Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Így tehetek feljelentést lopásra?

Így tehetek feljelentést lopásra?

Figyelt kérdés
Igazából nem a zsebemből szedték, hanem csak elhagytam valamit( kb. 20-30 ezer Ft értékűt) a buszon, amit pár nappal később megtaláltam egy aukciós oldalon, de mire írtam a megtalálónak, azt írta, hogy eladta.Így tehetnék valamilyen feljelentést a rendőrségen?

2015. jún. 5. 21:02
 1/10 A kérdező kommentje:
És a megtalálónak telefonszámát, nevét tudom, ha az számít valamit.
2015. jún. 5. 21:05
 2/10 anonim ***** válasza:
Hát szerintem ezt a rendőrségen kéne megérdeklődnöd.
2015. jún. 5. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%
Ha valóban a tiéd, akkor az jogtalan elsajátításnak számít. Szóval tehetsz feljelentést.
2015. jún. 5. 23:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm :) És ha bemegyek feljelentést tenni, akkor egyáltalán kit kell keresnem vagy kihez kell odamennem?
2015. jún. 6. 10:17
 5/10 anonim ***** válasza:
Bemész, általában minden kapitányságon van egy kapus, rendőr vagy FBŐ-s. Odamész mondod, hogy feljelentést szeretnél tenni, leültetnek az ügyfélváróba és majd szólítanak. Egyébként ez orgazdaság vétség alagzata. BTK 379§ (1) c)
2015. jún. 7. 08:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

Csak három kérdésem lenne az #5 alatti jogtudóshoz:


1. Miért orgazdaság?

2. Miért vétség?

3. Miért alagzat?

2015. jún. 8. 06:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
54%

Miért orgazdaság?

Feltételezhetően a dolog elhagyása történt és nem történt lopás. Az illető a talált idegen dolgot eltulajdonította és 8 napon belül nem adta át a rendőrségnek vagy annak, aki elveszítette.

A jogtalan elsajátítás lehet jóhiszemű és rosszhiszemű.

Ebben az esetben a rosszhiszeműség áll fenn, mert vagyoni haszonszerzés végett, üzletszerűen eladta.


Miért vétség?

A szabálysértési határérték 50.000 ft.-, ezért kisebb értékre követték el a bűncselekményt (szabálysértési határértékre) de az üzletszerű haszonszerzés miatt bűncselekménynek minősül.


A jogtalan elsajátítás az orgazdaságnak egy bizonyos fajtájaként értelmezhető. Abban az esetben lehetne "tisztán" orgazdaságot megállapítani, ha bizonyítható lenne a lopás, (zsebtolvajlás) és a sértett is állítaná, hogy ő nem elhagyta, hanem elvették tőle a dolgot.


Egyes bűncselekményeknek van szabálysértési alakzata is, amik enyhébben büntetendőek.

2015. jún. 8. 08:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
Vétség: legfeljebb 2 évig terjedő büntetési tétele van , legfeljebb 2 évi szabadságvesztéssel büntetendő.
2015. jún. 8. 08:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Orgazdaság

379. § (1) Aki

a) költségvetési csalásból származó vámellenõrzés alól elvont nem közösségi árut,

b) jövedéki adózás alól elvont terméket, vagy

c) lopásból, sikkasztásból, csalásból, hûtlen kezelésbõl, rablásból, kifosztásból, zsarolásból, jogtalan elsajátításból

vagy orgazdaságból származó dolgot

vagyoni haszon végett megszerez, elrejt, vagy elidegenítésében közremûködik, orgazdaságot követ el.

(2) A büntetés vétség miatt két évig terjedõ szabadságvesztés, ha az orgazdaságot

a) kisebb értékre vagy

b) szabálysértési értékre üzletszerûen követi el.


Sztem egyértelmű egy laikusnak is.

2015. jún. 8. 09:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Aki viszont ért hozzá, az tudja azt is, hogy:


- tömegközlekedési eszközön, középületben stb. nem lehet "találni",

- ha a "találó" maga adta el a cuccot, az a lopás büntetlen utócselekménye,

- ha nem maga adta el, hanem tovább adta valakinek, és ő hirdette meg, bizonyítanod kellene: ez a második emmberke tudta, hogy a dolog az orgazdaság törvényi tényállásában felsorolt 11 bűncselekményfajta valamelyikéből származik,

- azt meg végképp tudja, hogy a Btk 459. § (1) bekezdés 28. pontja szerint az követi el üzletszerűen a bűncselekményt, aki ugyanolyan vagy hasonló jellegű bűncselekmények elkövetése révén rendszeres haszonszerzésre törekszik; ezt meg rohadt nehéz lenne egyetlen dolog egyszeri eladásával megvalósítani.

2015. jún. 8. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!