Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Pénzbüntetésre ítélt a bíróság...

Pénzbüntetésre ítélt a bíróság. Befizettem a pénzbüntetést, mikortól lesz tiszta az erkölcsi bizonyítványom?

Figyelt kérdés
A pénzbüntetés be lett fizetve. Mikortól lesz tiszta az erkölcsi bizonyítványom? Gondolom sajnos nem azonnal, ahogy a postán be lett fizetve a csekk..
2015. máj. 5. 14:32
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

A pénzbüntetés esetén a büntetett előélet alóli mentesülés a törvény erejénél fogva már az ítélet jogerőre emelkedésekor beáll, így ezután rögtön kaphatsz erkölcsi bizonyítványt.

BTK:

100. § (1) E törvény erejénél fogva áll be a mentesítés

a) elzárás, pénzbüntetés és közérdekű munka esetén az ítélet jogerőre emelkedésének napján

2015. máj. 5. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
70%

Btk. 102. §

(1) A törvény erejénél fogva áll be a mentesítés

a) közérdekű munka, pénzbüntetés, foglalkozástól eltiltás, járművezetéstől eltiltás és kiutasítás esetén - foglalkozástól eltiltás vagy járművezetéstől eltiltás esetén a foglalkozás vagy a járművezetés gyakorlásának joga kivételével - az ítélet jogerőre emelkedésének napján.


Úgyhogy marad a tiszta erkölcsi bizonyítvány. Priuszt csak szabadságvesztésre adnak (letöltendő vagy felfüggesztett).

2015. máj. 5. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
A 2. válaszolónak is igaza van, csak ő a régi BTK-t hivatkozta, így a szám nem stimmel.
2015. máj. 5. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:
Ezt nem értem. Én úgy hallottam, ameddig nem fizetem be a pénzbüntetést, addig benne lesz az erkölcsi bizonyítványomba, és miután befizettem a pénzbüntetést csak utána lesz tiszta az erkölcsi bizonyítványom, csak nem tudtom mikor?
2015. máj. 5. 15:26
 5/12 A kérdező kommentje:

"az ítélet jogerőre emelkedésekor beáll, így ezután rögtön kaphatsz erkölcsi bizonyítványt"


Ez mit jelent? Ezek szerint ha valakit pénzbüntetésre ítél a bíróság az egyáltalán be sem kerül az erkölcsi bizonyítványba?

2015. máj. 5. 15:28
 6/12 anonim ***** válasza:
Nem.
2015. máj. 5. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:

Nem értem. Én máshogy hallottam, és itt az interneten is máshol azt írják ameddig nincsen befizetve a pénzbüntetés, addig nincsen tiszta erkölcsi bizonyítvány.

Én befizettem a pénzbüntetést, csak nem tudom mikor lesz tiszta.

2015. máj. 5. 15:41
 8/12 anonim ***** válasza:
100%
Ott van a törvény szövege. Ha valaki jobban tudja a törvénynél, az hülye.
2015. máj. 5. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

Segítek feloldani az ellentmondást: a "tiszta erkölcsi bizonyítvány" (=mentesülés a büntetett előélethez fűződő hátrányok alól) az nem ugyanaz, mint a nyilvántartásból való törlés (amit pl. visszaesőknél néznek).

Ergo lehet tiszta az erkölcsid, és mégis visszaesőként ítélnek el a Be. szerint.

A "tiszta erkölcsi" a te esetedben azonnal bekövetkezik, ahogy azt linkelték is. De a nyilvántartásban még szerepelsz, a külön erre vonatkozó jogszabályok alapján.

2015. máj. 5. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
A jogerőre emelkedéskor beáll a mentesülés, ami azt jelenti, hogy tiszta erkölcsit kaphatsz. Ugyanakkor a hatóságok nyilvántartásában ez az elítélés továbbra is szerepelni fog, tehát pld. ha olyan munkakört készülsz betölteni, ahová nem elég a normál erkölcsi bizonyítvány, hanem pld. nemzetbiztonsági átvilágítás kell, akkor bizony ott ez meg fog jelenni. Ha újabb büntető eljárás indul ellened, és a nyomozó hatóság lekéri a priuszodat, abban is ott lesz. Visszaesést nem alapozhat meg, mert ahhoz végrehajtandó szabadságvesztés kell, pénzbüntetés nem alapozza meg (a visszaesés fogalmát lásd a Btk-ban). A törvény tehát teljesen egyértelmű a mentesítésnél. Ugyanakkor a nagyobb fizetési fegyelem érdekében még maguk a bírák is szeretnek kicsit "csúsztatni" az ítélethirdetést követő indoklásnál, hátha a delikvens úgy érti, hogy akkor mentesül, ha fizet. Nem szép dolog, de a bírónak is kevesebb munka, ha befizeted /ha nem fizetsz, az átváltoztatással is neki kell bajlódnia/.
2015. máj. 6. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!