Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Szerintetek hány embert...

EagleHUN kérdése:

Szerintetek hány embert vezetett meg a Média az elmúlt napokban azzal a kijelentéssel hogy egy devizahiteles pert "vesztett" az OTP ellen? Miért kell a médiának elijeszteni az embereket a biztos nyerő perektől?

Figyelt kérdés

Hiszen ez nagyjából hazugság, ugyanis "csak" a szerződés fennállását ismerték el (a felperes követelésével szemben), a fennálló jogtalanságok kiküszöbölése mellett (vagyis a másodfokú ítélet devizahitelesünknek kedvező többi pontját érintetlenül hagyták!!!)!

Vagyis végső soron egy újabb per kezdődik arról hogy mennyit kell visszaadni a banknak a devizahitelesnek,(Mivelhogy rég túlfizetett), mert a kúria kimondta hogy az árfolyamrés maximum 0.5-1.5% lehet (1+-0.5%)!

Vagyis ha jól értelmezem: ha 200HUF-árfolyamon vett föl valaki devizát a visszafizetés maximum 230HUF árfolyamon történhet nem többön. Ennek ellenére a bankok simán ennél jóval többet beszedtek!

Ugye jól értelmezem a dolgot?

Itt egy cikk a sok közül:

[link]



2013. júl. 6. 13:17
1 2
 11/15 A kérdező kommentje:
6-os igazad van valóban elszámoltam a példát! Így látható hogy még nagyobb az az összeg amit a banknak majd vissza kell fizetnie!
2013. júl. 8. 09:49
 12/15 A kérdező kommentje:

9-es erre ne vegyél mérget. Mert az hogy érvényes-e a szerződés vagy sem az a felperes kb 3.-ik pontja volt, a sok közül, az első és második pontját megnyerte. Másrészt az az összeg amit visszafizetett kb 5 millióval haladja meg a fölvett összeget. Ha ebből a jogszerűen járó kamatokat és kezelési költséget leszámolják, még úgy is kb 1-2 millával tartozik a bank, ez bőven fedezni fogja a felperes perköltségeit ha egyáltalán neki kell 100%-ban fizetnie, mert ilyen esetben meg kellene oszlania a költségeknek, a megnyert és elvesztett tételek/pontok arányában legalábbis így lenne igazságos szerintem.

Másrészt a megnyert pontok miatt az elszámolással kapcsolatban újabb pert kezdhet majd, vagyis az egész hercehurca ment vissza első fokra.

Továbbá ha már egy ilyen döntés született a többi devizaadósnak nem kell ezen a peren végigmennie, mert a döntés precedens értékű és lehet rá hivatkozni. Tehát a többi adós kezdhet rögtön úgy hogy bemegy a bankhoz erre a 1.5%-ra hivatkozva visszaszámoltat a bankkal és ha az ennek nem akar eleget tenni akkor megy perre és csak emiatt, amit a precedens miatt 100% hogy megnyer és ott már csak a bank fizeti a perköltséget is, meg akár szólhat a PSZAF-nak is hogy az büntessen (bíróság által megállapított) törvénytelenség miatt (kérdés ez utóbbinak a PSZAF bank pártossága mellett mennyi értelme lenne).

Tehát ez az első ember "megszívta" mert övé lett a perköltség egy része, viszont a többiek jól jártak.

2013. júl. 8. 10:05
 13/15 anonim ***** válasza:

"amit a precedens miatt 100% hogy megnyer "


Magyarországon nincs precedensjog, mert a római jog amire a kontinentális és a világ legtöbb jogrendszere alapul, magas absztrakciójának is köszönhetően, minden esetet külön képes elvileg kezelni.


Így a többi ügyfél sincs előnyösebb helyzetben mint az első a Kúria, vagy bármelyik bíróság hozhat, teljesen azonos ügyben is jogszerűen, olyan döntést ami teljesen ellenkezik az előzővel. Legfeljebb nem tetszik majd a közvéleménynek. Viszont ami sokkal valószínűbb a különböző bankok által nyújtott szerződések nem egy kaptafára készültek és az ügyféli magatartás volt egységes, így a szokásjogon alapuló angolszász jogrendszer sem hinném, hogy precedens értékű ügyként kezelné.


A döntést a bank amúgy is megtámadhatja és a váltakozó sikerű perekből ítélve, komoly esélye van rá. Időt ezzel nyerhetett az ügyfél, hogy nem vágják ki még stb., míg a bank, a számára előírt módosításokat el nem végzi, illetve a jövőben tartja magát ehhez, de koránt sem biztos, hogy komolyabb összeget vágott zsebre az ügyfél.


Nem oldja meg az egy ítélet a devizahitelesek gondjait, jó részük munkanélküli, így semmilyen hitelt sem fog tudni törleszteni, az opcionális semmissé nyilvánítás után egy összegben kérhető 15 napon belül a felvett hitelösszeg, amit a legtöbb ügyfél nem tud egyben felköhögni, különben már megoldották volna a végtörlesztéssel.


A bank meg nem kötelezhető, ezek után érthető módon, hogy újabb hitelt nyújtson az ügyfélnek.


Nehéz ügy ez nagyon...

2013. júl. 8. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 A kérdező kommentje:

"A bank meg nem kötelezhető, ezek után érthető módon, hogy újabb hitelt nyújtson az ügyfélnek. "

Lehet hogy pont ezért döntött úgy a kúria hogy érvényesnek ismeri el a szerződést. Vagyis ha van még egyáltalán az elszámolás után tartozás az továbbra is a megállapodásnak megfelelően törlesztendő.

2013. júl. 9. 13:21
 15/15 A kérdező kommentje:
2013. aug. 3. 20:33
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!