Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » A rablás és a lopás között mi...

A rablás és a lopás között mi a különbség?

Figyelt kérdés

Bocsi ha rossz kategória, csak nem tudom hova tegyem.


Gimibe jogi alapóra volt (ilyen kis kiegészítés, minden évbe szokott nekünk lenni) és kaptunk házi feladatot.


Ezek közül az egyik, hogy meg kell magyarázni a lopás és a rablás közötti különbséget hétköznapi (azaz nem jogi, vagy tudományos) nyelven.

De mi a különbség?


Egymás szinonimái? Vagy nem?



Hisz ha pl ellop X ember egy csokit a boltból, akkor elrabolja a csokit a bolttól, de ha valaki kirabol egy bankot akkor ellopja a banktól a pénzt.


Vagy rosszul látom?



És még 1 kérdés: milyen büntetés jár a lopásért és a rablásért?

Azt tudom csak, hogy kisebb értékű lopásért csak pénzbüntetés.



17/L


2012. okt. 11. 10:00
1 2
 1/16 anonim válasza:
71%
gondolokzz már... ha lopsz a boltból, vagy ha kilopsz egy telefont valaki zsebéből, akkor azt az ő tudtán kívül teszed... viszont ha te erőszakkal vagy fenyegetéssel akarsz megszerezni valamit, akkor rabolsz.. tök egyértelmű
2012. okt. 11. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 A kérdező kommentje:

Jó na, csak össze vagyok keveredve.


És pl milyne büntetés jár ezekért?

Ha pl ellop valaki 10ezer forint értékű dolgot, vagy ha elrabol valaki 10ezer FT értékű dolgot?


(feladatba 10ezer FT van)

2012. okt. 11. 10:09
 3/16 anonim ***** válasza:
82%
A lopás egy egyszerű büncselekmény, a rablás pedig egy minősített bűncselekmény, aminek a büntetése az előzőénél akár 5-6-szoros is lehet. Években mérik és nagyob szigorúan büntetik. Rablás kísérletéért is hallottam elitélni valakit 4 évre. Még súlyosabb, ha csoportosan /tehát nem egyedül/ követik el.
2012. okt. 11. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:

Lopás, ha a boltban zsebre teszel valamit. Vagy úgy veszel el mástól, hogy nem veszi észre.

Rablás: ha erőszakkal, fenyegetéssel veszed el a dolgokat.

A büntetési tételt nem tudom, de a rablást súlyosabban büntetik.

2012. okt. 11. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
Rablásnál nincs értékhatár, 50 forint vagy 50 ezer, egykutya. Ott elsősorban maga a tett számít, nem az érték.
2012. okt. 11. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:

Itt a Btk.:

[link]


10000 forint ellopása szabálysértés, azt a szabálysértési törvény írja le:

[link]

2012. okt. 11. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
100%

Az is rablásnak számít a fentieken túl, ha a tolvaj (aki ugye alapból csak lopást követ el)lebukik, és védekezik az ellen, hogy a lopott dolgot a tulajdonosa visszavegye tőle.

Példával illusztrálva: Ha valaki ki akarja venni a telefonomat a zsebemből, de én megfogom a kezét, hogy ne tegye, és ő elkezd teszem azt rángatni engem, akkor bizony rablás az amit elkövet.

2012. okt. 11. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
100%

Nem olvastam el a kommenteket, csak az elsőt, leírom rendőrként neked érthetően.

10eFt értékű lopás az szabálysértési érték. Ilyenkor a rendőrség, jelen esetben a rendőr a helyszínen kiszabhat 5-50eFt-ig terjedő pénzbírságot, vagy szabálysértési feljelentést tesz. Ha megkísérli a lopást, és független attól, hogy megtérül, vagy nem a kár, akkor is eljár a rendőr a fenti 2 büntetés valamelyikével.


A rablás bűntett, nem szabálysértés.

-Személy elleni erőszak, vagy élet és testi épség elleni fenyegetés alkalmazása a lopás folyamán.

-Lopás közben, tettenéréskor erőszak, vagy élet és testi épség elleni fenyegetés alkalmazása a lopott érték megtartása érdekében.

-Másnak erőszakkal védekezésre képtelen állapotba való hozása vagyonszerzés céljából.

Itt már nem a rendőr hoz döntést a büntetés mértékéről, hanem büntető feljelentést tesz, és a bíróság dönt.

Alapesetben 2-8 évig terjedő szabadságvesztés.

2012. okt. 11. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
0%

ha valaki a sebembe nyúlkálna és azt észrevenném akkor azzal kedzeném hogy eltöröm az orát

mellesleg egyiknél észreveszik a lopást és erőszakos, másiknál meg nem

2012. okt. 11. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:

Az kimaradt még, hogy rablásnál nincs értékhatár, 5 forintot is lehet rabolni.


A lopás szabálysértésre pedig írok példákat, egyébként ugyan ezen elbírálás alá esnek a következő cselekedetek is: lopást, sikkasztást, jogtalan elsajátítást, orgazdaságot, készpénz-helyettesítő fizetési eszközzel visszaélést, csalást, szándékos rongálást, hűtlen kezelést követ el, VAGY EZT MEGKÍSÉRLI.


Ha lopsz egy csokit valamelyik boltból, vagy megkísérled a kasszánál átvinni, akkor bárki a rendőr kiérkezéséig visszatarthat. Amennyiben a csoki bontatlan, akkor azt vissza kell adni a tulajdonosnak. Ha kibontottad, megetted, akkor az árát meg kell téríteni. Amennyiben nem tudod megtéríteni, vagy visszaadni, akkor csak feljelentést lehet írni, kivéve, ha a tulajdonos nem tart igényt a kár megtérítésére. DE a rendőrnek minden esetben kötelező szankcionálni, még egyszer írom.

2012. okt. 11. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!