Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Hogyan lehet az, hogy valakine...

Hogyan lehet az, hogy valakinek egyszerűen nincs állampolgársága?

Figyelt kérdés

[link]


Ezt olvastam, és nem értem. Szlovéniában, és Szlovákiában is van ilyen, de hogy?

Ennyi erővel a cigányoktól is meg lehetne vonni az állampolgárságot, hisz az állam megtagadhatja, ill. elveheti az állampolgárságot valakitől.


De nem értem. Tételezzük fel, hogy van X állam, és Y állam. Ez a kettő felosztja egymás között Z államot végérvényesen. Akkor Z állam polgárai hontalanok lesznek, révén nem létezik már az az ország, aminek állampolgárai voltak, vagy pedig területtől függően X és Y állam polgárai lesznek?


Aki hontalan, az nem is igényelheti annak az országnak az állampolgárságát, amelyik ország területén él? Mert az egy dolog, hogy nincs emiatt személyije, stb, de megtagadnák tőle az állampolgárságot? Vagy ebből nincs kiút?


Egyáltalán hogyan lesznek a hontalanok, mitől veszítik el az állampolgárságukat, és miért nem igényelnek másikat? Tudom, hogy ez nem ilyen egyszerű, de akkor is.



2013. szept. 20. 17:51
1 2
 1/12 A kérdező kommentje:
Szlovákiában és Szlovéniában miért vannak hontalanok? Vagy a lengyeleknél.....hiszen nem szűnt meg egyik ország sem.
2013. szept. 20. 17:53
 2/12 A kérdező kommentje:
Vagy ennyi erővel besétálok a hivatalba, és lemondok a magyar állampolgárságról?
2013. szept. 20. 18:00
 3/12 A kérdező kommentje:
Vagy szerintetek előnyös, vagy hátrányos hontalannak lenni? (nem lennék az, csak kíváncsi vagyok, mit gondoltok)
2013. szept. 20. 18:05
 4/12 A kérdező kommentje:

Vagy ennyi erővel igénylek másik ÁP-t, lemondok a magyarról, de nem kapom meg valamiért a másika,t és nem igénylem újra a magyart.


Egyébként miért veszélyes hontalannak lenni? (ismétlem, nem akarok az lenni)

2013. szept. 20. 18:08
 5/12 anonim ***** válasza:

Például úgy, hogy menekültek gyermekei és olyan országban születnek, ahol nem elég ott születni, hogy állampolgárságot kapjanak, az országból, amelyből elmenekültek, meg nem kérnek, de lehet nem is kapnának.


Személyit attól még kapnak. (Magyarországon legalábbis, csak nem kéket, hanem sárgát.)

2013. szept. 20. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
100%
Magyarországon is él egy hontalan család, ők jugoszlávok voltak, de Magyarországra jöttek, viszont nem lettek magyar állampolgárok, amikor Jugoszlávia megszűnt, elvesztették az állampolgárságukat.
2013. szept. 21. 08:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

Sokféleképpen lehet valaki hontalan.


Egyrészt minden államnak más az állampolgársági törvénye, és létre lehet hozni olyan helyzetet, amikor valaki állampolgárság nélkül születik, bár nehéz. Ha jól tudom, ilyen eset lehet pl.: ha amerikai szülőktől születik valaki nemzetközi vizeken.


A modern állampolgársági törvények két dolgot igyekeznek kizárni: a hontalanságot és a kettős állampolgárságot, bár ez utóbbit azért annyira nem, mert mellette is szólnak érvek. A hontalanság ellenben senkinek sem jó, sem az államnak sem a személynek.


Továbbá létrejöhet államutódlással is, ahogy Te feszegetted (pl.: orosz nemzetiségűek Litvániában, ha jól tudom, olyan kemény vizsgát kellett volna tenniük hozzá, amit az átlag litván is elbukna...)


Megfosztani valakit a meglévő utolsó állampolgárságától egészen kőkorszaki módszer, de ilyen is előfordulhat szerintem valahol a Földön. Erre példám nincs.


Az, hogy ki igényelhet állampolgárságot, mindenhol más, de hosszú idő helyben lakás szokott kelleni. Ezen kívül valahol könnyebb, valahol nehezebb. (Pl.: litvániában a vizsga)

2013. szept. 21. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
Ja, és azt kifelejtettem, hogy éppen ezért, a legtöbb országban hontalanok könnyebben igényelhetnek állampolgárságot (de NEM automatikusan).
2013. szept. 21. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
Ja, és még egy lehetséges eset: alapvetően lemondhatsz a magyar állampolgárságodról, ha valószínűsíted, hogy megszerzed másik országét. De ha aztán mégsem, akkor hontalan leszel, bár ilyenkor nagyon könnyen visszakapod a magyart. Biztos más országokban is van hasonló.
2013. szept. 21. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:

Értem én, egyébként ez az államnak miért nem jó?

Vagy aki hontalan, az az adott állam területén nem is élhet?

2013. szept. 21. 11:43
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!