Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Személyes költségmentesség...

Személyes költségmentesség magánvádlóként is megilleti a feljelentőt vagy ez csak polgári peres eljárásban létezik?

Figyelt kérdés

Arról van szó, hogy saját komoly érdekeim védelmében kénytelen voltam feljelentést tenni, és magánvádas az ügy, na de az a kérdés, hogy ilyen esetben is kérhető a teljes személyi költségmentesség (persze ha egyébként a feltételek megvannak)?


Polgári peres eljárásban megadták, de itt meg állítják, hogy magánvádas eljárásban nem létezik ez. Csakhogy fontos lenne, mert ha netán mégis kihozzák, hogy a feljelentett nem bűnös, és ráadásul felmerül még 2-3 szakértői bizonyítás is, akkor a végén büntetőügyben is kijöhet sokszázezres költség.


Azért lenne jó ezt tudni, mert a bíróság is igen bizonytalan, azt mondják, nem hallottak még ilyenről, ugyanakkor fogalmuk sincs, hogy ez kérhető-e.

Valaki esetleg tisztában van ezzel?



2015. máj. 29. 07:53
 1/5 anonim ***** válasza:

Aki nem holtbiztos a dolgában, ne pereskedjen!

A színházba járás olcsóbb szórakozás...

2015. máj. 29. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

édes istenem ... én nem azt kérdeztem, hogy ki pereskedjen meg azt se, hogy biztos vagyok-e a dolgomban, más volt a kérdés célja, és sztem világos is.


ennél értelmesebb válasz?

2015. máj. 29. 14:15
 3/5 anonim ***** válasza:

Nem vagyok jogász, de találtam egy dokumentumot, ami hivatkozik jogszabályra:

[link]


9/2003. (V.6) IM-BM-PM együttes rendelet


Ez alapján a magánvádló nem kaphat költségmentességet, csak a terhelt.

2015. máj. 29. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

köszi, hát nekem is ez a gyanúm, de az azért nagyon durva, hogy a bíróság is gondolkodik rajta és fogalma nincs igazából ...

ez meg kifejezetten rossz húzás volt sztem h titkárok is eljárhatnak, hiszen nulla tapasztalatuk, és többször láttam már, hogy annyira nincsenek képben, hogy az hajmeresztő. szóval hiába, azért a sokéves tapasztalat az mégse haszontalan.

2015. máj. 29. 19:58
 5/5 anonim ***** válasza:

Viszont pártfogó ügyvédet kaphat.


2003. évi LXXX. törvény


III. Fejezet


TÁMOGATÁSOK A BÜNTETŐELJÁRÁSBAN


A támogatás formái


17. § (1) Az állam a jogi segítségnyújtás keretében büntetőeljárásokban a 18-20. §-ban foglalt feltételek fennállása esetén a következő támogatásokat nyújtja:


a) személyes költségmentesség a pótmagánvádló részére [a büntetőeljárásról szóló 1998. évi XIX. törvény (a továbbiakban: Be.) 343. § (3) bek.],


b) pártfogó ügyvédi képviselet a sértett, a magánvádló, a magánfél, és az egyéb érdekeltek [Be. 57. § (3) bek.], valamint a pótmagánvádló [Be. 343. § (3) bek.] részére (a továbbiakban e Fejezetben együtt: támogatás).


(2) A személyes költségmentesség és a pártfogó ügyvédi képviselet tartalmát a Be. határozza meg.


A támogatás igénybevételének feltételei


18. § A sértett, a magánvádló, a magánfél, az egyéb érdekelt részére a pártfogó ügyvédi képviselet; a pótmagánvádló részére a személyes költségmentesség és a pártfogó ügyvédi képviselet az e törvényben foglalt egyéb feltételek teljesítése esetén az állampolgárságára tekintet nélkül engedélyezhető.


19. § (1) A támogatásra a sértett, a magánvádló, a magánfél, az egyéb érdekelt és a pótmagánvádló - a (3) bekezdésben foglalt kivétellel - akkor tekintendő rászorultnak, ha


a) jövedelmi és vagyoni viszonyai alapján megfelel az 5. §-ban és a 7-9. §-ban foglalt feltételeknek, vagy


b) jövedelmi és vagyoni viszonyai alapján megfelel a 9/A. § szerinti feltételeknek, továbbá a külön törvény szerinti eljárásban megállapították azt, hogy bűncselekmény áldozata és jogosult az áldozatsegítési szolgáltatás igénybevételére.


(2) Nem engedélyezhető a támogatás


a) a 10. § (2) bekezdésében szabályozott esetekben, kivéve ha lehetőség van a 10. § (3) bekezdésének alkalmazására, vagy


b) ha a jogi képviselet költségeit vagy a tényleges jogi képviseletet a fél más állami támogatási rendszerben biztosított támogatásként megkapta.


(3) A kiskorú sértett és magánfél a jövedelmi és vagyoni viszonyaira tekintet nélkül jogosult a támogatásra; nem részesíthető azonban támogatásban, ha a jogi képviselet költségeit vagy a tényleges jogi képviseletet a fél más állami támogatási rendszerben biztosított támogatásként megkapta.


20. § (1) A pártfogó ügyvédi képviselet joga azt a 19. § szerint rászorult sértettet, magánvádlót, magánfelet és egyéb érdekeltet illeti meg, aki az ügy bonyolultsága, jogban járatlansága vagy egyéb személyes körülményei folytán képtelen személyesen eljárva a jogainak hatékony érvényesítésére.


(2) A pártfogó ügyvédi képviseletre jogosultság az (1) bekezdésben foglalt körülmények mérlegelése nélkül megilleti


a) a kiskorú sértettet és magánfelet,


b) a költségmentességben részesült, jogi szakvizsgával nem rendelkező pótmagánvádlót.

2015. máj. 30. 08:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!