Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Nem túlzás a fotózással...

Nem túlzás a fotózással kapcsolatos törvény?

Figyelt kérdés

Ezt olvastam a hírekben, plusz a hozzászólásokat is:


[link]


Mit gondoltok erről? Tisztára úgy érzem magam, mintha a Szovjetunióban lennék. Apám mesélte, hogy amikor kint volt, tilos volt fotókat készíteni.

Szerintem jobb lenne, ha olyan törvény lenne, hogy tilos lenne megalázó felvételeket közzétenni az interneten. Vegyük például azt az eseményt, ami a Ferenciek terén történt pár hete. Vagy, ha a diákok megalázó felvételt készítenek a társukról.



2014. márc. 15. 17:46
 1/10 anonim ***** válasza:
15%

De. A Fidesz retardált gyökerek gyülekezete. Történt valami újdonság is?

Éééés mindjárt jön a fideszes megmondóember és megmondja, hogy ezt a törvényt nem úgy kell érteni. Mert végülis a törvényeket nyilván nem úgy kell érteni, ahogy le vannak írva...

2014. márc. 15. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Attól félek, hogy az új törvényt a neveletlen emberek kihasználhatják, hogy pénzt kaphassanak. Pl. ha én le akarom fényképezni a Néprajzi Múzeumot és valaki belesétál véletlenül (vagy direkt!) a képbe, idejön hozzám kötekedni. Oroszországban is ezért ilyen sok a fedélzeti kamera, ami szinte kötelező, mert sokan balesetet színlelnek. Romániában is elkezdődött ez, ezért ott is lesznek ilyen kamerák az autókban.
2014. márc. 15. 18:00
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

Ez eddig is így volt, csak a szövegkörnyezet változott. Korábban:

"83. § (2) A más képmásával vagy hangfelvételével való visszaélés - így különösen ezek jogosulatlan felhasználása, sokszorosítása, nyilvánosságra hozatala, megváltoztatása - a személyhez fűződő jogok megsértését jelenti."

Hogyha a felvételkészítés az érintett beleegyezése nélkül történik az visszaélésnek számít, hogy mindenki leszarta az már más dolog. Jelenleg csak egyértelműsítették az eddigi jogszabályt.


2:48. § (1) Képmás vagy hangfelvétel elkészítéséhez és felhasználásához az érintett személy hozzájárulása szükséges.

(2) Nincs szükség az érintett hozzájárulására a felvétel elkészítéséhez és az elkészített felvétel felhasználásához tömegfelvétel és nyilvános közéleti szereplésről készült felvétel esetén.

Ezután is készíthetünk felvételeket (pontosan úgy, mint eddig), ha legalább hallgatólagosan beleegyezik az érintett. Viszont nyilván ezután is mindenki le fogja szarni, és továbbra is szabadon készítenek felvételeket.

2014. márc. 15. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

A jogalkalmazói gyakorlat szerint eddig is visszaélésnek minősült a képmás készítése, ha nem volt kifejezett hozzájárulás.

Tipikus hülye médiafogás. Kár, hogy a joghoz nem értenek.

2014. márc. 15. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

Többen is írták, és valóban, ez eddig is így volt. Csak most átfogalmazták.

Nyilván valamire rá kell fognia a Fidesznek, hogy miért perel szarrá minden újságot, aki lefotózza a szétosztott javak tulajdonosait. Most így majd lehet nyomatékosítani, hogy "dehátmostvoltatévébenatörvény"...

2014. márc. 16. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
Elég sokat fotózok (8. kerületben természetfotós vagyok:) ott élnek az állatok) biztos nem fogok engedélyt kérni egy ellőtt képemért.
2014. márc. 16. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

Egyrészt lényegében semmi nem változott, csak most gigantikus médiahisztéria van körülötte.

Másrészt egyáltalán nem bánom, ha kap egy kis figyelmet az, hogy vannak személyiségi jogok. Kb. 4-5 alkalommal használták már fel a kölkeim képét - az engedélyem nélkül. Jóhiszeműen, de vaskosan jogot sértve, kezd egyre jobban bosszantani. Mellesleg haszonszerzésre.

Ezen kívül az összes Facebook-os majom tucatszám önti fel képeket, nem törödve sem a képkészítő, sem a képeken szereplők jogaival (szerzői + egyéb). Nem árt, ha kicsit a visító sokaság felzárkozik azokhoz, akik alapvetően jogszerűen élnek. Örülök neki.

Egyedül a fotózásból élőket sajnálom, nekik azért lesz pár érdekes helyzet, amire fel kell készülni (pl. egy ballagás, keresztelő, esküvő fotózása, rendezvények, stb.). Remélhetőleg ők felkészültebben várták ezt az eseményt.

2014. márc. 16. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

7-es válaszadó: igazad van abban, hogy facebook-ra vagy máshova feltenni mások képét engedély nélkül bunkóság. Én mindig is gyűlöltem a facebook-ot, néhány családtagom használja. Egyikük egy családi fotót úgy tett fel, hogy rajta voltam és ez nem tetszett nekem. De más családtagoknak sem (nagymama, szüleim és két unokatestvérem). Úgyhogy arra kértük a kép feltöltőjét, hogy legyen szíves leszedni azokat, amelyeken mi vagyunk rajta. Ő persze megsértődött, mert úgy gondolta, természetes dolog ilyesmiket felrakni. De mondtunk neki, hogy ezzel sérti a személyi jogainkat. Le is törölte.

Én sosem csinálok ilyet, még akkor se, ha valami fantáziát látok egy ismeretlen személyben. Egyszer egy balatoni nyaraláson láttam egy embert a stégnél. Valami nagyon érdekes volt számomra így a kép. Nem fotóztam le, hanem a fejembe véstem.

Viszont a tömegben készült fotókról nem tudok mit mondani. Ilyen pl. az ünnepi felvonulás, turisták tömkelege, stb. Ha mondjuk egy épületet vagy egy teret (Hősök tere) akarok lefotózni, de jönnek-mennek az emberek és nem szólhatok rájuk.

2014. márc. 17. 09:11
 9/10 anonim ***** válasza:

Kedves #8, én vagyok a #7, más a tömegfotózás, ne félj ettől. Épp erről jött ma egy cikk, valódi fotós írta, furcsa mód nagyon hasonló szavakkal illette ezt, mint én :-).

[link]

Egyébként én is fotózom, csak épp előtte elolvastam a vonatkozó jogszabályokat, így már évek óta nyugodtan alszom, ezután is így lesz :-).

2014. márc. 17. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
#5: Az megvan, hogy ki számít közszereplőnek és mit kell eltűrnie? :P
2014. márc. 17. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!