebben biztos, ez a probléma. Te hol olvastad ezt?
2012. szept. 6. 21:35
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

Kedves kérdező! :)


Az öröklés szabályait az 1959. évi IV. törvényben, azaz a a Polgári Törvénykönyv V. része (598. §-tól kezdődően) tartalmazza.

Kérdésedre válaszolva: semmilyen jogszabályi rendelkezés nem zárja ki azt, hogy végrendeleti öröklés vagy szerződéses öröklés jogcímen lengyel állampolgárok belterületi (lakóház) ingatlanokat szerezzenek, mivel a Lengyel Köztársaság az EU tagállama.

A termőföld ingatlanokra vonatkozóan az 1994. évi LV. törvényben olvashatsz részletesebben. Itt már sokkal szigorúbb szabályok érvényesülnek:

"7. § (1) A külföldi magánszemély és jogi személy termőföld tulajdonjogát - a (2) bekezdésben foglaltak kivételével - nem szerezheti meg.

(2) A belföldi magánszemélyre vonatkozó szabályok irányadók azon tagállami állampolgárra, aki önálló vállalkozó mezőgazdasági termelőként kíván letelepedni Magyarországon, és legalább három éve folyamatosan, jogszerűen Magyarországon lakik és folytat mezőgazdasági tevékenységet.

8. § A külföldi az önálló ingatlanként (földrészletként) legfeljebb 6000 m2 területtel kialakított tanya tulajdonjogát a termőföldnek nem minősülő más ingatlanokra vonatkozó, a Kormány e törvény felhatalmazása alapján kiadott rendeletében foglaltak szerint szerezheti meg.

8/A. § (1) A tagállami állampolgárnak a tulajdonszerzési feltételeket egyrészt hatósági igazolásokkal kell bizonyítania, másrészt - a jövőre nézve vállalt kötelezettségeket - teljes bizonyító erejű magánokiratba vagy közokiratba foglalt nyilatkozattal kell vállalnia.

(2) A tulajdonszerzési képesség bizonyításához a következő hatósági igazolásokat kell beszereznie a tagállami állampolgárnak:

a)az idegenrendészeti hatóság által kiállított hatósági bizonyítványt arról, hogy legalább három éve folyamatosan és jogszerűen lakik Magyarországon;

b)a letelepedési engedéllyel nem rendelkező tagállami állampolgárnak tartózkodási engedélyt, illetőleg az eziránti kérelem benyújtását tanúsító igazolást;

c)a mezőgazdasági igazgatási szerv által kiadott hatósági bizonyítványt arról, hogy a tulajdonszerzést megelőző három évben saját nevében, saját kockázatára folyamatosan mezőgazdasági tevékenységet folytatott Magyarországon.

(3)A mezőgazdasági igazgatási szervnek az igazolását környezettanulmány alapján kell kiállítania. A környezettanulmány során a mezőgazdasági igazgatási szerv a mezőgazdasági tevékenység folytatását vizsgálja.

(4)A (2) bekezdésben meghatározott igazolás, illetve hatósági bizonyítvány 60 napnál nem lehetnek régebbiek.

(5) A tagállami állampolgárnak teljes bizonyító erejű magánokiratba, vagy közokiratba foglalt nyilatkozatot kell tennie a következőkről:

a) Magyarországon önálló vállalkozó mezőgazdasági termelőként letelepszik;

b) kötelezi magát, hogy a termőföldet más célra nem hasznosítja a mezőgazdasági termeléshez szükséges lakó- és gazdasági épületek létesítésén kívül, továbbá hogy a termőföld használatát másnak csak olyan mértékben engedi át, hogy az ebből származó bevétele nem haladja meg a mezőgazdasági tevékenységből származó bevétele 25%-át"


Ha végrendelkezel, akkor a köteles részre igényt tarthatnak azok, akik egyébként a törvényes öröklés rendje szerint örököltek volna. A végrendeleti örökösöknek nem kell aláírniuk a végrendeletet, az csupán egyoldalú, a végrendelkező akaratát tartalmazó irat.

Öröklési szerződés kötésekor nincsen köteles rész. Viszont a szerződéses örökösöknek is alá kell írniuk az okiratot. A külföldön kiállított magánokiratnak ún. Apostille záradékkal kell rendelkeznie, melynek hitelesítését/felülhitelesítését a külképviseleti hatóság készíti el. Ha pl. jelen esetben lengyel nyelvű az okirat, akkor le kell fordíttatni magyar nyelvre is az Országos Fordító Iroda által.


Célszerű lenne felkeresned ügyvédet vagy közjegyzőt, aki további tanácsokat ad ez ügyben és esetleg elkészíti a szükséges okiratot.


Üdvözlettel, Bamina

2012. szept. 6. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!