Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Van joga az Elműnek, hogy 5...

T.Elvíra kérdése:

Van joga az Elműnek, hogy 5 év szolgáltatást behajtson?

Figyelt kérdés

Anyum 2013 augusztusában elhalálozott. Én örököltem utána

Mivel halála óta üresen áll a lakás, a mai nap derült ki, hogy 2009. decemberében az ELMŰ felmondta a szerződést édesanyámmal, mivel nem fizette a számlákat. Ezek a számlák behajtásra, majd kifizetésre kerültek.

Az utána következő időszak viszont teljesen érthetetlen számomra. A mérőórát nem szerelték le, a szolgáltatást nem függesztették fel, így édesanyám tudta használni a szolgáltatást. Ellenben számlát nem küldtek neki, mivel nem tudták kinek kell számlázni érvényes szerződés hiányában. Ez így ment majd 5 évig.

Most persze kiszámláznák az elmúlt 5 évet. Ez kb. 1,3 millióra rúg.



2014. máj. 15. 12:06
1 2 3
 11/22 anonim ***** válasza:
100%

Pedro!


Alapvetően egyetértek veled, egy dologban azonban nem.

Adósságot ügyebár nem lehet örökölni. Azt az örökösödési eljárás során lehet csak átvállalni. Vagy konkrétan, vagy úgy, hogy a terhelt lakóingatlan kerül a tulajdonodba.

Ha jól értem a dolgot, akkor az örökösödési eljárás során az ELMŰ nem jelentette be igényét, azaz a kérdező át sem vállalhatta. Automatikusan meg nem kerülhet át.


Szerény véleményem szerint az ELMŰ két dolgot tehet. Vagy kezdeményezi a hagyatéki tárgyalás megismétlését és akkor a kérdező eldöntheti, hogy kell-e neki a lakás a tartozással együtt, vagy sem, vagy kérheti a tulajdonjog átkerülése óta felhalmozott tartozást, de semmi esetre sem kérhet 5 évre visszamenőleg fizetést, lévén, az elhalálozás előtt semmilyen jogi kapcsolatban nem állt a kérdezővel.


szerintem.

2014. máj. 15. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/22 Shai-Hulud ***** válasza:

"...itt pedig több évig nem történt semmi."


Igen, vitathatatlan, hogy itt a szolgáltató is követett el hibát. De ettől függetlenül, ti nem "véletlenül" vettétek igénybe a szolgáltatást. Hogy az édesanyád "nem élt józan életet", az sajnos ebből a szempontból érdektelen, nem mentesít a kötelezettség alól.


@13:08:

"Adósságot ügyebár nem lehet örökölni. "

Bármit lehet örökölni. Az örökséget a végrendelet (és/vagy az öröklési törvény) szerint felosztják az örökösök között, és az egyes örökösök nyilatkozhatnak, hogy a rájuk eső örökség részt elfogadják, vagy nem. Ez az örökség rész nem felosztható, azaz az örökös nem dönthet úgy, hogy a rá eső részből ezt elfogadja, azt meg nem, hanem az egész részéről nyilatkozhat.


Elvben igazad lenne az igény bejelentésével kapcsolatban, de a nem fizetett szolgáltatások díjait nem a tulajdonosra, hanem az ingatlanra terhelik rá - krónikus nemfizetés esetén ez a dolog akár a földhivatali széljegyig is elmehet. Ekkor az örökös sajnos az ingatlannal együtt automatikusan "kapja" az adósságot is.


Nem tudom, a kérdező esetében melyik állapot van érvényben? Volt-e hagyatéki eljárás, abban szerepelt-e az adósság, illetve az ingatlan tulajdoni lapján szerepel-e a tartozás? Ezeknek viszont tényleg jobb (egyszerűbb) ügyvéddel utána nézetni.


Pedro

2014. máj. 15. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/22 anonim ***** válasza:

Hát ez az, h mi lett volna akkor ha el van adva a ház?

Meg mi ez a baromság, h megjelenik az ELMŰ évekkel később és veri a nyálát?

