Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Hol találom a "a személyi...

Hol találom a "a személyi tulajdon szokásos tárgyai körébe tartozó dolog" definícióját?

Figyelt kérdés
Felmerült - tulajdonjog-szerzés témában - ez a kifejezés, de sajnos a Google csak talált tárgyakkal foglalkozó oldalakat talál. Konkrétan az érdekelne, hogy ez valamiféle összeghatárt jelölhet-e, illetve ha igen, akkor mekkorát.

2012. dec. 28. 14:41
1 2
 1/11 A kérdező kommentje:
Illetve még egy konkrét dolog: jármű (Mo-on valamikor rendszámmal/forgalmi engedéllyel forgalomban részt vett gép) beleszámíthat-e ebbe a kategóriába?
2012. dec. 28. 15:45
 2/11 anonim ***** válasza:

igen, jármű bele számíthat

jogszabályban nincs konkrét definíció

ez egy jogirodalmi (ill. bírói joggyakorlatban kialakult) fogalom

összeghatár nincs


e körbe olyan dolgok tartoznak, melyet adott személy nagyon gyakran használ (pl. borotva, ruhák, ágy, óra, taxis autója stb.)

2012. dec. 28. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:

Ha nem túl indiszkrét a kérdés: megkérdezhetem, hogy ilyesmivel (mármint jogtudománnyal) foglalkozol-e pl. foglalkozásszerűen?


Csak azért érdekes, mert járműmaradványról van szó. Kerestem a KEKKH-n keresztül a tulajdonosát, de "ismeretlen helyre költözött".

2012. dec. 28. 19:01
 4/11 anonim ***** válasza:

igen, jogász vagyok


kértél adatszolgáltatást a KEKKH-tól és a megadott címen nem tartózkodik az illető?

2012. dec. 28. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:
Kapcsolatfelvételt, mert adatszolgáltatásnál igazolnom kellene a kötődésemet. A küldeményük "ismeretlen helyre költözött" megjegyzéssel ment vissza.
2012. dec. 28. 20:19
 6/11 anonim ***** válasza:

viszont ha ők sem találták meg az illetőt

akkor te sem fogod nagyon

elvégre ők a központi adatnyilvántartó

ha ők nem tudnak egy címről az nem nagyon van akkor


telefonkönyv stb.

nem segít gondolom

iwiw, facebook sem

2012. dec. 28. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:
Nem, semmi információ. Se tulaj neve, se valamikori címe, se semmi - épp ezért nem megvásárolni szeretném, hanem mint gazdátlan javat a saját tulajdonommá tenni. :)
2012. dec. 28. 23:01
 8/11 anonim ***** válasza:
és hogy került hozzád ez a dolog?
2012. dec. 28. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

még akár ezek is szóba jöhetnek


Polgári Törvénykönyv


127. § Ha a dolognak nincs tulajdonosa, azon birtokbavétellel bárki tulajdonjogot szerezhet.


129. § (1) Ha valaki feltehetően más tulajdonában lévő dolgot talál, és annak tulajdonjogára igényt tart, megszerzi a tulajdonjogot, ha

a) mindent megtett, amit a jogszabály annak érdekében ír elő, hogy a dolgot a tulajdonosa visszakaphassa, és

b) a tulajdonos a találástól számított egy éven belül a dologért nem jelentkezett.

2012. dec. 28. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:

Hát találtam... :D


Valójában: egy nénikétől kaptam egy Csepel motorkerékpár vázat. Csak váz, semmi tartozék (mint motorblokk, kerekek, tnak, ülés) - kerestem a tulajt a lehetséges módokon, nem találtam, úgyhogy most leadnám a jegyzőnél ÉS nyilatkoznék, hogyha nem kell senkinek, akkor igényt tartanék a tulajdonjogára ugye a megszabott kereteken (talán 18/1960 Kormányrendelet) belül. :)

2012. dec. 29. 14:00
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!