Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Törvénytelen lenne amit...

Törvénytelen lenne amit csinálnék? Ajándékozás

Figyelt kérdés
Pár éve megkaptam a házunk felét ajándékkal apámtól. Másik része kiskoromtól kezdve a nevemen volt. Apám egy alkoholista lett, vert engem és anyámat is, megalázott stb, rettentően megutáltam, anyámnak el kellett mennie,mert megakarta ölni. Elakarom adni a házat ,de úgy,hogy a "kedves" apuci ne kapjon belőle semmit, felőlem mehet az utcára is. Azt mondta,hogy a ház fele jár neki, ha eladom a pénzt felét követeli vissza. Hogy csinálhatnám úgy,hogy ne tudjon megkaparintani belőle egy fillért se? Ha odaadom valakinek a pénzt és azt mondom,hogy nincs meg akkor mi van? válaszokat köszönöm
2012. okt. 14. 20:18
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
A te neveden van a ház? Van neki haszonélvezeti joga? Ha nincs és csak te vagy a tulajdonos, akkor így járt, szerintem nem követelhet semmit.
2012. okt. 14. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
igen, fele ajándékkal
2012. okt. 14. 20:33
 3/12 tomala ***** válasza:

Most akkor most csak a fele van a neveden?

A leírásból úgy olvasom ki, hogy az egész. Az tök mindegy, hogy ajándékba kaptad-e. Valószínűleg a "kiskoromtól a nevemen volt" is ajándékozás volt egyébként, hacsak nem örökölted. Csak úgy nem kerül valami a nevedre.


Ha csak a ház fele van a nevedre írva, kérheted bíróságon a tulajdonközösség megszüntetését, ami nálatok jó eséllyel a ház eladását, és a vételár elosztását jelentené.


Az első hozzászóló azon kérdésére is kellene tudni válaszolni, hogy van-e az öregnek haszonélvezeti joga a házon.

Ha van, akkor nem csak az a baj, hogy nem adhatod el, de még ki is dobhat téged onnan.

Viszont ha nincs, akkor ez nem akadályozza, hogy eladd a feje fölül.


Ha ezekre nem vagy biztos a válaszban, akkor menj el az illetékes körzeti földhivatalba, és kérj "nem hiteles betekintési másolatot" a ház tulajdoni lapjáról. (Ehhez nem árt tudni a cím mellett a helyrajzi számot is.)

2012. okt. 14. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:

na szóval:


az egész ház az enyém. teljesen. a felét ráíratták a nevemre még 5-6 éves voltam(ezt nem ajándékkal), másik felét pedig asszem 2 éve ajándékozással kaptam meg(akkor még kiskorú voltam). nincs haszonélvezet sem, elakarom adni úgy,hogy apám ne kapjon belőle semmit.

2012. okt. 14. 21:09
 5/12 tomala ***** válasza:

1.) A "ráírták a nevemre" <-- ezt ajándékozásnak hívja a polgári jog, még akkor is, ha nem szülinapodra kaptad masnival átkötve. Legalábbis ha nem fizettél érte, mert akkor adásvétel. De gondolom nem.


2. ) Remélhetőleg a második ajándékozásnál sem felejtettek el a szüleid bemenni a földhivatalba, és megcsinálni az átírási papírokat, mert akkor az a rész mégsem a tiéd.


3.) Ha teljesen biztos, hogy a ház teljes egészében a te neveden van, és nincs rajta haszonélvezeti jog, akkor miért ne adhatnád el? Miért kapna belőle édesapád bármennyit is?

Ugye elmúltál már 18?

2012. okt. 14. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:

az egyik fele nem ajándékkal van, az biztos.ha meg azzal is lett volna a 10év letelt.

a másik fele igen, és már utaltam rá,hogy elmúltam 18.

azért kérdezem,mert olvastam,hogy visszakövetelheti jogsértés vagy megélhetés miatt. nem tudom,hogy a jogsértés mit takar.

2012. okt. 14. 21:52
 7/12 tomala ***** válasza:

Ok.

Akkor mégegyszer: a tulajdon átszállásához valamilyen jogcím (úgynevezett kauza) kell. Ezek többnyire a következők: ajándékozás, öröklés, adásvétel.


Ha én bemegyek a földhivatalba, és a fiamra íratom a házat, akkor az egy ajándékozás. Még akkor is, ha ez egy szóval sem hangzik el.


Az ajándék átruházását egyébként mind ajándékozás, mind adásvétel esetén ÍRÁSBA KELL FOGLALNI, továbbá az ingatlannyilvántartásba (földhivatal) be kell jegyeztetni. Csak így száll át a tulajdon.



A visszakövetelhetőségről a következőket mondja a ptk.:


- "A még meglevő ajándékot az ajándékozó visszakövetelheti annyiban, amennyiben arra létfenntartása érdekében szüksége van, és az ajándék visszaadása a megajándékozott létfenntartását nem veszélyezteti."

Magyarán, ha eladod, akkor az már nem "meglévő ajándék", tehát nem lehet visszakövetelni.


- Valóban vissza lehet követelni az ajándékot akkor is, ha a megajándékozott súlyos jogsértést követ el a vele egy háztartásban élő hozzátartozó ajándékozóval szemben. De tekintve, hogy te nem követsz el jogsértést, pláne súlyosat, nincs mitől tartani.

Súlyos jogsértés itt többnyire bűncselekményt jelent.

2012. okt. 14. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 tomala ***** válasza:
Elírtam: az ingatlan átruházását kell mindig írásba foglalni.
2012. okt. 14. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:

olvastam azt is,hogy az ajándék helyébe lépett értéket is igényelheti.

egyébként köszönöm a válaszaid

2012. okt. 14. 22:25
 10/12 tomala ***** válasza:

Az első esetben (létfenntartás) NEM követelheti az ajándék helyébe lépett dolgot!

A súlyos jogsértésnél már igen, de azt meg ugye nem követsz el, tehát irreleváns.


Ha még maradt kérdésed, írd!

Ha hasznosak voltak a válaszaim, akkor dobj rájuk egy zöld kezet, ne csak a lehúzásokat kapjam meg mindig! :)

2012. okt. 14. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!