Mi van akkor ha nem veszik észre és 30 évvel később jönnek ki?

Ha eddig nem ugattak akkor most már kussoljanak.

Szal irány az ügyvéd.

2014. máj. 15. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/22 A kérdező kommentje:
Igen, volt hagyatéki tárgyalás, amiben az ELMŰ követelése egyáltalán nem szerepelt.
2014. máj. 15. 13:28
 15/22 anonim ***** válasza:

Na várj.

Édesanyád neve már nem szerepelhet a rendszerben HIVATALOSAN, mert ő kérte a kikapcsolást.

Neki volt adóssága, de ő már nem él, a ház meg a te tulajdonodban van akkor elvileg ezt így bukta az ELMŰ.

2014. máj. 15. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/22 anonim ***** válasza:
Teljesen biztos, hogy fizetned kell. Attól, mert nem volt írásos szerződés, szerződés bizony volt, mert a szolgáltató szolgáltatását édesanyád ráutaló magatartásával elfogadta (és ilyenkor arra sem lehet hivatkozni, hogy az írásbeli forma kötelező, mert a teljesítés elfogadása orvosolja az alakiságból eredő semmisséget). Teljesen nyilvánvaló az is, hog a jóhiszeműség és tisztesség elvéből következően édesanyád tudjon arról, hogy a szolgáltatást nem ingyen kapja, ráaádásul a kötelmeknél áll a visszterhesség vélelme is. Ha a szolgáltató mulasztott is, keletkezett olyan kár, ami írásbeli szerződés megléte mellett nem következett volna be...na ezt lehet követelni, de semmi mást. Az öröklés pedig univerzális jogutódlás, ahol az örökös az örökhagyó helyébe lép, tehát minden rászáll, kivéve a személyhez tapadó jogokat (bírság, haszonélvezet, pénzbüntetés, használat stb.). Ha te elfogadtad az örökséged, akár kifejezett írásos nyilatkozottal, akár ráutaló magatartással, onnantól fogva akkor sem utasíthatod vissza, ha olyan körülmény merülne fel, aminek tudtában te visszautasítottad volna.
2014. máj. 15. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/22 anonim ***** válasza:

Namost itt egy érdekes helyzet áll fent.


Ha az ELMŰ felmondta édesanyáddal a szerződést, akkor 5 éven keresztül kvázi a senkinek szolgáltattak, melyet édesanyád akkor sem tudott volna nem elfogadni, ha nem él a házban. Alapdíj, ugye...

Azt ugye tudjuk, hogy két félnek csak akkor lehet egymással szemben jogilag érvényesíthető követelése, ha szerződéses jogviszonyban állnak egymással a követelés tárgyidőszakát tekintve. Ha az ELMŰ felmondta a szerződést, akkor édesanyád nem állt velük jogviszonyban, így az ELMŰ-nek le kellett volna szerelnie az órát. Ez nyilván nem történt meg, így ezen időszak alatt az ELMŰ ingyen biztosította a szolgáltatást. Hiszen jogviszony ugye nem állt fent.

Valaki írta a ráutaló magatartást. Tegyük fel, én is felmondom a szerződést az ELMŰ-vel, akik nem szerelik le az órát, majd beköttetem mondjuk az EON-t, akik ugye nem nyúlhatnak az ELMŰ órájához, ezért felteszik mellé a sajátjukat. Az ELMŰ-s alapdíj meg pörög, függetlenül attól, hogy nem használom a szolgáltatást. Ezt akkor sem követelheti tőlem az ELMŰ, ha beleszakad.


Hogy értsd: feleségem 2010-ben megörökölt egy ingatlant, melynek apósom volt a haszonélvezője. Az ingatlan előző tulajdonosa 1999(!)-ben értékesítette az ingatlant feleségem örökhagyójának, aki már az adásvételi szerződésben apósomat jelölte meg haszonélvezőként, így a közüzemi szolgáltatókkal kötendő szerződések az ő kötelessége lett volna.

