Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Egy beteget, vagy fogyatékkal...

Egy beteget, vagy fogyatékkal élőt korlátozhatnak e a szabadságában?

Figyelt kérdés
És nem a fertőző betegekre gondolok. Tudom, a szabadság elég tág kifejezés, de a konkrét fizikai szabadságra értem. Mondhatok példát is, de mondjatok ti is ha van ilyen!

2013. szept. 9. 20:42
 1/9 anonim ***** válasza:
Igen.
2013. szept. 9. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

Ha bűncselekményt követtett el és elítélték, vagy előtte "vizsgálati fogságra" ítélték nyilván korlátozhatják, hiába fogyatékos, vagy beteg. De ha közveszélyes elmebeteg, akkor

szintén nem mászkálhat szabadon.

2013. szept. 9. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

Más:

Terhes nőt, gyermeket, mozgássérültet például nem bilincselhet meg a rendőr.

2013. szept. 9. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
Jogilag nem. Az bűncselekmény. Ha a fogyatékkal élő ön- vagy közveszélyes, ennek mértékét és jellegét orvosszakértő határozza meg a megfelelő orvosi vizsgálatok lefolytatása után. A bíró (és más nem) a törvények szerint rendelkezik ezek alapján a korlátozás tényleges kivitelezésének módjától.
2013. szept. 10. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

"Terhes nőt, gyermeket, mozgássérültet például nem bilincselhet meg a rendőr." NEM ÉPPEN ÍGY VAN!!!!


RTV 61. § "(2) A testi kényszer és a bilincs kivételével kényszerítő eszköz — a jogos védelem esetét kivéve — nem alkalmazható a láthatóan terhes nővel és a gyermekkorúval szemben."


Tehát bilincs és testi kényszer bármikor alkalmazható, mint az alapesetekben. A többi - tehát gázspray, gumibot, fegyver - csak jogos védelem esetén.


Nehogy már a cigány terhes nőt, aki el akar futni, lop besurran, öregeket rabol ki stb ne vihesse el a rendőr bilincsbe.


Nem igazán tesz különbséget a jog ezen dolgokat tekintve senkivel sem. Csak a büntetés lesz enyhébb

2013. szept. 10. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm, a válaszokat! Azzal azért bővítenék, hogy én nem a rendőrség által végrehajtott letartóztatásra gondoltam. Bár igen, ezt elfelejtettem leírni a kérdésbe, szóval bocs ezért. Hanem akkor írok példát. Pl súlyos epilepszia. Ha valakinek minden nap rohama van, és az kivételesen súlyos, vagy hosszantartó (mert léteznek fokozatok), akkor kötelezhetik e a beteget arra, hogy csak és kizárólag kísérővel mehet akárhová, vagyis egyedül nem mehet ki az utcára? Fontos azt hozzátenni, hogy az epilepszia NEM elmebetegség, hanem idegrendszeri.

De akkor azt értem, hogy az elmebetegeket, akik veszélyesek lehet korlátozni.

És egy vakot vagy súlyosan testi fogyatékost? Akkor őket sem korlátozhatják? Csak azért gondoltam ezekre, mert pl egy vakot elüthet könnyen egy busz, a mozgáskorlátozott pedig nem tudja megvédeni magát, de nem tudom, hogy van e ilyen diszkrimináló jogi intézkedés, hogy elvegyék a szabadságukat ezeknek az embereknek. De remélem csak én gondoltam ezt rosszul, szóval akkor a felsorolt példáimmal mi a helyzet?

2013. szept. 10. 16:49
 7/9 anonim ***** válasza:

Ilyen esetekben nem kötelezhetnek senkit kísérőre, (vak, mozgássérült, epilepsziás)

Csak erősen ajánlott, ha egyedül nem boldogul.

2013. szept. 11. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm! Habár azt elfelejtettem írni (ismét :D) hogy a mozgássérülten olyat értek, aki nem képes ellátni magát - DE közlekedni még rokkantkocsival tudna. De gondolom akk közlekedhet kísérő nélkül.
2013. szept. 12. 16:04
 9/9 anonim ***** válasza:
Igen, közlekedhet egyedül, ha képes rá.
2013. szept. 14. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!