Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Szülő MEGTILTHATJA a 16 éves...

Szülő MEGTILTHATJA a 16 éves (nem tanköteles) gyerekének az iskolát?

Figyelt kérdés
2014. ápr. 27. 21:22
1 2
 11/17 kovpet ***** válasza:
Hogyne foglalkoznának? Ki mondta ezt?
2014. ápr. 28. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 anonim ***** válasza:

Kérdező, nem vagy irigylésre méltó helyzetben. Vannak szülők, akik nem érik fel ésszel, hogy tönkreteszik a gyerekük életét. A kormány - minden szirénéneke ellenére - őket segíti. Pontosabban, rájuk hagy mindent, éppen az ilyen esetekben lenne kötelessége segíteni, de nem teszi.


Ha képes vagy rá, kénytelen leszel a saját lábadra állni. Azért vannak karitatív szervezetek, ahol többet tudnak mondani a lehetőségekről, érdemes őket megkeresni. Igaz, hogy mérhetetlen hátránnyal indulsz, ahová a többség, legfeljebb számodra sokkal küzdelmesebb, sokkal több kitartást kíván, és több időre lesz szükséged. Gondol arra, azt mondják, Amerika a korlátlan lehetőségek hazája (és sokaknak így is van), de ott még kevésbé törődik az egyik ember a másikkal.

2014. ápr. 28. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 A kérdező kommentje:
Maga a felügyeleti szerv, azzal, hogy beszüntették a gyerek 12 éves kora óta folyó eljárást. Köszönöm a választ mindenkinek.
2014. ápr. 28. 15:42
 14/17 anonim ***** válasza:
100%
Fura ez, a mi iskolánkban (tanár vagyok) volt rá példa, hogy 16 éves diák (saját kérésére) került szülőanyjától nevelőszülőkhöz, így aztán le tudott érettségizni.
2014. ápr. 28. 23:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 anonim ***** válasza:
A továbbtanulás biztosan olyan dolog, ami a gyerek érdekében áll, én is úgy hallottam, hogy a gyámhatóságnak ezzel foglalkoznia kell, helyettesíteni a szülő engedélyét stb. Nem lehet hogy ,,csak'' eseti, helyi visszaélésről vagy inkompetenciáról van szó? Ezt szerintem is meg kellene beszélni hozzáértőkkel.
2016. okt. 4. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 anonim ***** válasza:

A kérdést általában véve, a konkrét ügytől elvonatkoztatva: én úgy tudom, a továbbtanulást a szülő megtiltani nem tilthatja meg, ha maga a gyerek tovább akarna tanulni, és mer is a gyámhatósághoz fordulni. Eddig annyit találtam, hogy a felvételivel a gyerek jogot szerez a tanulmányok teljes elvégzésére (tehát az iskola önkényesen nem teheti ki az 16 évesen, csak ha komoly mulasztás vagy fegyelmi ok van). 16 évesen a szülő a gyerekkel egyetértésben kiiratozhat, ha ők együtt így döntenek. Ha a szülő és a gyerek közt nincs megegyezés, vagy akár kifejezetten érdekellentét van, akkor a gyámhatóság hozhatja meg a döntést, amit elvileg a gyerek valós érdekei alapján kell meghoznia.


A konkrét ügyben gondol a gyerek azóta 18 éves, nem tudom, mennyi segítséget kaphat, és hogy abban mennyit számít az, hogy esetleg 16 éves korában gondatlanul vagy jogellenesen járt el a hatóság. Joga van-e emiatt külön is valamilyen plusz segítségre vagy jóvátételre.

2016. okt. 4. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 anonim ***** válasza:

Ez alapján gondolom:


,,Ptk 4:153. § [A gyermek nevelésének és életpályájának megválasztása]


(1) A szülők jogosultak a gyermek nevelésének módját megválasztani.


(2) A gyermek képességei figyelembevételével a szülők és a gyermek közösen döntik el, hogy a gyermek milyen életpályára készüljön.


(3) Az életpálya kijelölésével és ezzel összefüggésben a gyermek taníttatásával, iskolájának megválasztásával kapcsolatban a szülő és a gyermek között felmerülő vitában a gyámhatóság dönt.

(1) A szülők jogosultak a gyermek nevelésének módját megválasztani.


(2) A gyermek képességei figyelembevételével a szülők és a gyermek közösen döntik el, hogy a gyermek milyen életpályára készüljön.


(3) Az életpálya kijelölésével és ezzel összefüggésben a gyermek taníttatásával, iskolájának megválasztásával kapcsolatban a szülő és a gyermek között felmerülő vitában a gyámhatóság dönt.''


[link]


Sajnos nem értek a témához. Szerintem annak lenne érdemes utánaérdeklődni elfogulatlan szakértőktől, hogy lehet-e bármi jóvátételt vagy segítséget kapni két év után is egy esetleg jogilag kifogásolható hatósági döntés miatt.

2016. okt. 4. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!