Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ha az egyik házastárs elhunyt,...

Ha az egyik házastárs elhunyt, van egy közös gyerek, akkor ki örököl utána?

Figyelt kérdés

Fiatal házasok vagyunk, van egy kisfiúnk. Arról beszélgettünk nemrég, hogy mennyire szeretjük egymást, és reméljük, soha nem történik semmi baj. Aztán felmerült bennünk, mi van, ha egyikünkkel történik valami. Nem értünk a joghoz, más terülten mozgunk mindketten. Ilyenkor mit örökölünk egymás után? A nagyszülők kapják a gyerekeik után, ami maradt és rajtuk múlik, hogy az unoka mihez jut hozzá? Vagy a fiúnké minden és a felnőtt kezeli, amíg nagykorú nem lesz? Nincs szó nagy vagyonokról, csak 1-2 lakásról, és bankszámláról, nem vagyunk csórók, de nem élünk nagy lábon sem. SZorgalmas, spórolós emberek vagyunk. Aki ért hozzá, tudna válaszolni a kérdéseinkre? Mi a helyzet ilyenkor? Köszönjük szépen!


Apropó, ti szülőként kötöttetek életbiztosítást? Végrendeletet? Érdemes? Ilyesmire nem gondol az ember, csak amikor már gyereke is van, azt hiszem. Félelmetes, de szeretnénk előre gondolkodni.


2013. szept. 5. 12:41
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
73%
A gyerek örököl, te leszel a haszonélvező. Ha közös a lakás akkor a fele az övé, a másik fele pedig a tiéd.
2013. szept. 5. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:
Értem, tehát , ha valamelyikünknek baja esik, akkor a kisfiúnké, ami a miénk volt, nem felfelé öröklődik a nagyszülők felé. Értem. Köszi.
2013. szept. 5. 12:45
 3/14 anonim ***** válasza:
65%
Felfelé szerintem soha semmi nem öröklődik, max. úgy tudok ilyesmit elképzelni, ha a gyerek nem szül gyereket, nincs felesége/férje se,és meghal. Ebben az esetben - ha élnek- akkor elvben a szülőknek kell visszaörökölnie azt, amit annó a gyerekére íratott... nem?
2013. szept. 5. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim válasza:
90%
Mi is most jártunk ennek utána.Van egy 8 hónapos lányunk.Ha valami történne velünk,vagy csak egyikőnkkel,akkor mindent a gyermekünk örököl!!
2013. szept. 5. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
54%
Felfelé csak akkor, ha nincs oldalági (testvér), akkor, ha él a szülő örököl.
2013. szept. 5. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 A kérdező kommentje:

Köszönöm! Látom, másban is felmerültek ezek a kérdések a pici születése után.


Életbiztosítást vagy végrendeletet érdemes kötni/írni? Ti mit gondoltok ezekről?

2013. szept. 5. 12:52
 7/14 anonim ***** válasza:
77%
Életbiztosításunk van, szerintem azt mindenképp érdemes kötni! Egyrészt a gyerek miatt, más részt nagymamám pl. azért kötött, hogy legyen a temetésére.
2013. szept. 5. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
92%

A gyerek örököl. Ha a számla közös, akkor a házastárs halálakor rajta lévő pénz 50%-a a gyerek öröksége, a többi 50% az életben maradt házastársé.


Mi kötöttünk életbiztosítást, de nem a gyerekünk a kedvezményezett hanem egymásnak vagyunk azok. Ha mondjuk én meghalok amikor a lányunk 8 éves, akkor hiába kap 10M-t, azt 18 éves koráig csak gyámhatósági engedéllyel használhatja fel. Arra, hogy iskolába járjon, egyen, fizessék a számlákat, arra nem lehet "elpocsékolni".

2013. szept. 5. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
100%
Kérdező, kérdés, hogy a haláleset az új Ptk életbelépése (2014. márc) előtt vagy után következik be, mert ez az egyik, ami alapvetően változik.
2013. szept. 5. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim válasza:
38%

A ti esetetekben, úgy tudom, ha az egyik szülővel történik valami és van közös vagyon (ingatlan), akkor fele - fele arányban örököl a gyerek és az életben maradt szülő. A kiskorú gyermek részével a gyámja "rendelkezik" (el nem adhatja, pénzt nem csinálhat belőle, szóval nem veheti el, mert a gyerek öröksége). Ha mindkét szülővel történne valami, az egész a gyereké. A nagyszülőké biztosan nem lehet, hacsak nem így rendelkeztek a szülők (végrendelet).


Életbiztosításunk van, már a házasságunk előtt is volt, csak akkor még a szülők voltak a kedvezményezettek, most már a házastárs (ha vele történne valami akkor az örökösödés szerint a gyerekeké). Spórolásos életboztosítást kötöttünk a kisebbik lányunknak, spórolás van a nagyobbik lányunknak, rá nem kötöttek életbiztosítást, mert downos.


Nem vagyok jogász, a nagymamám egy éve halt meg, ő utána így örökölt az anyukám és a testvérei ( a nagypapám még anyukám 14 éves korában meghalt, akkor is úgy volt, hogy fele ház a nagymamámé, a másik felét harmadolva kapta meg a 3 gyerek és most lett úgy, hogy az összes vagyon 3 felé lett osztva)

2013. szept. 5. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!