Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Mikor sérül a jogbiztonság?

Fresco kérdése:

Mikor sérül a jogbiztonság?

Figyelt kérdés

Egy céggel kapcsolatos kezességvállalás miatt 8 évvel ezelőtt végrehajtást indítottak ellenem. Mivel az akkori információimmal nem tudtam megkifogásolni, elindult a végrehajtás, és az eltelt idő alatt 4 millió Ft-ot levontak a nyugdíjamból.

Most jutottam hozzá olyan iratokhoz, amelyek egyértelműen bizonyítják, hogy az a céges tartozás, amire a kezesség vonatkozott, soha nem jött létre, vagyis nem létező tartozás alapján indult a végrehajtás.

A Pp. 369. § a) pontja alapján végrehajtás megszüntetési keresetet adtam be a bíróságra, de elutasították arra hivatkozva, hogy sértené a jogbiztonságot az, hogy 8 évvel ezelőtt nem tiltakoztam, most pedig megszüntetést kérek.

Az nem sérti a jogbiztonságot, hogy nem létező tartozásra folyik végrehajtás ?



2014. júl. 19. 17:21
 1/2 tomala ***** válasza:

Nem, az a te jogos érdekeidet sérti.

A jogbiztonság azt jelenti, hogy a jogszabályok ismeretében, a rendelkezésre álló tények alapján a jogkövetkezmények előre kiszámíthatóak. Ennek megfelelően elvárás az, hogy egy jogvita eldöntése során az ahhoz szükséges bizonyítékokat mindkét fél azonnal prezentálja. A jogalkotó ezért nem igazán díjazza, ha valaki pl. csak egy per végén hozakok elő egy fontos bizonyítékkal, de azt meg pláne nem, ha már a végrehajtás megkezdése után évekkel.

Ha belegondolsz, ez jogos is, mert különben visszaélésre adna lehetőséget, hogy sosem kell megerőltetnem magam, hogy még időben minden bizonyítékkal előálljak, mert legfeljebb majd bemutatom őket később, amikor kedvem van.


Ilyen esetben, mint a tiéd, fontos, hogy a megszüntetési keresetben azt is megalapozottan előadd, hogy az új tények, bizonyítékok eddig nem álltak a rendelkezésedre (és nem a te hibádból).

2014. júl. 20. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:

A végrehajtás azért indult, mert kezességet vállaltam egy később befizetendő tagi hitelre. A cégiratokból most tudtam meg, hogy - a többi taghoz hasonlóan - a befizetés tőketartalékként történt, tehát nem visszakövetelhető.

Úgy tudom, hogy a Pp. szerint a végrehajtás megszüntetési per nincs időhöz kötve, ha az egyéb feltételek teljesülnek.

2014. júl. 20. 11:55

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!