Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » TB ÜGY, valaki járt már így?

TB ÜGY, valaki járt már így?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

A helyzetem elég bonyolult. Tavaly szeptember óta esti tagozatos tanuló vagyok. A hátammal van probléma, és maszek orvoshoz mentem, mert végre utána akartam járni mi lehet a gond. A doki elküldött röntgenre, aztán a következő MR, utána pedig idegsebészi beavatkozás lehet szükséges. Röntgenen már voltam, de mikor a gépbe írt be, piros pötty jelezte, hogy nem vagyok jogosult a TB-re. Hiába mondtam én, hogy iskolába járok, diákom van, nem számított. Azthittem elrontottak valamit.. Miután utána jártam, kiderült, hogy az estisek nem jogosultak a TB-re, mikor a TB-m meg is szűnt, onnantól kezdve 45. nap, és onnantól a polgár kötelezett a TB-je kifizetésére, az elmaradott időt (napi 277 Ft), ki kell fizetnie, akár igénybevette a szolgáltatást, akár nem. Utánanéztem, az MR rettenetesen drága.. Jól zsebbe kell nyúlni, így a NAV-14T1011-es nyomtatványát kitöltve, ajánlott levélként kitöltve feladtam, hogy kiküldjék a csekket, és ezt a 2 hónapot kifizethessem. A problémába itt ütköztem. Amilyen gyorsan ezt elintéztem,január 5.-én adtam fel, január 6.-ára már 92%, hogy megérkezett a levelem. Az MR időpontom február 4-re szól. A dokimból sem akarok madarat csinálni. Valaki már kérte ezt a kérelmet, és küldött ilyen nyomtatványt? Mennyi idő volt míg kiküldték a csekkeket? Hisz tudom a pénz befolyása is majd nem 1 nap lesz, és a TB-m csak a legelső beérkezett összegtől él majd.. Valaki tudna segíteni? Már egyszer arrébb tolattam ez miatt az MR időpontom, nem tudom meddig tudnám még......



2015. jan. 20. 01:19
 1/6 anonim ***** válasza:
75%

Itt van egy komoly félreértés! Te magyar állampolgárként jogosult vagy igénybe venni az egészségügyi ellátásokat ingyen akkor is, ha épp nincs rendezett jogviszonyod a TB kasszával. A "pirosság" azt jelenti, hogy lépned kell, mert nem oké a szituáció, de ha rendelkezel TAJ-kártyával, márpedig azt nem zúzzák be ha nincs fizetve a TB-d, akkor továbbra is ingyen igénybe veheted az összes ingyenes orvosi szolgáltatást, tehát nyugodtan mehetsz orvoshoz, az se téged se a kezelő orvost nem fogja hátrányosan érinteni, hogy most nincs rendben a helyzet.

Még valami, ha nem volt jövedelmed az adott időszakban, akkor megkérvényezheted, hogy a tartozásodat engedjék el! Ez mondjuk nem jelenti, hogy feltétlen el is fogják, de egy próbát megér.

Ezután pedig érdemes felkeresned a legközelebbi munkaügyi központot, és regisztrálni munkanélküliként. Ha ugyanis betöltötted a 18. életévedet és nincs állandó bejelentett munkás és nappali jogviszonyod valamilyen oktatási intézménynél, akkor lehetsz regisztrált álláskereső, ez azért célszerű a te esetedben, mert a munkaügyi ügyintéző ki fog állítani egy igazolást arról, hogy munkanélküli vagy, tehát nincs jövedelmed, amivel be kell menni a lakóhelyed önkormányzatának szociális osztályára, ahol megkérvényezheted, hogy ők vállalják át a TB-járulék fizetését, nem árulok zsákbamacskát ezt az esetek 90%-ában megadják ha tanuló vagy, gyanítom nincs mondjuk egy saját lakásod, vagy nincs céges osztalékokból pénzed.

