Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Jogi kérdés a nyilvános...

Jogi kérdés a nyilvános internetes fórumokra feltöltött képekkel kapcsolatban?

Figyelt kérdés
Egy testépítő oldal tulajdonosa vagyok, van egy nyilvános fórum része is a honlapnak, ahol emberek rakhatnak ki magukról képeket, a többiektől véleményt, tanácsot kérve. Én magam a szakmai rovatba a napokban írtam egy cikket a torz fizikumról, azaz olyan testépítőkről, akik aránytalanul sokat edzik az egyik testrészüket, a másikat viszont kihagyják, így végül aránytalan test alakul ki. Ehhez a szakmai íráshoz használtam illusztrációként az én oldalam fórumára kirakott egyik képet. ( [link] Az illetőnek természetesen nem tetszik, hogy rossz példa illusztrálásra van használva, és engem akar jogi felelősségre vonni, mert az oldalam fórumára való képfeltöltésnél olyan szövegbe kell beleegyezni, amely a feltöltött képet automatikusan megteszi az oldalkezelő tulajdonává. Ha ebbe nem egyezik bele, akkor nem is töltheti fel. Állítólag be fog perelni. Esélyes, hogy nyer is? Állítólag nyilvánosan megszégyenítettem azzal, hogy tényt közöltem róla. Szakmai körökben tény, hogy az ilyen aránytalanság, az ekkora hát ilyen vékony lábakkal a rosszul megválasztott edzésterv eredeménye.
2014. máj. 22. 07:17
1 2
 1/12 anonim válasza:
100%
Nézd, még ha jogilag meg is állja a helyét, erkölcsileg megtehettél volna annyit, hogy legalább az arcát kitakarod a képen...
2014. máj. 22. 07:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim válasza:
Ha szerencsétlen fiatalember valóban beleegyezett abba, hogy a feltöltött kép a te tulajdonoddá válik, te pedig valóban csak egy szakmai kontextusban használtad, és nem mondjuk "kifikáztad", akkor simán el fogja szerencsétlen veszíteni a pert!
2014. máj. 22. 07:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%

Szerencsére a személyiségi jogokról nem lehet lemondani.


Igen, nyerhet ellened, személyiségi jogsértés miatt, sérelemdíjat és elégtételt kérhet.

(Nem a kép "ellopása" miatt, hanem polgárjogilag.)

2014. máj. 22. 07:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
Amennyiben beleegyezett abba, hogy az általa feltöltött kép a te tulajdonodba kerül és AZT SZABADON FELHASZNÁLHATOD akkor esélytelen, hogy emiatt nyerhet. A lényeg azon van, hogy mit is jelent pontosan az "oldalkezelő tulajdonába kerülés". Ez jelentheti azt is, hogy "kezelheted" a képet, tehát átméretezheted, alakíthatod úgy, hogy az oldaladon felhasználható formátumba kerüljön és meg is jelenítheted az oldaladon és jelentheti azt is, hogy felhasználhatod pl egy cikkhez illusztrációként. A lényeg az, hogy hogy van megfogalmazva a felhasználói feltételek közt. Minél pontosabb annál kevésbé támadható...
2014. máj. 22. 08:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
Ilyen esetben könnyen megelőzhetted volna a dolgot azzal, hogy az arcot felismerhetetlenné teszed, esetleg a képnek azt a részét vágod csak ki ami a cikk szempontjából érdekes lehet (a fej nem feltétlenül tartozik ezek közé a részek közé)
2014. máj. 22. 08:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:

Csatlakozni tudok azokhoz, akik az arc kitakarását jelölték meg. A maps googli sem véletlenül homályosítja el az embereket, rendszámokat. Így akár kártérítésre - no nem milliósra - is kötelezhetnek.


Azonban amenyiben a képet a közösségi, nyilvános oldaláról töltötted le, nem lesz gondod, hiszen saját önszántából tette nyilvánossá. Ha esetleg törölte azóta a képet, azért attól az indexelve volt. A gond ott inkább a szerzői jog kérdése lesz, nem pedig személyiségjogi. Azon áll vagy bukik, hogy haszonszerzésre, iskolai záróvizsga, szakdolgozat stb vagy ingyenes ismeretterjesztésre használtad, esetleg vizsgálható a szakmai helytállósága a kép illusztrációként való alkalmazásnak és akkor egy harmadik buborékot nyitottunk meg.

2014. máj. 22. 08:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
Próbálj meg vele megegyezni, mert nem a megítélt kértérítés lehet sok - max. 100e Ft - hanem a perköltség, ami fél milliós. Ha van ismerősöd aki klubot üzemeltet vagy esetleg van sajátod és éppen a srác közelében (gondolom félig ismerősöd, ezért szúrtad ki), akkor tulajdonképpen neked semmibe nem kerül, neki meg jól jöhet egy éves ingyen bérlet, edzéstervvel stb. Kommunikáció csodákra képes, akár segíthetnél is neki jó tanácsokkal, sértegetés nélkül. Először biztos elutasító lesz, de a cécó neki is időrabló - mellesleg nem hiszem, hogy komolyan nekifeküdne egy bírósági tárgyalásnak is ha meghallja mibe kerül neki is. Az ügyvédi óradíj 60e ft körül van és ez nem egy egyórás meló mint egy ingatlan szerződés.
2014. máj. 22. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

"De milyen személyiségi jogok? Nem nevezem nevén őt, nem rágalmazom stb."


- a képmáshoz való joga

Ld. Ptk.

2014. máj. 22. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

1. Nem a fórumra töltötte fel a képet, hanem egy ingyenes képtárhelyre, az oldalra csak linkelte.

2. Nincs konkretizálva az oldalkezelő személye és a képek feletti jogai, felhasználási korlátai.

3. Olyan helyen használtad fel a képét, amelyet ő is látogat, akik ismerik látogatják, tehát ismerősei előtt aláztad meg.

4. Az arcával együtt, jól felismerhetően hoztad nyilvánosságra.

5. Egy barom vagy, ha nem érted, miért akadt ki a dolgon.

2014. máj. 22. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:
Kedves 9-es: az mióta számít megalázásnak, hogy szakmai szemmel kielemzem egy olyannak a testét, akik amúgy nyilvános helyen megmutatta azt?
2014. máj. 22. 15:33
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!