Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Aki ért valamennyire az...

Aki ért valamennyire az oktatási joghoz válaszolna a kérdéseimre?

Figyelt kérdés

Így tanév végén felmerült bennem pár kérdés, amire szeretnék választ kapni.


1. Ha valaki A intézményben minden tárgyból átmegy, kivéve egyet, legyen ez most a kuglófkészítés; emiatt viszont átiratkozna B iskolába, ahol nincs ilyen tárgy, akkor ott folytathatja a tanulmányait a következő évben vagy évismétlő lesz? A delikvens természetesen pótvizsgán is bukna, nem engednék át kegyelem kettessel, mert úgyis elmegy, tehát nem lesz lezárt éve. Van-e joga az új igazgatójának méltányosságot gyakorolnia az esetében?


2. Egyetemi diplomához jó-e az olyan nyelvből letett vizsga, ami hivatalos nyelv abban az országban, ahol állampolgár vagyok? Pl. német-magyar kettős állampolgárságú személy német nyelvből letett nyelvvizsgája számít-e? Változik-e a dolog, ha az országnak több hivatalos nyelve is van?


3. Ha valaki évismétlésre bukik, de letesz a legtöbb tárgyból az osztályozó vizsgát, marad heti 2-10tanórája, akkor ilyen kevésszer kell bejárnia, vagy az igazgató engedélyezheti neki, hogy bejárjon a következő évfolyam óráira is, és elfogadják az ott szerzett érdemjegyeit?


4. Le lehet darálni osztályozó vizsgákkal egy évben több évi anyagot? Mármint akadályozhatják ezt a tanárok, vagy ha jelentkezik a diák vizsgára, akkor kötelesek megtartani mindegyiket? Gondolok itt arra, hogy első évben levizsgázik földrajz 1-2 és nyelvtan 1-4-ből. Tesiből is megcsinálhatja, hogy ne kelljen többé tesiznie?


5. Lehet nyelvi érettségit tenni olyan nyelvből, amit nem tanítottak, vagy más nem tanított tárgyból?



Bocs, hogy ilyen hosszú lett, de most rengeteg a szabadidőm, így van időm elmélkedni. A válaszokat előre is köszönöm!



2014. jún. 1. 22:07
 1/8 anonim ***** válasza:

1. Nkt. szerint magasabb évfolyamba akkor léphet a tanuló, ha az adott évfolyam tárgyi követelményeit teljesíti. Ez ugye azt jelenti, hogy ha valamiből buksz, akkor tök mindegy, átjelentkezel-e, vagy sem, abban az évben nem kerülsz lezárásra az előző iskolában, kvázi évet kell ismételni.


2. Gondolom azt veszik figyelembe, hogy az országban, ahol a nyelvvizsgát teszed, megfelel-e a nyelv a követelményeknek. Tehát ha Magyarországon német nyelvvizsgát teszel, el fogják fogadni a diplomához, feltéve ha hivatalosan nem az az anyanyelved. Legalábbis így lenne logikus.


3. Amíg nem vagy magántanuló mindegy. Amikor felvesznek egy iskolába, jogviszony jön létre köztetek, mely bizonyos kötelezettségeket von maga után, részedről például a kötelező óraszám látogatását. Ez alól nem kibúvó, hogy előző évben már sikeresen elvégezted a tárgyi követelményeket. Legalábbis középiskolában. Felsőoktatásban meg ugye tudjuk, hogy ZH-ra jársz be, meg vizsgázni ;)


4. Az igazgatóra van bízva, bár leginkább felső, vagy felnőttoktatásban érvényesül. Egyetemen nem fogsz egy évben több szemeszter anyagából vizsgázni, mert az elsőnél rájössz, hogy hülyeség, felnőttoktatásban viszont lehetőség van 1 év alatt 2 év anyagát elvégezni, tulajdonképpen mindkét évfolyamra egyszerre iratkozol be, de a felsőbb évfolyamról - ha teljesítetted - csak akkor kapsz igazolást, ha az előző évfolyam megvan. Így például nem szerezhetsz érettségit, ha a 11.-es anyagból buktál.


