Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Az emberek az egyes lopások...

Az emberek az egyes lopások közt miért tesznek különbséget még mindig?

Figyelt kérdés
Az emberek a termékek fizikai eltulajdonítása és a szellemi termékek eltulajdonítása közé miéért nem tesznek egyenlőségjelet még mindig? Én még mindig úgy látom, hogy a szellemi tulajdont,,,ennek lopását, az emberek még mindig nem egy súllyal kezelik a tárgyak fizikai eltulajdonításával. Miért?

2014. nov. 23. 18:14
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%
Talán, mert a tárgyak láthatók, kézzel foghatók, a szellemi termékek viszont nem.
2014. nov. 23. 18:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
Te szoktál festeni? Művésznek tűnsz.
2014. nov. 23. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:
lehet, de nekem ez olyan furcsa, hogy az emberek elfogadóbbak azokkal, akikről pl egy dal vagy szöveg ellopása derül ki, mint azokkal, akik valami tárgyi dolgot tulajdonítanak el.
2014. nov. 23. 18:20
 4/13 A kérdező kommentje:
művész nem, de van ilyen vénám :)
2014. nov. 23. 18:30
 5/13 anonim ***** válasza:

Ez ilyen, még a tárgyi dolgokat is meg a pénzbelieket is másképp nézik.


Pl mindenki elítéli egyértelműen a bolti lopást, de természetesnek veszi a bliccelést. Persze van a másik oldal, aki meg mindig a legpitibb dolgokat nagyítja fel, és úgy tesz, mintha attól menne tönkre az ország, hogy valaki elhordja a wc papírt a munkahelyről.


Vagy ha már munkahely, ott is, vannak akik tévhitben élnek, és azzal jönnek hogy "én dolgozom, az enyém", miközben kvázi lopják a dolgokat.


De volt egyszer kb konkrétan ilyesmi kérdés, ahol valaki kvázi semmibe nézte a szoftverfejlesztők, meg infósok munkáját,mert a "szellemi munka" az nem munka és az "nem érték".


De ugyanolyan ez, mint a munkákat is máshogy nézik, sokan jönnek ma is azzal, hogy munka csak a kétkezi munka, és az irodai munka csak koktél szürcsölgetés. Vagy egy kalap alá vesznek minden diplomást, és kb szitokszóként használják.

2014. nov. 23. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
100%
Talán azért, mert a magyar törvények is természetesnek veszik azt, hogy az emberek a szellemi termékeket "úgyis" illegálisan szerzik be. Ezért van rajta minden üres adathordozón az artisjus matrica. Így az egyes szellemi termékek után azokkal is jogdíjat fizettetnek, akik nem akarják a terméket illegálisan használni, de megvásárolni sem. 2 eset van: vagy lopásnak tekintjük pl. az illegális letöltéseket (ekkor azonban ne tegyünk jogdíjat az üres adathordozókra), vagy nem tekintjük annak. És mivel a jogdíjat kifizetem akkor is, ha a saját szellemi termékeimet akarom kiírni Magyarországon vásárolt adathordozóra, ezzel olyan kiadókat támogatva, akiknek nem használom a termékeit, nem tudok tolvajokként tekinteni az "illegális" letöltőkre, mivel ők is kifizetik a jogdíjat. És miközben én a saját munkáimat tárolom a DVD-ken, szépen kifizettem a jogdíjat pl. Ákos zeneműveiért, amiket soha nem hallgattam meg, nem töltöttem le, és amiket nem is szeretnék megvásárolni. Ő mégis pénzt kap azért, hogy én a saját munkáimat DVD-n tárolhassam. Ki is lop meg akkor kit?
2014. nov. 23. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
100%

Néhány nézőpont kimaradt:

Ha egy tárgyat ellopok, akkor a tulajdonosának nem áll rendelkezésére. Ha egy szellemi termékből illegális másolatot készítek, a "tulajdonosa" (aki megvásárolta) továbbra is használhatja.


De a fizikai javak lopása között is hatalmas különbséget tesznek:

Ha valakitől ellopnak/elrabolnak egy 10 milliós vadi új autót, a rendőség legfeljebb jegyzőkönyvet vesz fel.

Ha egy bankból rabolnak 100 ezer forintot, a rendőrök akár hajtóvadászatot is indítanak.

2014. nov. 23. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:
és mi van az anyagi haszonszerzéssel? lehet, hogy egy szellemi terméket ténylegesen nem lop el valaki, de mégis anyagi vonzata származik belőle... ? tegyük fel Y személy felhasználja X személy irományait egy könyvben...a könyvet kiadja sajátjaként....ebből a könyvből pedig bevétele származik... ? ez is visszaélés sztm
2014. nov. 23. 21:50
 9/13 anonim ***** válasza:

A könyves példád esete más, azt plágiumnak hívják, pontosan meg van határozva, hogy egy másik műből mennyit emelhetsz át szó szerint anélkül, hogy plagizálnál. Ráadásul ezzel elég könnyű lebukni, lásd Schmitt Pál doktoriját.

Ott valóban perelhetsz, ha loptak a könyvedből, és lévén elég könnyű bizonyítani a bíróság a könyv bevételeinek bizonyos százalékát neked fogja ítélni, és megbírságolja az elkövetőt, de akár egyenesen be is zúzathatja a plágiumot tartalmazó könyv példányait.

2014. nov. 23. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:

utolsó, de itt most ezt a példát a különbségtevés kapcsán hoztam fel...hogy mégis különbséget tesznek egy ilyen lopás és bolti vagy egyéb lopások között...

szerintem a többség egy plágiummal nehezebben bukik le, mivel a világ összes művéről van szó...schmitt pál azért bukott le, mert közéleti szereplő, politikus....de itt most nem politikusokról beszélgetünk.

2014. nov. 23. 23:48
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!