Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ha egy verekedésben kiverik...

Ha egy verekedésben kiverik egy fogad az testi sértés, ha egy fogtechnikus fogat húz, az sarlatánság?

Figyelt kérdés

Az egyik ismerősöm fogtechnikushoz ment fogsort csináltatni. A fogtechnikus azt mondta, ki kell húzni az egyik fogát, de ne menjen fogorvoshoz, majd ő kihúzza. Nem is lett volna semmi baj, de beletört. A szájsebészeten kellett kiszedetni. Az ismerősöm nem akar feljelentést tenni. Ez ilyenkor könnyű testi sértés, vagy sarlatánság?


Annyit tudok, hogy 1-3 fog meglazulása, eltávolítása vagy a fogkorona letörése még könnyű 8 napon belül gyógyulónak minősül. Az, hogy ezt fogtechnikus csinálja speciális eset, vagy nem?



2015. febr. 27. 11:18
 1/6 anonim ***** válasza:
Első körben sarlatánság, és foglalkozás körében elkövetett testi sértés/veszélyeztetés, de attól mert valaki fogtechnikus, nem biztos hogy nincs mellette fogorvosi diplomája is, a kettő nem zárja ki egymást...Beletörhet akkor is ha a fogorvos mindent jól csinál, ez le is van írva a kezelési lapon, alá is kell írni.
2015. febr. 27. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ. Ez a fogtechnikus sima fogtechnkus. Nincs orvosi diplomája.


Különbözik ez jogilag azoktól az esetektől, amiket Youtubeon látni, hogy a részeg haver harapófogóval nekiesik a másik részeg haver fogának?


(Azzal tisztában vagyok, hogy a foghúzás kockázatában benne van az, hogy letörik a korona, állkapocstörés, arcüregmegnyílás, fertőzés, stb. de ha orvos csinálja akkor jogilag védve van.)

2015. febr. 27. 12:43
 3/6 anonim ***** válasza:

mindenképpen sarlatánság, de az nem jogi kategória.


Kuruzslás


187. § (1) Aki ellenszolgáltatásért vagy rendszeresen az orvosi gyakorlat körébe tartozó tevékenységet jogosulatlanul fejt ki, vétség miatt egy évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.

(2) A büntetés bűntett miatt három évig terjedő szabadságvesztés, ha a kuruzslást az orvosi gyakorlatra jogosultság színlelésével követik el.

(3) E § alkalmazásában orvosi gyakorlatra jogosult az,

a) akinek hazai egyetemen szerzett általános orvosi vagy fogorvosi oklevele van,

b) akinek külföldi egyetemen szerzett és honosított, egyenértékűségi záradékkal ellátott általános orvosi vagy fogorvosi oklevele van,

c) a külföldi állampolgár, aki engedély alapján oklevelének honosítása nélkül fejthet ki orvosi tevékenységet,

feltéve, hogy nem áll az orvosi tevékenységtől eltiltás hatálya alatt.

(4) A kuruzslás elkövetőjével szemben kitiltásnak is helye van.


szerintem nem kért ellenszolgáltatást, a rendszerességet bizonyítani kellene és nem is mondta azt, hogy ő orvos lenne. szóval véleményem szerint nem áll meg a vád.

2015. febr. 27. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a választ!
2015. febr. 27. 16:30
 5/6 tomala ***** válasza:

Ha ez tényleg meggyógyul 8 napon belül, akkor valóban könnyű testi sértés (egyes jogászok szerint), de annak az (5) bekezdés szerinti minősített esete a "maradandó fogyatékosságot okozó könnyű testi sértés".

Tudom, furán hangzik, de mivel a fog nem nő vissza, így a hiánya örök fogyatékosság marad, akkor is, ha protézis pótolja. Ugye az elvesztett láb sem szűnik meg fogyatékosság lenni pusztán attól, hogy van a helyén protézis.

Megjegyzem a dogmatikai szerzők egy másik része szerint ez a kategória a valóságban nem létezik, ők helyből a súlyos testi sértésbe sorolják a fent leírt esetet, a gyógyidőtartamtól függetlenül.

2015. febr. 28. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm Tomala a választ, de nem ez volt a kérdésem.


Tudom, hogy nem nő új fog a kihúzott/kitört fog helyére. Azért tettem fel a kérdést, mert nem tudtam, hogy van e különbség a között, hogy valaki szívességből, vagy foglalkozás szerűen távolít el/tör ki fogat.


Egyébként a könnyű testi sértés kategóriájába belegondolva... Ha egy ép, hiánytalan fogsorral rendelkező ember három metszőfogát kiverik, az ugyanabba a kategóriába esik, mintha kiverik olyasvalakinek egy szuvas, lötyögő, beteg fogát, akinek azon kívül összesen kb kettő van és azok is mind szuvasak, lötyögősek és betegek.

2015. márc. 4. 00:36

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!