5. Bármilyen nyelvből szerezhetsz érettségit, maximum nem a saját tanintézményedben szerzed meg.


Ha bármiben tévedtem, bocsánat érte, ilyen hajnalban nehezen megy a törvényeknek való utánanézés ;)

2014. jún. 2. 04:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

5. Ha olyan tárgyból akarsz érettségizni, amit nem tanultál, osztályozóvizsgát kell tenni annyi év anyagából, amennyi a te iskoládban kötelező abból a tárgyból. (Majd jönnek okos emberek elmondani, hogy két évig kell tanulni, ezzel ne foglalkozz.) Ha egyáltalán nem tanítják a tárgyat, akkor beszélned kell az igazgatóval, hogy szervezzen neked vendégtanulói jogviszonyt másik iskolában. Mivel a gyakorlatban órarendi szempontból esélytelen, hogy megtanulhasd a másik iskolában, ezért oda is csak osztályozóvizsgára fogsz menni, ill. ott fogsz érettségizni abból az egy tárgyból. Nem biztos, hogy az igazgató bátorítani fog erre, mert nagyon elbonyolítja az érettségi szervezését.

Olyan nyelvből, amit egy iskolában sem tanítanak, nem lehet érettségizni.

2014. jún. 2. 06:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

1. Ha évvége előtt mész át akkor folytathatod. Ha az egyik iskolában van 10 tantrágy, a másikban 9. A 10.-ből bukásra állsz, ezért átmész oda ahol ez tantárgy nincs, akkor nem buksz meg.

Ha már megbuktál, akkor késő.


2. Érvényes az olyan nyelvvizsga. Évfolyamtársaim a gimiben szerb nyelvből nyelvvizsgáztak itt. Általánost ott járták, de gimibe már ide jöttek. Jólbeszéltek szerbűl, letették a középfokút. Mivel magyart vallották az anyanyelvüknek ezért a szerb nálük idegen nyelv volt.

2014. jún. 2. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

"bizonyos kötelezettségeket von maga után, részedről például a kötelező óraszám látogatását."


De ha osztályozó vizsgát tett, akkor arra az órára már nem kell bejárnia, nem osztályozzák belőle. Akkor hogyan hozzák össze a kötelező óraszám látogatást?

2014. jún. 2. 12:55
 5/8 anonim ***** válasza:

"De ha osztályozó vizsgát tett, akkor arra az órára már nem kell bejárnia, nem osztályozzák belőle. Akkor hogyan hozzák össze a kötelező óraszám látogatást?"


Ha évet kell ismételni, akkor sajnos évet kell ismételni. Hogy értsd:

Bélának 10.-ben 8 tantárgya van, 4-ből bukik, ezért évet kell ismételnie. Hiába van meg a 10. éve mondjuk irodalomból, nyelvtanból, töriből, és földrajzból, ha újra kell járnia a 10.-et, az azt jelenti, hogy az egész évet, nem csak a felét. Így minden órát ugyanúgy kell látogatnia. Ráadásul év végén ugyanúgy osztályozót kell tennie mind a 8 tárgyból.

2014. jún. 4. 01:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Akkor az osztályozó vizsga csak egy tanévig érvényes? Eddig úgy hittem, ha leteszem elsőben a csak harmadikban tanított tárgy osztályozó vizsgáját, akkor nem lesz olyan tárgyam harmadikban.
2014. jún. 4. 10:56
 7/8 anonim ***** válasza:

Ha valaki előrehozott érettségi tesz, akkor végleges felmentést kap a tárgy alól, nem? Vagyis aki másodikban leteszi a matekot, akkor harmadiktól már nem lesz ilyen tárgya, lyukasórája lesz.


Ha már érettségi, akkor van felső határa a tantárgyak számának? Van pótlap, ha nem fér bele abba a könyvszerűségbe?

2014. jún. 6. 07:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Nincs felső határ.
2014. jún. 6. 08:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!