Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Miért ne vagy miért hozzák...

Miért ne vagy miért hozzák vissza a halálbüntetés?

Figyelt kérdés

2014. júl. 24. 05:29
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
86%

1. A közveszélyesen bűnöző hajlamú embereket a saját haláluk se riasztja vissza. Alapvetően is más az értékrendjük az élet szentségéről. Így a halálbüntetésnek nincs elrettentő ereje.


2. Életet kioltani mindig egy bonyolult erkölcsi-etikai kérdés. Kinek van rá joga? Milyen alapon? Ki adhatja meg ezt a jogot valakinek? Alapvetően ki és milyen alapon rendelkezhet másnak az életével? Ki és miért játszhat Istent?


3. Általában az önvédelmet elismerik, de ott is vannak, lehetnek aggályok: Mi számít jogos önvédelemnek? Milyen alapon dől el, hogy önvédelemből adott esetben tényleg szükségszerű ölni? Értékesebb-e a megvédendő élet a támadóénál? stb. Azt viszont bizonyosan leszögezhetjük, hogy a halálbüntetés nem egy önvédelmi helyzet. (Még társadalmi szinten és hosszútávon sem, lásd 1. pont.)


4. Fontos szempont a halál visszafordíthatatlansága. Sok esetben tévesen, ítélnek valakit el, (akár teljesen ártatlanul, akár fontos enyhítő körülmények figyelembe vétele nélkül, pld hogy ő maga is jogos önvédelmet gyakorolt). Egy börtönítélet alól utólag fel lehet menteni az elítéltet, rehabilitálni, kártalanítani lehet, stb. A kivégzett halottat nem.


5. Fel szokott merülni érvként, hogy a gonosz, értéktelen emberek megérdemlik a halált, és mindenkinek csak könnyebb lesz a kiiktatásukkal, a legkevesebb hogy bűnhődjenek tetteikért. Ez ismét egy fontos etikai aggályt vet fel, azt, hogy ennek a fő motívációja egy társadalmi szintű bosszúvágy, a bosszú pedig erkölcsileg elítélendő, illetve nem tesz jogossá emberélet kioltását. Aki tehát ezzel érvel, közönséges gyilkosságot akar jogi szintre emelni, és ezzel a közösség általános értékítéletét rombolja, az élet tiszteletét ássa alá. Magyarán, ahol jogilag elfogadható a halálbüntetés, ott könnyebben fogadja el a lelkiismeret a személyes vérbosszút és önbíráskodást is, azon az alapon, hogy egy értéktelen bűnöző élete jog szerint is elvehető: aki úgyis a bitón végzi, azt nyugodt lelkiismerettel megölhetem magam is, hiszen kétszer úgyse halhat meg, a többi meg (hogy végül is hogyan halt meg,) csak szőrszálhasogatás.

2014. júl. 24. 06:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim válasza:
Egyetértek az előttem szólóval. Nem lenne jó ha ártatlanokat végeznének ki.
2014. júl. 24. 06:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:

Ne kapjon senki halálbüntetést, csak tényleges életfogytiglant....

Ez nagyobb büntetés, mintha kivégeznék.

2014. júl. 24. 06:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:

Szerintem akit 10,20 vagy több evre elitelnek annak tenni kell egy ajanlatot. Vagy mehet a börtönbe es ülheti le az eveket vagy pedig valaszthatna azt, hogy inkabb fajdalommentesen kivegezzek. Erre az esetre letre kell hozni egy kivegzö bizottsagot, amit vegrehajtja a valasztast. Mert ez vegülis nem egy bütetes lenne, hanem az elitelt egyeni valasztasa. Igy is sokan megkiserlik az öngyilkossagot a börtönökben egyebkent.

Persze valaszthatja azt is, hogy azzal vezekel a büneiert, hogy a börtönben üli le ezeket az eveket es bizik benne, hogy kiengedik vagy ha kiderül, hogy artatlan volt akkor kesöbb felmentki majd a büntetese alol.

