Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » A családom (szülők) jogilag...

A családom (szülők) jogilag kitagadhat az örökségből csak azért, mert megváltoztattam a vezetéknevemet felnőttként?

Figyelt kérdés

A helyzet az, hogy most 30 évesen tudtam meg olyan dolgokat a nagyszüleimről és másik rokonomról, ami nekem nagyon fájdalmas. Jó lett volna, ha soha nem tudom meg.


Én ezt magamban rendezem lelkileg, viszont nem vagyok hajlandó a vezetéknevet tovább viselni a megismert dolgok tudatában.


Ezért úgy döntöttem, hogy felveszem a keresztapum (ő nem vérrokon, csak keresztszülő) vezetéknevét valamint a bérmanevemet második keresztnévként. Az eredeti keresztnevemet meghagyom.


Erre a névváltoztatásra hivatkozva jogilag kitagadhatnak az öröklésből? Ugyanis ezzel riogatnak éppen azon az ágon, amelyről megtudtam dolgokat, amikkel nagyon nehéz ezután együtt élnem.


2015. máj. 2. 13:17
1 2
 11/19 anonim ***** válasza:
kar, pedig kivancsi lettem volna.
2015. máj. 2. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 anonim ***** válasza:
kedves kérdező, ez anonim oldal, itt bármit elmondhatsz. nem tudjuk ki vagy.
2015. máj. 2. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 ConnectCare ***** válasza:

A kizárás és a kitagadás két külön fogalom.


Kizárni ki tudnak, ha végrendelkeznek, ez esetben annak az örökségnek, amit a végrendelet nélkül kapnál, a 25%-át kapod majd meg.


Kitagadás esetén, ami akkor lehet, ha valami súlyosabb erkölcsi ok miatt méltánytalan lenne, hogy örökölj nem kapnál semmit, azonban a névváltoztatás nem kitagadási ok, tehát téged kitagadni nem lehet.


A legkedvezőtlenebb az lehet, hogy ezt a 25%-ot, az ún. kötelesrészt kapod csak.

2015. máj. 2. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 anonim ***** válasza:

Indoklás nélkül is kitagadhatnak.

Egyébként a nevüket szégyenled, de a pénzük azért kéne?


Fura egy alak lehetsz.... :-/

2015. máj. 2. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 A kérdező kommentje:

"Egyébként a nevüket szégyenled, de a pénzük azért kéne?"


Sajnálom, hogy nem vagy jó szövegértésből, vagy nem olvastad el a korábbi hozzászólásaimat.


Ugyanis egyértelművé tettem, hogy nekem NEM kell az örökségből egy fillér sem. Engem kizárólag a jogszabály érdekel elméletben.

2015. máj. 2. 17:15
 16/19 anonim ***** válasza:

# 15


Valóban. Nem a válaszokat olvastam, hanem a kérdésedet. Abban ezt nem írtad. Ez van.


Viszont továbbra sem értem, ha nem érdekel az örökség, akkor miért tetted fel ezt a kérdést? Akkor nem mindegy?

2015. máj. 2. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/19 A kérdező kommentje:

#16

"Viszont továbbra sem értem, ha nem érdekel az örökség, akkor miért tetted fel ezt a kérdést? Akkor nem mindegy?"


Ezt is leírtam egy hozzászólásban.

Már annyiszor a fejemhez vágták a dolgot és ezt hozzák fel, így elkezdett érdekelni, hogy van-e valóságalapja, vagy nincs. Egyáltalán hogy működik ez, elméleti szempontból érdekel.

2015. máj. 2. 19:00
 18/19 anonim ***** válasza:
100%

Atya ég gyerekek, csapjátok már fel a ptk-t...


Kizárás: bármikor kitagadhatja, nem kell indoklás, de ilyenkor kötelesrészre jogosult vagy; amit örökölnél, annak az 1/3-a (Ptk 7:82. § (1)).


Kitagadás: meg kell indokolni, törvény taxatíve felsorolja az okokat. Ptk. 7:78. § (1). Az esetedben a g) pont jelenthet veszélyt; "a tőle elvárható segítséget nem nyújtotta, amikor az örökhagyónak szüksége lett volna rá". Magyarán ha pl. tartásra szorul anyu-apu akkor adj belem nehogy kitagadjon...

2015. máj. 2. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 ConnectCare ***** válasza:
Mea culpa, én is elrontottam. Az előttem válaszolónak van igaza. Nem 25%, hanem 1/3 a kötelesrész.
2015. máj. 2. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!