Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Változtathatja a munkaidő...

Változtathatja a munkaidő beosztásomat a munkáltató egyoldalúan?

Figyelt kérdés
6 éve állandó éjszakai beosztásban dolgozom váltásban egy kollégámmal ami nem havi hanem mostmár féléves munkaidő elszámolásával történik.Ebbe a hétvégék is belesnek szabályok szerint egyet szabadon hagyva.5 hétvégés hónapban 4et bent töltök,4hétvégésnél pedig hármat.Ebből 2hétvége szombat,vasárnap,mindkettő12órában,1pedig csak a vasárnap,szintén 12órában.Problémám az hogy most a munkáltatóm egyoldalúan szeretne a munkaidőmön változtatni,úgy hogy este 9 helyett 10re járjak dolgozni és az így fentmardó plussz órákat azon a hétvégén akarja ledolgoztatni amikor csak vasárnap kell menjek tehát egy plusz szombat hozzácspásával.Ssámomra ez előnytelen mert még azt a kevés időt is elveszik tőlem amit a családommal gyermekemmel tölthetnék,arra hivatkozva hogy így a munkaóráim nem változnak csak plusz még egy napot kell bent töltenem ami igaz is.Megteheti ezt a munkáltatóm annak ellenére hogy ez számomra előnytelen,vagy ehez kölcsönös megegyezés szükséges.Válaszokat előre is köszönöm.Egy szakközép iskoláról van szó.
2014. febr. 26. 09:10
 1/8 anonim ***** válasza:
Nem, mivel a szerződés kétoldalú. De ez a munkaszerződésedben benne is van. Ha te nem írod alá az újat, akkor az nem érvényes.
2014. febr. 26. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%
A munkaidő-beosztás egyoldalú munkáltatói jogosultság, a beosztásnak azonban - pont az egyoldalú jelleg miatt - számos garanciális szabálya van, ráadásul nem lehet ezt a munkáltatói jogot (sem) a munkavállaló számára előnytelen sérelmekkel járó, rendeltetésellenes módon gyakorolni. Sajnos több információ volna szükséges a tényleges munkaidő-beosztásáról (két műszak között mennyi idő telik el, heti hány pihenőnapot kap, stb.), javaslom, keressen fel egy ügyvédet tanácsadás végett.
2014. febr. 26. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ,csak azt nem értem ebben az esetben is (hogy csak a munkaóráim letöltésének idelyét variálják át)A ledolgozandó órakeret ugyanannyi marad,ilyenkor is új szerződést kell kötniük hivatalosan,papírra fektetve velem,vagy csak bejelenthetik hogy jövő hónaptól eszerint kell bejárni dolgozni?
2014. febr. 26. 10:51
 4/8 A kérdező kommentje:
Ill kérdezném még hogyerről kérhetek hivatalos papírt is hogy a munkáltatóm számomra előnytelen és elfogadhatatlan módon,a munkaidő beosztásomat egyoldalúlag megváltoztatta?
2014. febr. 26. 11:15
 5/8 anonim ***** válasza:
Attól függ mi van a munkaszerződésedben. Ha például "változó munkarend" vagy hasonló áll benne, akkor úgy módosíthatja ahogy akarja.
2014. febr. 26. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Most lett egy kicsit érdekesebb a dolog,ugyanis megnéztem az 5évvel ezelőtt íródott munkaköri leírásomat (azóta nem kaptam újat)és ebben a munkaidőmet havi 176órában tehát havi szinten határozza meg.Nekem meg azt mondták fél éves munkaidőkeretem van így bármikor mozgathatják a munkaidőmet.Erről nem kellett volna hivatalos formában papíron is értesítsenek,mert ha jól olvasgattam itt a neten ennek vannak előírásai amit közölniük kellett volna velem.Annyit elértem hogy holnap a diri előtt van raportom és megsúgták hogy sok jóra ne számítsak,mert fel mertem lázadni a rendszer ellen.
2014. febr. 27. 01:16
 7/8 anonim ***** válasza:

Kettes számú válaszoló vagyok. Az Mt. 96. § (1) bekezdés szerint a munkáltató határozza meg a munkaidő-beosztást, a törvény pedig a 135. §-ban ettől eltérést nem enged, azaz a munkaszerződés bárminemű munkaidő-kikötése érvénytelen, legfeljebb útmutatóként szolgálhat a munkavállaló felé. Amíg a munkáltató betartja a munkaidő-beosztás szabályait, a munkaidővel szabadon gazdálkodhat.


Kérdésére válaszolva a visszaélésszerű joggyakorlás kapcsán hivatalos iratot nem fog kapni. Erre legfeljebb úgy lenne lehetőség, hogy azt a munkaügyi felügyelőség határozatban megállapítja, vagy Ön támadja meg a munkáltatóját munkaügyi bíróság előtt. Egyiket sem ajánlom, nyilván tudja, hogy a következő leépítésnél előszeretettel fog felmerülni a kellemetlenkedő munkavállaló neve.

2014. febr. 27. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a válaszokat legfőképp az utolsó volt a leghasznosabb,mert vissza adta az önbizalmam hogy mégsem haszontalan vagy veszett ügy ha a dolgozó is ki mer állni az igazáért ,mégegyszer köszönöm.
2014. febr. 27. 13:38

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!