Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » A magánterületen milyen jogok...

A magánterületen milyen jogok vannak?

Figyelt kérdés

Sziasztok.

Például, ha valaki a házamba bejön, én hót kómás vagyok mert arra keltem fel,hogy matatnak és agyonverem egy használati tárgyal,vagy leszúrom egy késsel vagy bármi, olyankor mi vonatkozik?



Illetve, mi van akkor ha közterületen valaki megüt/meglök engem? Ilyenkor mi vonatkozik? Csupán ököllel hányszor üthetem meg? Ha eltöröm az állkapcsát, akkor én lennék a felelős?



2015. márc. 1. 21:43
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
64%

Magánterületen most "enyhítettek" annyit hogy nem kell feltétlenül az arányos védekezés, azaz, igen, leszúrhatod a támadódat, ha a házadban rádtámad, nincs lehetőséged mérlegelni.


Közterületen más a helyzet. Ott egy meglökésre nem válaszolhatsz állkapocstöréssel, az semmiképpen nem arányos védekezés. Még az ütés is olyan hogy látlelet alapján megmondják arányos-e a védekezés.

2015. márc. 1. 23:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 tomala ***** válasza:
79%

Nem szúrhatod le, nem ölheted meg, önmagában azért, mert bement a házadba.


Az "arányosság követelménye" valóban megszűnt, ahogy első írja, de helyette létezik a "szükségesség követelménye" [Btk. 22. § (1)], amelynek az a lényege, hogy csak annyi sérelmet okozhatsz egy támadónak, amennyi a támadása elhárításához mindenképpen szükséges.

Tehát ha matat a cuccaid között, akkor leteperheted. Ha rád is támad, akkor csak annyit tehetsz, amennyi ahhoz kell, hogy a te lehetőségeidhez mérten megszüntesd a támadását. Ez csak bizonyos, nagyon ritka esetekben jelenti a megölését.


Ehhez két dolgot kell hozzátenni:

Egyrészt a Btk szerint nem büntethető, aki az elhárítás szükséges mértékét ijedtségből túllépi. Az ébredés utáni állapot és az idegen szobában kotorászása ilyen lehet.

Másrészt: ha nem kotorászik az illető a cuccok között, és semmit nem csinál, mondjuk csak ott áll a konyhában, akkor te sem csinálhatsz lényegében semmit. Hívhatod a rendőrt, esetleg - ha elbírod - kiviheted őt az ingatlanból, de erőszakot nem alkalmazhatsz. Ahogy egy büntetőjog tanár fogalmazott: "A magánlaksértés nem keletkeztet jogos védelmi helyzetet." Ennek az az oka, hogy a magánlaksértés nem tartalmaz jogi értelemben támadó magatartást. Márpedig a jogos védelem csak (legalább dolog elleni) támadás esetén illeti meg az embert.


Közterületen sem sokban különbözik a helyzet. Ha valaki meglök, megüt, annyit tehetsz, amennyi ahhoz feltétlenül kell, hogy ne lökjön, vagy üssön meg az illető újra, tehát, hogy a támadási szituáció abbamaradjon.

Magyarán ha feltételezhetően folytatja a támadást és mondjuk erősebb vagy nála, lefoghatod, esetleg földre teperheted. Ha gyengébb vagy nála, akkor nagyobb az eszköztárad (mert ugye az elhárításhoz ez esetben több szükséges), használhatsz például könnygáz spray-t, vagy súlyosabb esetben akár kést is.


Önkéntes igazságszolgáltatásra nincs jogod, ez nem úgy megy, hogy ha te kaptál egy ütést, akkor te is megütheted egyszer büntetésből. Vagy ha valaki meglök a buszon, azt nem lökheted vissza, pláne nem ütheted meg.

2015. márc. 2. 00:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
52%

" én hót kómás vagyok mert arra keltem fel,hogy matatnak "


Pedgi ez pont illik az új szabályozásba, vagyis a behatoló arcába helyezni a gumilövedékeket, utána gyalásóval addig ütni, amíg mozog és ha mégsem volt nála kés, egyet a kezébe nyomni. Ettől függetlenül a kiszámíthatatlanul aljas "igaszságszolgáltatás" még tönkretehet.


És van ilyen közterületi érdekesség is:

[link]

2015. márc. 2. 02:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat.