Ez nem történt meg, így 2011(!) decemberének végén leszerelték apósomtól a villanyórát. Én megkérdeztem, mennyivel tartozunk, de mivel nem volt szerződés, így nem volt kinek számlázni, ha pedig nincs kinek számlázni, nincs fogyasztó, ha nincs fogyasztó, nincs fogyasztás, fogyasztás nélkül pedig tartozás sem létezik.

Ha édesanyádnak tudtak számlázni, akkor azt a szerződést nem szüntették meg, így édesanyád valóban jogtalanul használta a szolgáltatást.

Amit mindenképpen meg kell tudnod, hogy ez a szerződés valóban megszűnt-e, vagy csak fel lett függesztve?

Ha felmondták, akkor ugye nincs mit behajtani, ha felfüggesztették, akkor kérd meg az ELMŰ-t, hogy önköltségen kérjen póthagyatéki eljárást, abba vegyék ezt bele (itt kötelességük lesz igazolni a szerződés állapotát), így hamar kiderül, hogy tulajdonképpen mi történt.


Ügyvédet egyébként tényleg keress, sokat tud benne segíteni, hogy minden flottul menjen.

2014. máj. 16. 10:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/22 A kérdező kommentje:

Félreértés ne essék, nem azt mondom, hogy anyum nem hibázott, hiszen ő is tisztában volt azzal, hogy egy szolgáltatásért fizetni kell, viszont azt gondolom, az, hogy idáig elfajult a helyzet, az ELMŰ pont annyira hibás.


Ahogy olvastam az ÁSZF-ben: "Amennyiben a szerzõdésfelmondást követõ 15 napon belül a fogyasztó hátralékát nem egyenlíti ki, úgy a szolgáltató intézkedik

a fogyasztásmérõ leszerelésérõl."


Az ELMŰ nekem egy korábbi levelében azt írta, hogy 2009. december 2-vel felmondta a szerződést Anyummal, számlatartozás miatt, és jelenleg senkivel nem állnak szerződéses jogviszonyban, és most valakivel szerződnének. Ez lennék én... Viszont nem szeretném, ha úgy terhelnének rám egy 1,5 milliós számlát, hogy mindenki hibázott ebben a történetben, csak én iszom meg a levét.


Amúgy tegnap azt megerősítette az ELMŰ műszaki kollegája, hogy az órához nem nyúltak. Tehát az áramról őket nem kapcsolták ki, amit aztán ők esetleg megbuherálhattak volna.Számlát pedig azért nem küldtek, mert nem volt élő szerződés, és nem tudták kinek számlázzanak. Hát röviden ennyi.

2014. máj. 16. 12:46
 19/22 A kérdező kommentje:
Azt amúgy tudja esetleg valaki, hogy az ELMŰ bizonyos időközönként köteles-e az óráit ellenőrizni? Vagy ez nem kötelessége, csak joga?
2014. máj. 16. 15:34
 20/22 anonim ***** válasza:
Ha az Elmű orajat nem szerelik le, es en azt nem hasznalom, akkor nincs rautalo magatartas, mert semmilyen olyan kifejezett magatartast nem tanusitok, ami alapjan a cimzett (itt az Elmű) joggal gondolhatja, hogy elfogadtam a szolgaltatast. De ha en fogyasztom az aramot, az mar az. Egyebkent valo igaz, hogy a szerzodeses jogviszony ketseges, mert nem volt kifejezett szerzodeses ajanlat a szolgaltato reszerol. DE! A polgari jog az erdekegyensuly talajan all, es eppen ezert aki jogalap nelkul mas karara gazdagodik( az ingyen aram az eleg nagy gazdagodas) az koteles azt megteriteni, ez onmagaban letrehozza a kotelmet. Itt arra se lehet hivatkozni, hogy tevedesben volt, o joggal gondolhatta h a szolgaltato ingyen adja az aramot, mert ez a fajta tevedes felismerheto, mindenkitol elvarhato az objektiv johiszemuseg alapjan. Elso korben egyebkent megkerdezhetned s fogyasztovedelmet, hatha van olyan jogszabaly, ami ebben az esetben ved.
2014. máj. 16. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!