2014. júl. 24. 07:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%
#4 A társadalom már azt a békát is nehezen nyeli le, hogy nem rendelkezhet a bűnözők élete felett. Ha most ráadásul bevezetnék, hogy Ő MAGA viszont igen, -- azaz az egyébként is erkölcsileg aggályos öngyilkosságot/eutanáziát olyan extra joga van választani, ami normális körülmények között még egy ártatlan állampolgárnak sem(!) -- hát ez már több lenne, mint botrányos.
2014. júl. 24. 07:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
0%

Ha mar a politikai kategoriaban vagyunk akkor had emlekeztesselek ra, hogy a nep olyan dolgot is elfogadott az elözö Orban kormany ideje alatt, hogy a 3000 milliardos nyugdijmegtakaritasikat is elvettek tölük. Meg sem lett emiatt orszagos nepharag, söt meg meg is valasztottak öket ujra.

Siman lenyelne ezt is a nep. Egyebkent nem reg volt egy felmeres, hogy az eutanaziat is rengetegen tamogatnak Magyarorszagon, talan az indexen olvastam rola.

Ök csak jol jarnak vele, mert nem kell meg egy börtönlakot az ö adoforintjaikbol etetni.

Azert azt meg hozzatennem, hogy törekedni kene a fajdalommentes kivegzesre, ahogy az mas civilizalt orszagban szokas.

2014. júl. 24. 08:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
58%
Egyvalami biztos: a bunismetlest 100% biztonsaggal megakadalyozna.
2014. júl. 24. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

Zolly the Jolly:

Egyetértek veled, csak annyiban javítanálak ki, hogy önvédelem helyett jogos védelmet használnék, mert ha a támadó mást akar megölni, akkor is meg lehet ölni a támadót, ha ez az egyetlen módja annak, hogy elhárítsuk a támadását (különösen ha a megtámadott védekezésre képtelen). A jog szerint élet és élet közt nincs különbség, de az ijedtség vayg a menthető felindulás is torzíthatja a tudatot, főleg ha azt látod , ha támadó pl egy gyereket akar megölni, akkor korlátlanul lehet enyhíteni vagy fel is lehet menteni azt , aki megöli a támadót. Az pedig, hogy önvédelmi helyzet áll fenn, az embernek ilyen a természete, és ezt a jog se vitatja, elvégre senkitől nem lehet elvárni, hogy ha pl. késsel megtámadják, hogy mártírként tűrje a szúrásokat, és egy ilyen helyzetben a védekezőnek nincs ideje vagy higgadtsága mérlegelni az esetek többségében.


"Vim vi repellere licere Cassius scribit, idque ius natura comparatur."

vagyis:

Erőszakot erőszakkal el lehet hárítani, írja Cassius, mivel az nem ellenkezik a természet jogával. (szabad fordítás)

2014. júl. 24. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
100%

És tegyünk hozzá egy fontos dolgot: a halálbüntetés nagyon könnyen lesz politikai fegyver.


Merénylettel is meg lehet ölni egy embert, de az lényegesen nagyobb társadalmi felháborodást okoz, mint egy megrendezett tárgyalás, ahol elítélik a "bűnöst" akinek esetleg annyi az összes bűne, hogy nem értett egyet az aktuális vezetővel. Egy tárgyalás "megnyugtatja" az emberek legnagyobb részét, mivel nem érzik magukat veszélyben. Ha megmérgeznek, felrobbantanak, lelőnek valakit a nyílt utcán, akkor a társadalmi biztonságérzet a béka feneke alá kerül, és abból könnyen lehetnek zavargások (pláne, ha egy karizmatikus ellenzéki politikusról van szó). Ugyanezt koholt vádak alapján, pl pedofíliával megvádolva lényegesen könnyebb elérni. És a kivégzett vezető soha többet nem léphet porondra, míg a bebörtönzött tovább "dolgozhat".

2014. júl. 24. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

Ne keverjük ide a politikai pereket. Amikor ma a halálbüntetésről vitázunk, akkor kizárólag a minősített emberölési esetekre gondolunk. Vannak érvek mellette és ellene is szép számmal. '90 előtt volt Magyarországon halálbüntetés, ha jól tudom olyan évi 1 - 3 alkalommal szabták ki és hajtottak végre halálos ítéletet, az utolsót '88 - ban. Ártatlanul kivégzettről (hangsúlyozom, kizárólag emberölési ügyre gondolok) nem tudni.


Nem lenne rossz megoldás a tényleges életfogyt sem, de hallani, Brüsszelben már ez sem tetszik választott vezetőinknek.

2014. júl. 24. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!