Természetesen,nem arról beszéltem a magántulajdon alatt,hogy nyitva van délután kettőkor az ajtó, és valaki bejön, és megverhetem-e. Hanem amikor eggyértelműen nem ismerekdni jött,a kapu be volt zárva,illetve a bejárati ajtó mindez hajnali egykor.


A közterületes dolgot pedig nem úgy értettem,hogy a buszon meglöknek, vagy a boltba véletlen. Hanem amikor konkrétan egymást löki a két fél,kézzel,vállal vagy ilyenek.


Megértettem, köszönöm szépen a válaszokat! :)

2015. márc. 2. 16:35
 5/12 anonim ***** válasza:

Azért én még valamit hozzá tennék:


Abban az esetben ha a támadó csoportosan (min. 3 fő), vagy fegyveresen, vagy felfegyverkezve, vagy éjszaka (szürkülettől szürkületig) hatol be a házadba, az életellenes cselekménynek minősül. Magyarul ha valaki a fentiekben leírtak szerint lép be a házba, nem fogják vizsgálni hogy meg akart-e támadni. Üdv.

2015. márc. 3. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 tomala ***** válasza:

Utolsó! Nézd meg a törvényt!

"A jogtalan TÁMADÁST úgy kell tekinteni, mintha az a védekező életének kioltására is irányult volna, ha..."


Magyarán igenis kell vizsgálni, hogy volt-e támadás. Ha a lakásba behatoló nem fejt ki támadó magatartást, egyszerűen csak maglaksértést követ el, akkor nem alkalmazhatsz erőszakot.

2015. márc. 3. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

Oké!

Lehet hogy én értelmeztem félre, ezért ide másolom a hivatalos szöveget, mindenki értelmezze.



Nem büntetendő annak a cselekménye, aki a saját, illetve a mások személye vagy javai elleni jogtalan támadás megelőzése céljából telepített, az élet kioltására nem alkalmas védelmi eszközzel a jogtalan támadónak sérelmet okoz, feltéve, hogy a védekező mindent megtett, ami az adott helyzetben elvárható annak érdekében, hogy az általa telepített védelmi eszköz ne okozzon sérelmet. [6]

Nem büntetendő az a cselekmény, amely a saját, illetve más vagy mások személye, javai vagy a közérdek ellen intézett, illetve ezeket közvetlenül fenyegető jogtalan támadás elhárításához szükséges.

A jogtalan támadást úgy kell tekinteni, mintha az a védekező életének kioltására is irányult volna, ha

a) azt személy ellen

aa) éjjel,

ab) fegyveresen,

ac) felfegyverkezve vagy

ad) csoportosan

követik el,


b) az a lakásba

ba) éjjel,

bb) fegyveresen,

bc) felfegyverkezve vagy

bd) csoportosan

történő jogtalan behatolás, vagy


c) az a lakáshoz tartozó bekerített helyre fegyveresen történő jogtalan behatolás.[7]

Nem büntethető, aki az elhárítás szükséges mértékét ijedtségből vagy menthető felindulásból lépi túl.

A megtámadott nem köteles kitérni a jogtalan támadás elől.



Véleményem szerint jó lenne értelmezhetőbben leírni a jogokat (de ez már más téma)

Üdv.

2015. márc. 4. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:

22:35

"Magyarán igenis kell vizsgálni, hogy volt-e támadás. Ha a lakásba behatoló nem fejt ki támadó magatartást, egyszerűen csak maglaksértést követ el, akkor nem alkalmazhatsz erőszakot."


Azért én kíváncsi lennék,hogy mit lehet tenni,ha erőszakot nem lehet kifejteni. Szóval egy 100kilós 2 méteres c-kategóriás emberrel összefutnál hajnal 1kor a lakásodba,ami zárva volt, és te pisilni akarsz menni, de azt írtad erőszakot nem fejthetsz ki,akkor mit teszel? Rászólsz hogy üljön le és várja meg a rendőröket?

2015. márc. 4. 16:33
 9/12 tomala ***** válasza:
Azt senki nem mondta, hogy jó a szabályozás. Én csak azt mondtam, hogy mit tartalmaz :)
2015. márc. 5. 01:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim válasza:
Tehát: te úgy fogod látni - és ezt többször elmondod majd a rendőröknek - hogy rászóltál, hogy mit keres itt, amire ő feléd indult és mintha a kezében is lett volna valami. Ettől te nagyon megijedtél, és különösen felindultál, és <ide szúrd be a cselekményedet>.
2015. máj. 16. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!