Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Megteheti ezt a polgárőrség?

Megteheti ezt a polgárőrség?

Figyelt kérdés
A következő történt: Vidéken lakom, és a kora hajnali vonattal kellett volna Budapestre utaznom egy vizsga miatt. Autóval mentem kifelé a vasútállomásra egy keskeny mellékúton amikor megláttam hogy valaki elemlámpával láthatósági mellényben integet. Először azt hittem hogy a rendőrség és megálltam. Polgárőrök voltak, és nekiálltak faggatni hogy mit csinálok arra, hova megyek stb. Mondtam hogy a vonatra. Erre azt mondták hogy nem engedhetnek tovább mert tetten értek lopáson, meg kell várnom amíg kiér a rendőrség. Mondtam hogy nem követtem el semmit, és nem tudok várni mert megy a vonatom. Erre egyikük a kocsi elé állt közvetlenül a másikuk pedig mögé. Nem tudtam velük mit kezdeni, megvártam a rendőrséget, persze kiderült hogy tévedtek. Lekéstem a vonatomat meg a vizsgát is. Joguk volt ehhez? Mit tehettem volna? Érdemes feljelentést tennem?

2013. okt. 8. 23:07
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:

nem volt joguk hozzá. fel kell őket jelenteni mert ezt nem tehetik meg. De időben kellett volna. esetleg már ott helyben hívnod kellett volna a rendőrséget, hogy zaklatnak és korláznak a személyes szabadságodban.


Hamarosan leteszem végre a jogsit, veszek kocsit és az elsők között lesz a fedélzeti kamera. Ha neked is lett volna, akkor most lenne bizonyítékod is.

2013. okt. 9. 00:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
Semmi joguk nem volt ehhez. Minden felmerült költséged, pl a pótvizsga díja, jogi úton követelheted tőlük.
2013. okt. 9. 03:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
Ha polgárőr leint, hogy állj meg, egyszerűen kerüld ki és hajts tovább.
2013. okt. 9. 05:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
100%

Ilyenkor bejelentést kell tenni a település jegyzőjénél, megírni a történetet és azt is, hogy neked ebből milyen anyagi/nem anyagi károd keletkezett. A jegyzőnek 15 napon belül intézkednie kell.

Ha a jegyző nem tud/akar intézkedni, akkor az illetékes kormányhivatalnál kell folytatni, de ott már a jegyzőt is fel kell jelenteni.

A polgárőrség az önkormányzathoz tartozik, ezért felesleges a rendőrségre menned.

2013. okt. 9. 07:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 Agent Cooper ***** válasza:
A Büntetőeljárási törvény szerint : "A bűncselekmény elkövetésén tetten ért személyt bárki elfoghatja, köteles azonban őt a nyomozó hatóságnak haladéktalanul átadni; ha erre nincs módja, a rendőrséget értesíteni." Tehát a polgárőrök jogszerűen állították volna meg abban az esetben, ha valóban bűncselekmény elkövetésén érték volna tetten. Így azonban jogszerűtlenül korlátozták a szabad mozgásában, ami miatt kártérítést követelhet a polgárőr egyesülettől!
2013. okt. 9. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:

Bezzeg ha a cigányokat engedték volna el mindenki fel lett volna háborodva...


Lehet nem is polgárőrök voltak, hanem közterület felügyelők vagy mezőőrök. gyakran dolgoznak ők is a polgárőrség keretében. Nekik van igazoltatási jogkörük is!

2013. okt. 9. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:

" Nekik van igazoltatási jogkörük is!"


...de nem polgárőrként.

2013. okt. 10. 04:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:

"...de nem polgárőrként."


Akkor miként???

2013. okt. 10. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
éppen azért dolgoznak a polgárőrökkel, mert több a jogkörük. Ennyi erővel ha letelik egy szolgálat a rendőr nem rendőr és a katona nem katona az orvos nem orvos
2013. okt. 10. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:

Hülyeség. semmi jogkörük nincs a polgárőröknek, szép is lenne.


A rendőrökkel kapcs:

"5) A rendőr szolgálaton kívül akkor intézkedik, ha

a) szolgálatban lévő rendőr nincs jelen, és az értesítésével járó késedelem, az intézkedés elmaradása a bűnüldözés érdekeire, az élet- és vagyonbiztonságra másként el nem hárítható hátrányt jelentene, vagy

b) a szolgálatban lévő rendőrnek kell segítséget nyújtani.

(6) A szolgálaton kívül lévő rendőr kizárólag abban az esetben intézkedhet, ha a felmerülő feladat végrehajtására megfelelő szakmai ismeretekkel és képzettséggel rendelkezik, egészséges, nincs szeszesitaltól befolyásolt állapotban, vagy nem áll intézkedési képességére hátrányosan ható gyógyszer, valamint bódító hatású anyag befolyása alatt."


Katonákkal kapcs, ha eltávban van, akkor nincs semmi jogköre, miért is lenne? Ő parancsra cselekszik.


Orvos pedig: semmilyen engedély nem kell ahhoz, hogy életet menthess ha azonnali beavatkozásra van szükség. De pl nem végezhet el az orvos munkaidőn kívül a lakásában egy műtétet amit semmi nem indokol.

2013. okt. 11. 00:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!