Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ez elbirtoklás?

Ez elbirtoklás?

Figyelt kérdés
Rosszul kimért telken gazdálkodok 18 éve. 100 éves szőlőültetvény a tárgy. Elbirtokolhatom? 4 feltétel: 15 éve, szakadatlanul, mert folyamatosan teszem a tevékenységemet, bizonyítható, sajátomként műveltem, mert ez most derült ki, hogy nem jó helyen van a határ, birtoklom, mert művelem. Most eladta az előző tulajdonos egy akárkinek, aki kiméretlenül letarolta a szőlőm végét, mert állítólag nem jól lettek kimérve a telkek. Egyrészt birtokháborítás miatt indítok eljárást. Másrészről mit tegyek ha fennáll az elbirtoklás? Hogyan kell ezt a földhivatalnál vagy máshol intézni?

2014. márc. 4. 19:50
 1/6 anonim ***** válasza:

Hát, ha nekem lenne ilyen, akkor én is felháborodnék, de úgy tudom így elbirtokolni azt a teljes ingatlant lehet, amin a tulajdonosa nem végez és nem végeztet semmit (évekig). Amíg nem birtoklod el nem a tiéd. Ha bizonyítani tudod, hogy 15 éve használod, akkor az jó. De mivel az eladásig nem indítottál semmilyen eljárást, nem támasztottál igényt és az adásvétel már megtörtént... hát szerintem innen már nincs sok esélyed. Ügyvéd nemárt hozzá.

Birtokháborítás lehet, károkozás szintén, mert a jelek szerint az előző tulajdonos tudtával művelted a földet (hiszen eladta a tiédet is). Ha a vevő kerítést is bontott vagy ki is mérette a területet, fel kellett volna szólítania, hiszen nem lehetett biztos abban, hogy az az övé. Adásvétel után nem szoktak rögtön kiméregetni. Erre való a "megtekintett állapotban". Fura.

2014. márc. 4. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Elbirtoklás az is, amikor valaki arrébb rakja a kerítését - mondjuk - másfél méterrel a szomszéd telke felé. Akkor sem az egész telek lesz az övé...


Az új tulaj nem mérette ki a telket, legalábbis a földhivatalnál nincsen nyoma.


Az telek eladás megszakíthatja a folyamatot?

2014. márc. 4. 21:21
 3/6 anonim ***** válasza:

Bár én nem vagyok naprakész, de szerintem igen.

Azért, mert aki egyszer kimegy a telkére évente, vagy legalább amikor eladja, az már eleget tett a tulajdonosi jogának és ekkor megszakad a 15 év.


Alább a Ptk 121. szakasz (4), (5), és 124 szakasz (2) bekezdés pont ezek.


Az elbirtoklás


121. § (1)184 Elbirtoklás útján megszerzi a dolog tulajdonjogát, aki a dolgot sajátjaként ingatlan esetében tizenöt, más dolog esetében pedig tíz éven át szakadatlanul birtokolja.

(2) Aki bűncselekménnyel vagy egyébként erőszakos vagy alattomos úton jutott a dolog birtokához, elbirtoklás útján nem szerez tulajdonjogot.

(3)185

(4) Az ingatlan tulajdonjogát elbirtoklás útján akkor sem lehet megszerezni, ha az elbirtoklás feltételei csak a föld egy részére vonatkozólag állnak fenn, és a föld nem osztható meg.

(5) Ha az elbirtokló a tulajdonjogát az ingatlan-nyilvántartásba nem jegyezteti be, a tulajdonszerzésre nem hivatkozhat azzal szemben, aki az ingatlanon az ingatlan-nyilvántartásban bízva ellenérték fejében jogot szerzett.

122. § Az új birtokos saját elbirtoklásának idejéhez hozzászámíthatja azt az időt, amely elődjének birtoklása idején már elbirtoklási időnek minősült.

123. § Ha a tulajdonos menthető okból nincs abban a helyzetben, hogy tulajdonosi jogait gyakorolhassa, az akadály megszűnésétől számított egy évig az elbirtoklás akkor sem következik be, ha egyébként az elbirtoklási idő már eltelt, vagy abból egy évnél kevesebb volna hátra.

124. § (1) Az elbirtoklás megszakad, ha

a) a tulajdonos a birtokost a dolog kiadására írásban felszólítja vagy eziránt bírósághoz fordul,

b) tulajdonos a dologgal rendelkezik (112. §),

c) a birtokos a birtokot akaratán kívül elveszti, és azt egy éven belül nem szerzi vissza, illetőleg egy éven belül nem kéri a bíróságnál, hogy a dolog újabb birtokosa a dolgot adja vissza.

(2) Ha az elbirtoklás megszakad, a birtoklásnak addig eltelt ideje nem vehető figyelembe, és az elbirtoklás a megszakadást okozó körülmény elmúltával újból kezdődik.

2014. márc. 4. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 Sayrux válasza:

Üdv!


Én még ingatlan jogban azt tanultam, hogy csak teljes területet lehet elbirtokolni, aztán egy ingatlanos ügyvédtől megtudtam, hogy részt is lehet, de ennek vannak feltételei. Az, hogy a tulaj kimegy néha körbe nézni, így eleget tesz-e tulajdonosi jogának, kérdéses.

Mindenesetre szerintem megér egy konzultációt egy ügyvéddel. Ezt kezdésnek ügyvéddel kel elindítani úgyis, és neked kell bizonyítani, hogy 15 éve te műveled a területet.


Üdv

Halász Zsolt

Földmérő

2014. márc. 5. 05:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 Agent Cooper ***** válasza:
A leírtak alapján elég egyértelműnek látszik, hogy nem történhetett elbirtoklás.
2014. márc. 5. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Sajnálom, hogy ezt kell mondanom, de feleslegesen mennél ügyvédhez. Azt is feleslegesen vizsgálod jelen helyzetben, hogy fennálltak-e az elbirtoklás követelményei. A tulaj eladta az ingatlant, rendelkezett vele, innentől fogva teljesen mindegy, hogy te korábban teljesítetted-e a feltételeket. Kárt okozott neked az új szomszéd, ezzel kapcsolatban persze tehetsz lépéseket.
2014. márc. 5. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!