Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Van-e bármilyen jogorvoslati...

Van-e bármilyen jogorvoslati lehetőség arra, ha valaki a Facebook-on lejárató kampányt folytat és ezzel érzelmi-erkölcsi kárt okoz?

Figyelt kérdés
Volt barátnőm a közelmúltban (a számára idegen) nőnemű ismerőseimnek küldött kéretlen leveleket a Facebook-on, amelyben beleegyezésem nélkül informálta őket közös gyermekünk megszületéséről. Ezért az "akciójáért" bocsánatot kért, de pár nappal később újra elkövette egy másik üzenettel, amelyben (mivel azt feltételezte, hogy én azért szakítottam vele, mert van valakim) az összes nőnemű ismerősömet "megkérte", hogy hagyjon engem békén, mivel úgymond "családos" ember vagyok. Ezzel bizonyíthatóan tönkretette egy esetleges jövőbeli kapcsolatomba vetett reményemet egy lánnyal, akinek semmi köze nem volt az ügyhöz. Ezért az érzelmi és erkölcsi károkozásért lehet-e eljárást indítani? (Az üzenetek megvannak, az állításaim bizonyíthatók.)

2014. júl. 30. 15:28
 1/10 anonim ***** válasza:
Hagyd a facebook-ot a fenébe. Az új kapcsolat nem ezen fog múlni, a gyerek akkor is ott lesz, eltitkolni nem tudod.
2014. júl. 30. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

Eltitkolni nem is akarom. Te tudod egész más, amikor valaki belerondít az életedbe, ahhoz képest mint amikor te mondod el négyszemközt, hogy mi történt. A lányt korábbról ismertem személyesen, de külföldi volt, és eddig nem volt lehetőség a közelebbi kapcsolat kialakítására. Ez a másik kapcsolat meg nem volt elég komoly még a gyerekvállaláshoz, ezért is védekeztünk. Illetve hittem én azt, mert álmomban nem gondoltam volna, hogy valaki ilyesmire képes.


A kérdésem pedig jogi jellegű volt. Bármikor, bárkivel előfordulhat, hogy a Facebookon visszaélnek az adataival, és nem tudom, hogy ennek milyen jogorvoslati lehetőségei vannak.

2014. júl. 31. 11:26
 3/10 A kérdező kommentje:
Úgy lett terhes, hogy én azt hittem, védekezik, mert ő ezt mondta. Nem erre való a fogamzásgátló? Rendőrt meg nem állíthatok mellé, aki ellenőrzi, hogy tényleg beszedi-e.
2014. júl. 31. 13:21
 4/10 anonim ***** válasza:
miért nem húztál gumit?
2014. júl. 31. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

Ez most komoly kérdés? Mielőtt még odáig is képes lennél eljutni, hogy megkérdezd, miért szexeltem vele egyáltalán, előbb képzeld magad az én helyzetembe.


A válasz pedig: azért nem húztam, mert a fogamzásgátló arra való, hogy ne kelljen a gumi. Mert ugye ha mindenki mindig gumiban szexelne, akkor meg senki nem gyártana fogamzásgátlót.


Mire te: "Miért bíztál meg benne?"


Mire én: "Azért, mert a barátnőm volt, és semmi okom nem volt azt feltételezni, hogy át akar verni. Te megbízol a párodban?"


De ha nincs több ilyen állati "konstruktív" kérdésed, a joghoz meg nem értesz, akkor ne válaszolj többet, ha lehet kérni.

2014. júl. 31. 14:34
 6/10 anonim ***** válasza:

Az, hogy született egy gyereked nem alkalmas a becsületed és jó hírneved megsértésére. Ha gyakran küld ilyeneket, akkor azok, akiknek küldi feljelenthetik zaklatásért, de tekintettel a Facebook kétkattintásos tiltás funkciójára, egy ilyen vád sem biztos, hogy megállna.


"Ezzel bizonyíthatóan tönkretette egy esetleges jövőbeli kapcsolatomba vetett reményemet egy lánnyal,"


Magyarul bizonyíthatóan tönkretette a nagy büdös semmit. Te is letilthatod, te is szabályozhatod ki láthatja az ismerőseid listáját, te is írhatsz körlevelet az ismerőseidnek, amiben ismerteted a te álláspontodat. A rosszindulat valóban nem szép dolog, de jogorvoslati lehetőséged nincs.

2014. júl. 31. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

Nem a született gyerekemmel sértette meg a jó hírnevemet. Hanem mások orra alá dörgölt olyan információt, ami nem tartozik másra, és engem olyan színben tüntetett fel, mintha én hanyagolnám a "saját családomat", és helyette a szeretőmmel hetyegnék. Ez nem jó hírnév megsértése? Attól, mert ez nem pénzben kifejezhető kár, még ellenem irányul.


Nagy büdös semmi? Már megbocsáss, de mások életébe való beleavatkozás, mások lejáratása, zaklatása akkor is elítélendő, ha nem egy vasajtó mögött éled az életed, hogy ezt minden lehetséges módon kiszűrd. Te is hordhatsz önvédelmi fegyvert magadnál, de ettől még bűncselekmény az, ha megvernek, mert nem tudtál védekezni. A megelőzés lehetősége nem teszi semmissé az okozott kárt. Remélem, nem jogvégzett ember vagy. Ciki lenne.


Letiltottam az első ilyen akciója után, de hiába tettem meg, ha a már elküldött üzenetek alapján tudja, hogy kiknek kell az újabbakat is elküldenie.


Na, akkor most mi van? A kár engem ért, nem azokat, akiket zaklatott.

2014. júl. 31. 17:13
 8/10 anonim ***** válasza:
49%

Szia!


Ha ezek privát üzenetek voltak, akkor nem nagy nyilvánosság előtt követte el, ezért nem a Btk.-ba ütközik, hanem a Szabálysértési törvény 180. §-a alapján lehet magánindítványt előterjeszteni, az elkövetéstől számított 30 napon belül (jogvesztő határidő).


Remélem, tudtam segíteni. Kérdezz nyugodtan, ha felmerül még valami. :)

2014. aug. 5. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
100%

EBH 2008.1760

Aki valakiről a becsület csorbítására alkalmas tényeket tartalmazó leveleket több száz személynek küldi meg, a nagy nyilvánosság előtt elkövetett rágalmazás bűncselekményét valósítja meg.

2014. aug. 5. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

A két utolsó hozzászólónak köszönöm a szakmai jellegű kommenteket, ilyenekre vártam.


Igen, a 30 napos határidőről tudok (azelőtt mocskolódó emaileket és sms-eket is küldött nekem, de azokat valóban csak nekem), de sajnos attól még a dolog hozzátesz a róla kialakítható képhez és az okozott kár nem jár le 30 napon belül.


Igen, privát üzenetek voltak, de mivel tömegesen küldte el őket tucatszámra, ezért ez kb. olyan, mintha egy mindenki által elérhető felületen közölte volna őket. Mindenesetre nekem a nyilvánosság előtt kellett bocsánatot kérnem az ő viselkedéséért.


Igazából csak az igazságérzetem nem enged nyugodni, mert szinte hihetetlen, hogy ő bármit megtehet büntetlenül: mocskolódhat, szitkozódhat, belegázolhat a magánéletembe, lejárathat egy csomó ember előtt mindezt csak azért, mert meg van sértve a női büszkesége, amiért naivan azt hitte, hogy ha teherbe ejteti magát velem, akkor ezzel meg tud tartani engem.

2014. aug. 6. 12:01

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!