Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » A menedékjog / azilumjog...

Dietrich kérdése:

A menedékjog / azilumjog milyen formában létezik ma?

Figyelt kérdés
2015. márc. 9. 16:38
 1/3 tomala ***** válasza:

Ennek a szónak két értelme van, egy történelmi és egy modernebb jogtudományi. Nem tudom, melyikre vagy kíváncsi.


A történelmi ugye a büntetlenséget és védelmet nyújtó védelmet jelentette. Ennek egyik megnyilvánulása az ókori városok kiváltsága volt, a másik pedig a középkori templomok védettsége, miszerint a templomba menekülő bűnös megmenekült az igazságszolgáltatástól.

Ilyen ma már nem létezik. Utóbbihoz hasonló a diplomáciai képviseletek immunitása, azonban az csak relatív védettséget nyújt, mert a követség, ha akarja, kiadhatja.


Az alkotmányjogi menedékjog ma úgy néz ki, hogy akit a saját országában az állami szervek nemzetközi jogba ütköző módon üldöznek, vagy az egyéb üldöztetéstől őt nem tudják/nem akarják megvédeni, az menedékjogot kaphat abban az államban, ahol ezt kéri. Ennek következtében az állampolgársághoz hasonló státuszba kerül, tehát többek között a befogadó állam védelmet nyújt számára.

2015. márc. 10. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Hálás köszönet.
2015. márc. 11. 17:22
 3/3 anonim ***** válasza:
Tomola, és ez értendő úgy is, hogy akár Unión belül is működhet és pl Németoban is kérhetek menedékjogot, ha tudom bizonyítani, hogy engem a magyar hatóságok üldöznek? vagy van erre vonatkozóan esetleg uniós jogi megkötés?
2016. jan. 13. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!