Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » A családom (szülők) jogilag...

A családom (szülők) jogilag kitagadhat az örökségből csak azért, mert megváltoztattam a vezetéknevemet felnőttként?

Figyelt kérdés

A helyzet az, hogy most 30 évesen tudtam meg olyan dolgokat a nagyszüleimről és másik rokonomról, ami nekem nagyon fájdalmas. Jó lett volna, ha soha nem tudom meg.


Én ezt magamban rendezem lelkileg, viszont nem vagyok hajlandó a vezetéknevet tovább viselni a megismert dolgok tudatában.


Ezért úgy döntöttem, hogy felveszem a keresztapum (ő nem vérrokon, csak keresztszülő) vezetéknevét valamint a bérmanevemet második keresztnévként. Az eredeti keresztnevemet meghagyom.


Erre a névváltoztatásra hivatkozva jogilag kitagadhatnak az öröklésből? Ugyanis ezzel riogatnak éppen azon az ágon, amelyről megtudtam dolgokat, amikkel nagyon nehéz ezután együtt élnem.


2015. máj. 2. 13:17
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:

Nem hiszem. De ha ennyire szakitani akarsz a gyokereiddel, akkor mit foglalkozol az orokseggel?


Szamomra ez teljesen ellentmondasos.

2015. máj. 2. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 A kérdező kommentje:

Igen, az egyik szülői ággal akarok ilyen mértékben szakítani. Egyébként gyakorlatilag az örökség azon részét sem akarom.


Engem elméleti szempontból érdekel, hogy ez hogyan működik.

Azért érdekel, mert azon az ágon mindig ezt vágják a fejemhez, hogy ha oda kerül a sor, ki fognak jogilag tagadni a névváltoztatás miatt.

Ezért akarom tudni, hogy ez elég indok-e a kitagadáshoz, vagy ezzel csak bosszantani akarnak, esetleg tudatlanságukból?


Tehát gyakorlatilag nem érdekel az örökség azon része.

Az a kérdés, hogy jogilag mi a helyzet ilyenkor?

2015. máj. 2. 13:29
 3/19 anonim ***** válasza:
Írásbeli végrendeletben kitagadhatnak az örökségből, és nem kell megindokolniuk, hogy ha a végrendelet megírásakor nem voltak külső tényezők. (pl: kényszerítés) De ebben az esetben is jár neked az egyébként esedékes örökség 30 %-a. Kivéve ha érdemtelenné válsz.(pl: a szülők életére törsz. Ilyenkor semmi nem jár)
2015. máj. 2. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:
32%
Nekem egy kicsit ellentmondono vagy. Megvaltoztatod a neved, mert kiderultek roluk dolgok, de a penzuk (orokseguk) az ellen nincs ellenvetesed :)
2015. máj. 2. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 anonim ***** válasza:
27%
De valaszolva a kerdesedre. Siman ki tudnak teged tagadni az oroksegbol, egyszeruen rairatjak a hazukat 1/1 aranyban akire akarjak, vagy irnak vegrendeletet.
2015. máj. 2. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 anonim ***** válasza:

Ha nem érdekel az örökség azon része, akkor miért számít?

Az ember a hagyatékával szabadon rendelkezik, a gyereke helyett hagyhatja Susan nővérre és az árvaházra is, tehát egy névváltoztatás, vagy akár egy frizuraváltoztatás is elég ahhoz, hogy kizárjon az örökségből, ha neki úgy tetszik. Egyszerűen végrendelkeznie kell, hogy ő így akarja, nem kell megindokolnia, a végrendelet automatikusan felülírja a törvény szerinti örökösödési rendet.

2015. máj. 2. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 A kérdező kommentje:

Gondolom, a 4. válasz írója nem olvasta el egy későbbi hozzászólásomat. Abban egyértelművé tettem, hogy csak a jogi eljárás érdekel, elméletben.


Gyakorlatban nem tartok igényt az örökségre.

Nincs gyomrom olyantól elfogadni bármit, aki egy életen át hazugságban tartott. Ezt senkinek nem kívánom. :/


Csak már tisztán akartam látni, hogy elméletben hogy működik ez az öröklés.



Viszont már az öröklés nem automatikus, amennyiben a felmenő végrendeletet ír.

Ahhoz már indokolnia sem kell, hogy miért éppen a szomszédra vagy egy nem családtagra hagyja az örökséget...?

2015. máj. 2. 14:17
 8/19 anonim ***** válasza:

és mi van a kötelesrésszel?

az megszűnt ????!!!!!


szerintem nem !

tehát végrendelettel csak az egyébként járó örökség 50 %-ból lehet kizárni (ez változott? 30 - 70 %???)


eltartást, bármikor köthet mással

ajándékozás megtámadható


kérlek, javítson ki, aki tényleg tudja pontosan

2015. máj. 2. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 anonim ***** válasza:
54%
amugy fejtsd mar ki legyszi hogy mi volt ez az oriasi bun amit a felmenoid elkovettek.
2015. máj. 2. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 A kérdező kommentje:

9. válasz írója!


Ne haragudj, de ez privát dolog.

Nem kívánom leírni publikusan, és idegennek sem.


Hidd el, nem annyiról van szó, hogy apa-anya nem engednek le a játszótérre vagy éppen nem vették meg a tűzpiros Ferrarit 5 éves koromban.

2015. máj. 2. 14:56
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!