Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » A közjegyző az ajándékozási...

A közjegyző az ajándékozási eljárás során teljes ingatlan vagy csak a rám eső 1/3 ingatlanrész 1%-át számitja fel?

Figyelt kérdés
Előző kérdésemben felvetettem, hogy a fiamnak akarom ajándékozni az elhalt szüleimtől örökölt 1/3-ad ingatlanrészt. A kb. 50 000 Ft. ügyvédi díjat néhány formanyomtatvány kitöltéséért kissé sokallom, tekintve hogy a netről ingyen és bérmentve bárki letöltheti, és kitöltheti. A tulajdoni lapot nekem kell kiváltanom, ez a költség sem őt terheli. Azt persze nem tudom, hogy a közjegyző eljárhat-e a földhívatalnál és a szerződéskötésnél. Nem vagyok járatos a jogban, főleg nem a PTK-ban. Felvetésem a "hogyan tudom az ingatlan örökrészemet fiamnak ajándékozni" kérdéssel kapcsolatos.

#ajándékozás #közjegyző #ügyvéd költségek
2012. júl. 26. 20:18
 1/5 anonim ***** válasza:
Szerintem jobb kifizetni most azt az 50. 000Ft-ot mint ha később kiderülne, hogy te valamit nem jól csináltál és mégsem érvényes.
2012. júl. 26. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Nyilván az érték szerint számít díjat.Ő adja a földhivatalnak át a hivatalos szerződést.A tulajdoni lapra bejegyzésért is fizetni kell.
2012. júl. 26. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Mi nemrégen ajándékoztunk unokáinknak ingatlant (a gyerekeink kérése volt, hogy ne ők kapják, hanem az unokák, ők haszonélvezeti jogot kértek). Nem közjegyzővel, hanem ügyvéddel csináltattuk. Fél százalékot kért, ezért elkészítette a szerződést, kitöltötte az összes nyomtatványt, ő hívta le a földhivataltól a tulajdoni lapot (ő is fizette) és intézte a földhivatali iratbenyújtást. A földhivatali eljárás költségét külön elkérte. Az ő fél százalékát az ingatlan általunk bemondott értéke alapján számolta. A te esetekben csak az ajándékozás tárgyát képező 1/3 rész után kérhet pénzt, hiszen a 2/3-ad nem a tiék és nem is ajándékozhatod el.

Ragaszkodsz a közjegyzőhöz? Miért nem mész inkább ügyvédhez?

2012. júl. 26. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

vagy ügyvéd vagy közjegyző kell

mindegy melyik

földhivatal csak olyan szerződést fogad el

amit vagy ügyvéd vagy közjegyző

ellát ellenjegyzéssel

2012. júl. 26. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Kedves kérdező!


A jelenleg hatályos ingatlan-nyilvántartásról szóló 1997. évi CXLI. törvény értelmében földhivatali átvezetéshez ügyvéd vagy közjegyző által készített és ellenjegyzett okirat szolgálhat. A fenti jogszabály határozza meg a további alaki és tartalmi elemeket. Magyarán szólva a fiad tulajdonjog bejegyzéséhez nem alkalmas a netről letöltött "anyag".

Én úgy tudom, hogy a közjegyzők magasabb árat kérnek az okiratok elkészítéséért, mint az ügyvédek. Érdeklődj több ügyvédnél is, hogy mennyiért vállalja az adott ügyet. Jelen esetben az 1/3 rész értékének megfelelő közjegyzői/ügyvédi munkadíjat kell fizetni. Vannak olyan ügyvédek és ügyvédi irodák, melyek rendelkeznek ún. TAKARNET rendszerrel, ahol be tudnak tekinteni a tulajdoni lap tartalmába és ki is tudják nyomtatni azt. Nem akarlak félrevezetni, de azt hiszem ennek költsége 1.000.- Ft/helyrajzi szám. Ha viszont hiteles tulajdoni lapot kér az ügyben eljáró közjegyző/ügyvéd, akkor az bármelyik földhivatalban beszerezhető 6.250.- Ft/hrsz. ellenérték fejében.

Az ingatlan-nyilvántartási eljárásért 6.600.- Ft/hrsz. igazgatási szolgáltatási díjat kell fizetni. Viszont mivel egyeneságbeli leszármazónak ajándékozol, a megajándékozottnak illetéket nem kell fizetni. :)


Üdvözlettel és szeretettel, Bamina

2012. júl. 26. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!