Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Hova fordulhatnék alábbi...

Hova fordulhatnék alábbi ügyben, ha az illetékes hatóság lerázott?

Figyelt kérdés

Az a helyzet, hogy komoly a gyanúja annak, hogy valaki szórakozik Szegeden a rókusi légoltalmi szirénával. Nem túl sűrűn, de egy éven belül háromszor, ez talán már rendszeresnek mondható. Az első 2013 november első felében volt egy vasárnapi estén, akkor kétszer egymás után megmordult a sziréna. Nem pörgették fel teljes hangmagasságig, csak épphogy elkezdett hangosodni, amikor már jött is a halkulás és a hosszú elnyúló hang, ahogy elhallgat. Ez a kettő egyazon estén történt egymás után, úgy 1-2 percen belül. Az elsőt nem is hallottuk rendesen, mert zárva volt az ablak és valami zenés (kicsit hangos) műsort néztünk a tévében, csak a halkuló morgásra figyeltünk fel, és először nem is voltunk benne biztosak, hogy a sziréna volt, csak megfordult az is a fejünkben. Csak utána jött egyből a második, akkor már nyitott ablaknál és a tévé is halkabb volt. Ezt az esetet a Délmagyar is lehozta, bár ott a fültanú, aki nyilatkozott, szerintem eltúlozta ijedtségében, mert ott rendes szabvány 30 mp-ről beszéltek, de mondom, ennyire nem volt hosszú. Mindenesetre a rendőrség és a katasztrófavédelem állítólag lerázta a fültanút azzal, hogy csak ilyen vásári kézi sziréna lehetett, tessék megnyugodni, meg különben sem tud akárki hozzáférni a sziréna kapcsolódobozához. Már akkor tudtam, hogy ez nem igaz, mert a kézi sziréna, amit vásárban veszel, határozottan nem ilyen hangú és nem ilyen tisztán hallatszik a sokadik emeleti lakásban is, ez az igazi volt, ráadásul a kapcsolódobozt is bárki eléri, ott van az oszlopon kb. 165-170 cm magasságban, tudom, mert attól a saroktól 150 m-re lakom, ahol a sziréna áll, nap mint nap elmegyek mellett. És aznap tesztelés se volt, semmi.

A második eset, amikor megint megszólalt, erre rá másfél hónapra volt, szilveszterkor a tűzijáték alatt, valamikor éjfél és fél 1 között, mikor jó nagy durrogtatás volt itt a lakótelepen is, de a belvárosi tűzijáték is elég jól elhallatszott ide. Ugyanúgy pár másodperces csak, teljesen nem pörgött fel. Akkor úgy voltam vele, hogy ezúttal én fogom jelezni a hatóság felé az esetet, de végül nem tettem, mondván, várok egy kicsit, és ha pár héten belül megint megszólal, majd csak akkor. Ez nem történt meg, így el is felejtődött a dolog, tegnap este viszont megint megszólalt. A pontos időt nem tudom, mert nem jutott eszébe senkinek itthon ránézni az órára, de jócskán ment már az X-faktor, vagyis olyan fél 10-10 körül lehetett. (Hasonlóan a tavaly novemberi időponthoz.) Megint csak pár mp, utána meg a hosszú elnyúló morgás, ahogy elhallgat. Ma jeleztem a megfelelő szervek felé az esetet, de ugyanúgy pattintottak le, mint a tavalyi fültanút. Pedig 1000%, hogy a sziréna szólt, gondolom, fiatalok jó poénnak tartják. Nekem ez nem olyan vicces, és úgy gondolom, lehet sok suttyó poén, de a légoltalmi sziréna egy olyan dolog, amivel a világ legnagyobb trolljának se jut eszébe viccelni. Ezek szerint rosszul gondoltam. Szóval jöttek a vásári kézi szirénával, meg hogy csak képzelődtem, valami más volt, hallhatóan bolondnak néztek, aki azt hiszi, megtámadták az országot. Ilyet ráadásul nem is állítottam, nem gondoltam, hogy támadásról van szó, mert annak előszele is lenne, meg ha más nem, tévéműsort is megszakították volna, meg akkor hosszan is szólt volna a sziréna. Megijedtem természetesen, de csak egy pillanatra, és realizáltam, hogy nem veszélyt jelez. Tehát tudom, hogy csak brahiból csinálták, de úgy gondolom, hogy ez akkor se járja, ilyennel nem szabad viccelni, és szeretném elejét venni a következő ilyen esetnek. Illetve gondoltam még rá, hogy meghibásodott a sziréna, de aztán ezt kizártam, mert úgy gondoltam, akkor hosszabban szólna, talán magától le se állna.

De mit tehetnék még, ha a rendőrség és a katasztrófavédelem lerázott engem mondvacsinált érvekkel? Nem vagyok túl jártas ebben, van-e még hatóság, ahol próbálkozhatok? És ha sehol se vesznek komolyan, szokjak hozzá, hogy ezen a környéken néha a szirénát kell hallgatni? Ha ne adja Isten valós veszély lesz, többezer ember nem fogja komolyan venni, ha ez itt mindennapossá válik. Egyáltalán van bárki más, aki hallotta? Akár tegnap, akár tavaly? Mert már tavaly is úgy tapasztaltam, hogy alig vette észre valaki, vagy nem meri, nem akarja felvállalni. Én viszont nem képzelődtem. félre ne értsétek, nem akarok ebből még politikai kérdést se csinálni, egyszerűen szeretnék bizonyosságot nyerni, hogy több ilyen nem lesz, és hogy egyáltalán hogyan tudott megszólalni egy éven belül három estén is. De jelenleg tehetetlennek érzem magam. Segítséget előre is köszönöm.


2014. okt. 19. 17:05
 1/3 anonim ***** válasza:
Kötelező a szirénapróba.
2014. okt. 19. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Arról kötelező előre tájékoztatni a lakosságot, és kétlem, hogy késő este tartanának ilyet, azt pedig méginkább, hogy szilveszter éjjel.

2011-ben országos próba volt, jó előre értesítettek mindenkit, a létező összes csatornán. Az akkor november végén volt, 18 órakor, elvileg. Gyakorlatilag viszont sok helyen állítólag csendes próbát tartottak, mert sokan előre pánikolni kezdtek. Szegeden sem lehetett hallani sehol, pedig akkor vártuk, hiszen tudtuk is. Ez a három eset nem próba volt, pláne, hogy a hatóságok is állították, hogy még csak próbát se tartottak.

2014. okt. 19. 17:46
 3/3 A kérdező kommentje:

5 perccel ezelőtt megint megszólalt. Megint csak néhány mp-re, nem felpörgetve teljesen. Ennyiszer nem kell tesztelni, főleg ilyen időpontokban.

Továbbra is várom a segítséget, kivel lehet érdemben kapcsolatba lépni, hogy megszűnjön a jelenség. Köszönöm.

2014. okt. 22. 23:54

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!