Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Földhivatali bejegyzés hiánya?

Földhivatali bejegyzés hiánya?

Figyelt kérdés

Adott egy zártkerti terület, amiről 1984-ben egy kézzel írt "adásvételi" készült. Eladó és vevő részéről alá van írva. Viszont a telek adásvételéről ez az egy papír van, ami nincs ellenjegyezve. Nincs földhivatali okirat róla. Nekem úgy tűnik, hogy a vevő nem kérte a földhivatalnál a tulajdonjog bejegyzését.

Jól sejtem-e, hogy ebben az esetben az a bizonyos zártkerti terület hivatalosan nincs a vevő tulajdonában? Tehát végülis arról van szó, hogy az ingatlan még mindig annak a tulajdona, akitől elvileg megvették?


Nem saját ügyről van szó, egy 83 éves ismerősöm kapcsán merült fel a dolog, mert éppen el szeretné adni az ingatlant, de tulajdoni lapnak se híre, se hamva. Állítása szerint nincs is róla tulajdoni lap.

Tudom, hogy a földhivatalnál megtudhatnánk mindent, de annak borsos ára van, ezért érdeklődnék itt, hátha tud valaki segíteni, amit előre is nagyon szépen megköszönök!!!


2013. jan. 8. 09:35
 1/3 anonim ***** válasza:
bizony nincs a tulajdonában
2013. jan. 8. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

A földhivatalban ingyen betekinthetsz a tulajdoni lapokba, nem hiteles tulajdoni lap 1000 Ft, hiteles 3600 Ft.


Ha a földhivatali nyilvántartás szerint nem tulajdonos, akkor is birtokolta a zártkertet több mint 15 évig, ezért így tulajdonjogot szerzett, amit ingatlan nyilvántartásba bejegyeztethet.


1959. évi IV. törvény a Polgári Törvénykönyvről


Az elbirtoklás


121. § (1)182 Elbirtoklás útján megszerzi a dolog tulajdonjogát, aki a dolgot sajátjaként ingatlan esetében tizenöt, más dolog esetében pedig tíz éven át szakadatlanul birtokolja.

(2) Aki bűncselekménnyel vagy egyébként erőszakos vagy alattomos úton jutott a dolog birtokához, elbirtoklás útján nem szerez tulajdonjogot.

(3)183

(4) Az ingatlan tulajdonjogát elbirtoklás útján akkor sem lehet megszerezni, ha az elbirtoklás feltételei csak a föld egy részére vonatkozólag állnak fenn, és a föld nem osztható meg.

(5) Ha az elbirtokló a tulajdonjogát az ingatlan-nyilvántartásba nem jegyezteti be, a tulajdonszerzésre nem hivatkozhat azzal szemben, aki az ingatlanon az ingatlan-nyilvántartásban bízva ellenérték fejében jogot szerzett.

122. § Az új birtokos saját elbirtoklásának idejéhez hozzászámíthatja azt az időt, amely elődjének birtoklása idején már elbirtoklási időnek minősült.

123. § Ha a tulajdonos menthető okból nincs abban a helyzetben, hogy tulajdonosi jogait gyakorolhassa, az akadály megszűnésétől számított egy évig az elbirtoklás akkor sem következik be, ha egyébként az elbirtoklási idő már eltelt, vagy abból egy évnél kevesebb volna hátra.

124. § (1) Az elbirtoklás megszakad, ha

a) a tulajdonos a birtokost a dolog kiadására írásban felszólítja vagy eziránt bírósághoz fordul,

b) tulajdonos a dologgal rendelkezik (112. §),

c) a birtokos a birtokot akaratán kívül elveszti, és azt egy éven belül nem szerzi vissza, illetőleg egy éven belül nem kéri a bíróságnál, hogy a dolog újabb birtokosa a dolgot adja vissza.

(2) Ha az elbirtoklás megszakad, a birtoklásnak addig eltelt ideje nem vehető figyelembe, és az elbirtoklás a megszakadást okozó körülmény elmúltával újból kezdődik.


Olvasnivaló még:

[link]

2013. jan. 8. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Kedves kérdező!

1984-ben még nem volt tartalmi kellék az ügyvédi ellenjegyzés adásvételi szerződéseknél. Ha nincsen meg a tulajdonjog bejegyzését keletkeztető földhivatali határozat, akkor célszerű lenne az illetékes földhivatal ügyfélszolgálatát felkeresni és minden rendelkezére álló (ok)iratot elvinni, továbbá személyi igazolvány is szükséges. Ott be fogják azonosítani a szóban forgó ingatlant. A tulajdoni lapba történő betekintés díjmentes, viszont tulajdoni lap másolatot 6.250.- Ft.-ért lehet igényelni. Nem hiteles tulajdoni lap másolatot a földhivatal már nem adhat ki. (Tehát téves az előttem hozzászóló 1.000.- Ft-os díj. Ezt a TAKARNET rendszerre csatlakozottak pl. ügyvédek, ügyvédi irodák...stb. tudják lekérdezni, de az nem rendelkezik teljes bizonyító erővel.) Magyarán szólva, ha az ismerősöd ügyfélfogadási időben befárad földhivatalhoz, akkor tájékoztatást, felvilágosítást ingyen kaphat. Véleményem szerint nem igazán fordulhat elő olyan, hogy nincsen tulajdoni lap, inkább az, hogy a szerződő felek nem nyújották be az okiratot az ingatlanügyi hatósághoz. Illetékességet a 338/2006. Korm. rendeletben tudod megnézni, ha nem boldogulsz, akkor írj privátban, segítek!

2013. jan. 8. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!