Ez egy évre szól, aztán meg kell újítani, közben persze látogatni kell a munkaügyi központot, hogy legalább úgy nézz ki, mint aki dolgozni akar.

Egyébként sajnos ebbe a TB-csapdába sok estis/levelezős hallgató beleesik, ugyanis nem tudják, hogy csak a nappalis jogviszony garantál rendezett TB járulékot.

2015. jan. 20. 02:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Aki lepontozta a válaszomat lenne olyan kedves és indokolná is, hogy melyik rész volt téves? Mert aránylag ismerem az idevágó jogszabályi környezetet meg rendeleteket, tehát komolyan érdekel.
2015. jan. 20. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
A privátra is itt "közösben" válaszolok, igen valóban ingyenes egészségügyi ellátásra csak a nappali tagozatos jogviszony jogosít fel, de önmagában a fennálló tartozás még nem jelenti azt, hogy megtagadhatják bárkitől az egészségügyi ellátást, sőt fizetni sem kell érte az orvosnál! Az orvos csak jelzi a beteg és az Egészségbiztosító ill. a NAV-felé, hogy nincs rendezett viszonya a betegnek. Ilyenkor kell kitölteni az említett nyomtatványt, beadni majd a megállapított tartozás tárgyát képező összeget vagy befizetni, vagy kérvényt benyújtani a NAV megyei igazgatóságához arról, hogy ezt a tartozást engedjék el. Általában ha nincs valakinek a nevén komolyabb összegű vagyontárgy/ingatlan illetve nem rendelkezik önálló jövedelemmel az adott időszakban, akkor el is szoktak tekinteni az összeg kifizetésétől. Ha ez megvan, akkor jön a már ismertetett rész arról, hogy munkaügyi központ-szociális osztály. Vagy persze fizethet is valaki ha akar, de értelmét nem látom, főleg ha estin tanul is mellette.
2015. jan. 20. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Tehát, ha jól értelmezem, akkor mégis csak fizetni kell. Azzal tisztában vagyok, hogy nekik el kell látniuk. De ha én elmegyek az MR vizsgálatra, nem küldenének ki csekket arról az 50X ezer forintról? Én úgy gondolom, hogy mivel akkor már 2 hónapja, hogy nem lesz TB-m, akkor nem fogják engedni ezt, és behajtják rajtunk majd a vizsgálat után az összeget. Ezért is léptünk gyorsan a nyomtatvány ügyben. Persze feleslegesen én sem akarok fizetni, de csak TAJ kártya miatt, ingyenes lenne a vizsgálatom, hiába nincs fizetve a TB? A kettő nem összefügg?

(Nem én pontoztam le, és ne haragudjon előre is az értetlenségem miatt.. A 20 évem alatt még nem volt ilyennel dolgom..)

2015. jan. 20. 10:36
 5/6 anonim ***** válasza:

Magyarországon aki érvényes TAJ-kártyával rendelkezik azt el kell látni! Az más kérdés, hogy sajnos némely kórház és orvos tévesen rosszul informálja a beteget. (a piros színű TAJ-szám jogosít ellátásra, csak rendezetlen viszonyra utal, a barna szín jelentene érvénytelen TAJ-számot)

Nyilván lépni kell, és lehetőleg minél hamarabb, és érdemes rákérdezni külön ennél a vizsgálatnál, hogy kell-e fizetni, bár tudomásom szerint nem. Még valami, érdemes felkeresni a NAV legközelebbi irodáját/ügyintézőjét és személyesen tájékozódni, bár hozzáteszem ők sem feltétlen tudják fejből az ilyesmit.

pl. itt egy nem túl régi ide vágó cikk:

[link]


vagy itt egy nagyon jó összefoglaló, de ez sajnos már öt éves, így nem tekinthető teljesen relevánsnak:

[link]


(egyébként ez egy anonim kérdezőoldal, itt tegeződni szokás!) :-)

2015. jan. 20. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséget!
2015. jan. 20. 11:22

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!