Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Btk. , Be. -ban jártasok;...

Btk. , Be. -ban jártasok; "Próbára bocsájtás"?

Figyelt kérdés

A kérdésem a következő:


A Btk.-ban lévő próbára bocsájtás szövegében ez áll: "büntetés kiszabását próbaidőre elhalaszthatja". Az ügyvédekről/bírákról/ügyészekről szóló törvényben pedig kizáró ok "akinek a szabadságvesztés büntetés végrehajtását próbaidőre felfüggesztették, a próbaidő leteltétől számított három évig".


Ha jól értelmezem a "próbára bocsájtás" és a "próbaidőre felfüggesztették" nem ugyanaz, hiszen a próbára bocsájtásnál nincsen kiszabva büntetés, nem állapítanak meg büntetőjogi felelősséget, annak megállapítását elhalasztja, míg a próbaidőre felfüggesztés tulajdonképpen a büntetőjogi felelősség megállapítása után, tényleges szabadságvesztés kiszabása, de annak felfüggesztésére értendő. Magyarán a jogalkotó csak a büntetésekkel sújtottakat zárja ki, akivel szemben intézkedést alkalmaztak - a kényszergyógykezelés kivételével - nem zárja ki ezen pályákról.


Valaki erősítsen meg legyen oly kedves.

Köszönöm!



2015. máj. 1. 12:13
 1/4 tomala ***** válasza:

Megerősítem.


Valószínűleg a jogalkotó azért nem tartja szükségesnek a próbára bocsátottakat is kizárni, mert a mögött olyan enyhe bűncselekmények állnak, melyek nem indokolják, hogy valaki elveszítse a munkáját.

2015. máj. 1. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Rendben köszönöm. Akárhányszor olvasom, egyre egyértelműbbnek tűnik a dolog... ZV-k közepette hatalmas megkönnyebbülés, hogy egy 4 évvel ezelőtti hiba miatt nem vagyok kizárva ezen pályákról :)
2015. máj. 2. 01:12
 3/4 anonim ***** válasza:

Sajnálom, hogy ki kell ábrándítsalak. Bár a próbára bocsátás és a büntetés végrehajtásának felfüggesztése kétségkívül két külön jogintézmény, aminek semmi köze egymáshoz, azonban a Btjt. (2011. évi CLXII. törvény) 4. § (2) bekezdés e) pontja szerint nem nevezthető ki bíróvá, akivel szemben a bíróság próbára bocsátást alkalmazott, a próbaidő, annak meghosszabbítása esetén a meghosszabbított próbaidő elteltétől számított három évig.Ugyanezt tartalmazza ügyész esetében a 2011. évi CLXIV. törvény 11. § (4) bekezdés e) pontja.


Viszont ügyvéd lehetsz addig is.

2015. máj. 2. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Megmondom őszintén nem foglalkoztam a témával, csak most az elmúlt pár napban, s fene tudja miért azt hittem mindhárom tv ugyanazokat a kizáró feltételeket tartalmazza. Sajnos (vagyis nem sajnos) a titkároknál is ugyanez a helyzet, bár nem mintha bíró vagy ügyész akarnék lenni. No mind1, köszönöm, hogy helyettem fáradtál!
2015. máj. 2. 19:39

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!